Bolest nervů

Neuralgie

Původcem jakékoli bolesti je vždy nerv, jenž je podrážděn substancí, uvolněnou do okolí nemocného ložiska. Podrážděný nerv pak vede tuto informaci do mozku a my pociťujeme bolest.

Příčiny vzniku bolesti nervů

Za běžně se objevující bolesti mohou většinou nejrůznější záněty, na něž užíváme analgetika a protizánětlivé léky (tramadol – Tramal, ibuprofen – Ibalgin, paracetamol – Paralen). Velmi intenzivní jsou bolesti při zánětu dřeňové dutiny zubu. V tomto případě je leckdy potřeba užít vyšší dávky léků. Registrujte také to, zda bolest vyvolávají spíše studené, nebo horké nápoje, a vše konzultujte se svým zubním lékařem.

Za některé bolesti objevující se v různých částech těla však může samotný nemocný nerv, aniž by pacient byl schopen rozpoznat, že je bolest nervového původu. Mezi ty nejtypičtější patří kořenová bolest s pálivou a ostrou intenzitou, která vzniká při výhřezu meziobratlových plotének. Bolest vystřeluje do ruky či nohy podél nervu, a to na základě toho, zda je plotýnka vyhřezlá v krční či bederní páteři. U pásového oparu se zase bolest společně s vyrážkou objevuje v oblasti žeber v jedné polovině. Při syndromu karpálního tunelu, kdy je nerv v zápěstí utlačen, se typicky objevuje mravenčení.

Fantomové bolesti, které vycházejí z arminativa ch neuronů, se mohou objevit po amputaci končetiny. Kauzalgie neboli bolest vyvolaná neadekvátními podněty – například i jemným dotykem – se objevuje po traumatech.

Lékařům však nejvíce dělají starost nervové bolesti, neuralgie. Jednou z nejznámějších je neuralgie trigeminu neboli hlavového nervu. Pozná se podle intenzivní šlehavé bolesti v oku, na tváři či v dolní čelisti, přitom bolesti nabývají podoby až jednostranných záchvatů. Zabírají léky na epilepsii jako Timonil a Biston (karbamazepin), dále hydantioiny či Rivotril (clonazepam). Řešením může být i neurochirurgický zákrok.

Kapitoly

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události