Bolest oka

Bolest očí

Kromě poranění oka se bolest objevuje při očních infekcích (například rohovky, spojivek, slzného vaku či žlázku, tzv. ječné zrno), alergických zánětech, zanesení částic do oka (například prachových), při zvýšeném nitroočním tlaku či zřídka také při nádoru očí. Vážný bývá nitrooční zánět, který vzniká při těžkém úrazu či oslabení imunity u pacientů nakažených virem HIV, drogově závislých, u pacientů po lékové imunosupresi a dalších, a to rozšířením infekce z jiného ložiska.

Charakter bolesti je různý: od bodavé přes ostrou a tupou bolest až po svědění či pálení. Nejprve zkuste oko vypláchnout či nakapat do něj borovou vodu (pozor, nesmí být prošlé datum spotřeby!). Jestliže oko stále bolí a navíc se přidá zarudlost, oteklé víčko a další, ihned navštivte svého očního lékaře. Pokud je bolest způsobená infekcí, vyléčíte ji antibiotiky ve formě kapek či mastičky (jemně ji vmasírujte do oka). Na svědění způsobené alergickým zánětem použijte antazolin, emedastin, azelastin a podobné látky. Kortikoidy jsou pak předepisovány v krajních možnostech, kdy jiné léky nezaberou. Užíváme je pouze krátkodobě, neboť mají mnoho vedlejších účinků.

Kapitoly

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události