Bolest při kojení

Bolestivé kojení

V době, kdy začne maminka kojit své novorozeně, se zvětšuje prsní žláza, která zároveň reguluje tvorbu mléka. Ta je ovlivněna také hormonem prolaktin, na nějž má vliv menstruační cyklus i četnost kojení. Pokud je množství prolaktinu zvýšeno, zvýší se přímo úměrně i produkce mléka. A právě tento nadbytek mléka zapříčiňuje bolestivou laktaci. Za bolest při kojení mohou také citlivé prsní bradavky, kožní zánět dvorce či velmi silný stisk kojence. Bradavka je drážděna i prvními zoubky, které dítěti narostou, nezřídka dochází také ke kousnutí.

Léčba

Při nadměrné tvorbě mléka v závislosti na množství prolaktinu je produkce mléka upravena léky. S kojením tak není nutné ihned přestat, stačí podávat látky s vysokým obsahem dopaminu, jenž působí jako antagonista prolaktinu, a snižuje tak jeho množství. I proto je nazýván také jako prolaktostatin. Aby maminky předešly komplikacím, je vhodné vše konzultovat s lékařem. Bolestivé kojení bývá většinou banálního původu, ale pro jistotu se nechte doktorem vyšetřit.

Kapitoly

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události