Bolest kůže

Za lokální bolest, která je soustředěna jen v jednom či několika málo místech, může poškozená kůže či poškozené povrchové struktury. Nervová zakončení, umístěná v kůži, která přenášejí informace o stavu kůže, jsou náhle poškozeny, čímž je vyvolána bolest. Ta může být i velmi intenzivní, neboť v kůži je těchto nervových zakončení velmi mnoho. Bolest způsobují například řezné rány, popáleniny, odřeniny či další. Stejně tak ji vyvolávají různá kožní onemocnění od bradavice přes pihy a fibromy až po cysty.

Pokud cítíme bolest, avšak její příčina není zjevná (nemáme žádné viditelné zranění či kožní onemocnění), obrátit bychom se měli na lékaře neurologického oddělení. Takovou bolest bez viditelné příčiny totiž nelze chápat ani jako simulaci, ani jako sugesci, velmi pravděpodobně je vyvolána také poškozením nervových zakončení, avšak ne zraněním, ale například autoimunitní chorobou.

Léčba

Na ošetření drobných kožních zranění není potřeba volat doktora, neboť si většinou umíme poradit i sami. Nejprve poranění řádně očistíme a následně zakryjeme, použít lze i chlazení. To je ostatně prvním krokem u popálenin a chladit bychom měli tak dlouhu, „dokud se nebude pacient třást zimou“. Jestliže za bolest může kožní onemocnění, bolest odezní sama po jeho vyléčení. Často stačí odstranit kožní útvar (bradavice, kuří oka apod.). Pokud je bolest neuralgického původu, terapie může být značně problematická. Pomohou imunosupresivní látky.

Kapitoly

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události