Za většinu kostních bolestí mohou úrazy nebo nádorová onemocnění. Zlomenou ruku či nohu, při které byla bolestivá končetina dána do sádry, zažil jistě skoro každý. Ne akutní vznik kostních bolestí:
Nádorová onemocnění
Bolesti se objevují při kostních metastázích a nádorovém onemocnění kostí i kostní dřeně, jsou velmi intenzivní a stále se stupňují. Nemocní se kvůli bolesti často nemohou vůbec pohybovat, vykonávat každodenní činnosti a bolest navíc nepříznivě působí na psychiku jedince. Při zatížení kosti či obratle navíc snadno dojde ke zlomenině, což by se u zdravého člověka stát nemohlo, a objevuje se také osteoporóza, řídnutí kostí, nastupující jinak až v pozdním věku.
Primárně kostní nádory se objevují především u dětí a dospívajících, tvoří až 5 % všech dětských nádorových onemocnění. Objevuje se nejen bolest kostí, ale i sousedních kloubů: pokud je ložisko v pánvi, bolí i kyčle, jestliže je ložisko ve stehenní kosti, bolí i koleno apod. Symptomem je rovněž zduření, jež bývá často připisováno poúrazové změně. Při léčbě doktoři vychází vždy z konkrétního nádoru, avšak ve většině případů je nasazena chemoterapii (pro zachování končetiny) či operace.
Nádor kostní dřeně (mnohočetný myelom, plazmocytom) vychází z plazmatických buněk, které vytvářejí protilátky. Toto onemocnění se objevuje až ve vyšším věku a zpočátku nemá většinou skoro žádné příznaky, byť u zhruba 70 % lidí je příznakem právě bolest zad nebo žeber, a to po fyzické námaze. Snadněji dochází také ke zlomeninám (nebezpečná je například zlomenina obratle, neboť utlačuje míchu), selhání ledvin, hubnutí, chudokrevnosti, častým infekcím či bolesti hlavy. Léčba spočívá v chemoterapii či transplantaci kostní dřeně. Je třeba nezapomínat také na prevenci komplikací, neboť díky pohybu a analgetikům v podobě biofosfonátů lze předejít demineralizaci kosti. Nošení korzetu rovněž přispívá ke zpevnění kostní tkáně.
I u jiných nádorových onemocnění kostní dřeně, jako je například chronická myeloidní leukémie, se objevují kostní bolesti, byť častější jsou v případě metastází z jiných orgánů. Nádorové buňky se totiž mohou usadit i v dalších orgánech a zvláště v kostech se snadněji množí. Okolní původní kostní tkáň je však destruována. Nejčastěji se metastáze objevuje v hodně prokrvených kostech, jako jsou obratle, projevující se bolestí zad, lebka či koncové části dlouhých kostí. Metastázy kostí se objevují i v případě rakoviny prsu, prostaty, plic, méně často pak u karcinomu ledvin, štítné žlázy, tlustého střeva, kůže či děložního hrdla. Bolest kostí způsobená metastázemi je velmi intenzivní a klasické tišící léky na ni příliš nezabírají. Objevuje se také především v klidu, na rozdíl od bolesti při myelomu. Dalšími příznaky mohou být chudokrevnost, zlomeniny či nedostatek bílých krvinek (důsledek útlaku kostní dřeně).
Osteoporóza
Bolest vznikla nervovým drážděním při útlaku míchy osteoporotickými obratli. Objevují se tahavé bolesti zad, jež se se zatížením stupňují. Prudká bolest projede tělem náhle, většinou po rychlém pohybu, a to v dolní hrudní a horní bederní páteři. Může vystřelovat pásovitě do břicha i dolních končetin. Zádové svaly se reflexně stáhnou, čím jsou podrážděny nervové kořeny vycházející z míchy. Osteoporózou se podrobněji zabývá článek Řídnutí kostí.
Léčba a tlumení bolesti
Na bolest kostí způsobenou nádorovým onemocněním aplikujeme nejprve analgetika jako paralen či ibuprofen, o něco silnější je Tramal s účinnou látkou tramadol. Pokud vám nepomohou, přijdou na řadu opiáty nebo biofosfonáty (Actonel, Fosamax), které jsou ještě účinnější, organismus méně zatěžují a na bolest kostí jsou vhodnější. U některých metastazujících nádorů, jako je například karcinom prsu, pomůže i kalcitonin či hormonální léčba. Pokud jsou přesto tyto látky neúčinné, přistupuje se u metastází v kostech k radioterapii neboli ozařování, které může na nějakou dobu pacientům od bolesti ulevit.