Bolest konečníku

Bolest ánu

Příčin těchto bolestí může být celá řada, ačkoliv na vině bývají většinou hemoroidy, tedy rozšířené a prominující žíly, u nichž dochází k mechanickému poškození a vzniku zánětu. Tak nastoupí bolest, jež se objevuje většinou při defekaci. Krev světle červené barvy naleznete i na toaletním papíře a konečník rovněž svědí. Nejde o vážnou nemoc, avšak při vyhřeznutí hemoroidů může nastat těžký a bolestivý zánět. Dlouhodobé krvácení je spojeno také s chudokrevností, a proto je nejlepší navštívit ihned lékaře, který tu právě od toho je.

Anální fisura neboli natržení konečníkové stěny může nastat při průchodu pevné stolice. Poznáte ji podle ostré bolesti a krve při defekaci. Pokud anální fisura neodezní sama, je nutný chirurgický zákrok. Mezi preventivní opatření patří především měkká a pravidelná stolice, jíž dosáhnete dostatečným množstvím tekutin i vlákniny. Jestliže bolesti nezmizí, či jsou dokonce větší, stejně jako krvácení, obraťte se na svého praktického lékaře.

Za bolesti konečníku mohou v některých případech také namožené svaly a vazivová spojení v kostrči, způsobené například i nárazem na kostrč. Pokud bolesti přetrvávají, rovněž vám doporučujeme svěřit se se svým problémem doktorovi.

Ačkoliv se kolorektální karcinom většinou neprojevuje bolestí konečníku a záleží na lokaci, varovat by vás měla krev ve stolici, krvavý hlen, střídání průjmu a zácpy, ale také nutkání na stolici a bolestivé spasmy. Pokud se u vás tyto příznaky objevily, ihned navštivte svého doktora.

U idiopatických střevních onemocnění (ulcerózní kolitida) se rovněž objevuje bolest konečníku, a to hlavně při defekaci, ale také krev ve stolici, bolestivé spasmy či nutkání na stolici (až 15krát denně!). Obraťte se na svého lékaře.

Kapitoly

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události