Bolest končetin

Nejčastěji se objevuje u dolních končetin a příčiny mohou být různého původu: kostního (u nádorových onemocnění), svalového (velká fyzická zátěž), kloubního (artróza, revmatoidní artritida), cévního či nervového.

 

Vznik bolesti

Za cévní onemocnění může ischemická choroba dolních končetin neboli ateroskleróza tepen, při níž jsou tepny ucpávány tukem. Ucpání napomáhá vysoký krevní tlak, kouření, cukrovka, mnoho tuku a solí v potravě i jiné faktory. Kvůli tomu pak nejsou dolní končetiny dostatečně vyživovány, takže neunesou fyzickou zátěž. Tuto nemoc lze přirovnat k angině pectoris, jež se obdobně projevuje v srdeční oblasti.

Bolest se často objevuje nejprve v jednom lýtku, posléze i v druhém a je nazývána jako klaudikace. Pocítit ji však můžeme i na hýždích či stehnech a vznikne již při námaze či fyzické aktivitě. Jde o svíravou či křečovitou bolest, která odezní krátce po skončení dané aktivity. V případě chronické nemoci, která nastává po dřívějších klaudikacích, kterých si postižený jedinec ani nemusel všimnout, se objeví bolest i v klidu. Kvůli špatnému zásobení kůže se na ní mohou objevit vředy a infekce.

Při určení stadia této choroby, ve kterém se pacient nachází, hraje roli, jak velkou vzdálenost pacient bez bolesti ujde. Pokud je to nad 200 metrů, je nemoc v počátečním stadiu. Diagnózu lze rovněž určit i podle vzhledu kůže.

Ateroskleróza se u postižených jedinců často objevuje i v jiných tepnách (srdce, mozek či ledviny) a jejich celkový zdravotní stav se tak i nadále horší.

 

Léčba

Nejdůležitější je vyhýbat se rizikovým faktorům a pravidelně se věnovat chůzi i cvičení. Pokud se bolest objevuje i bez fyzické námahy, je třeba ošetřovat drobná kožní poranění či vředy, a to i antibiotiky, aby nedošlo k průniku infekce do kůže. Preventivně je podáván i protizánětlivý aspirin, jenž rovněž působí i proti srážení krve. Tak se eliminuje riziko vzniku trombózy končetin z aterosklerotického plátu, při které není končetina vyživována vůbec. Pokud se trombóza přesto objeví, rozpustí lékaři trombus a zavedou stenty. Dále jsou podávány léky na roztažení cév, jako agapurin či prostaglandiny (Alprostan), které dokážou zvýšit průtok v cévách, avšak pořizovací cena zvlášť u prostaglandinů je vyšší. Na tišení bolesti pomohou analgetika jako aspirin, ibuprofen či paracetamol.

Za uzavření tepny může také embolie například trombem při srdeční arytmii. Bolest se pak objeví náhle a prudce, kůže končetin je namodralá i studená a nelze nahmatat puls. Roli hraje také místo uzávěru tepny a čím nížeji směrem k noze je, tím je to lépší.

Pacientovi jsou v tomto případě podány analgetika, heparin, kůže je ošetřena, čímž se zabrání infekci, a nohy by měly být svěšené. Doktoři se také pokoušejí embolu rozpustit (viz výše).

 

Jiné příčiny

Za bolest končetin může také Bergerova nemoc, která napadá tepny, či nemoci žilního systému, jako chronická žilní nedostatečnost a flebotrombóza (plicní embolie, více viz tvorba krevních sraženin). Tyto nemoci se rovněž projevují bolestí končetin.

Bolesti mohou být nervového původu při neuropatiích (komplikovaná cukrovka) či kořenovém dráždění. To je způsobeno tím, že vyhřezlá ploténka utlačí míchu, respektive nervový kořen, jež z ní vystupuje. Poznáme to tak, že bolest končetin vystřeluje do nohy či ruky a objevuje se podél daného nervu. U bolestí končetin nervového původu se často objevuje také nepříjemné mravenčení či brnění a ve většině případů nelze bolesti vyléčit – pouze se zamezuje progresi do dalšího stadia, ve kterém je již omezena hybnost. Významnou roli hraje v tomto případě také rehabilitace a provádění cviků i doma. Na bolest jsou předepisována analgetika, a byť lze provést i operaci, úspěch není nikdy zaručen.

Při syndromu karpálního tunelu jsou utlačeny nervy v dlaňové oblasti zápěstí. Za tuto chorobu může dlouhodobé a nadměrné zatěžování ruky či vibrace (například při práci s motorovou pilou, ale také při práci na počítači). Nemoc se projevuje brněním ruky, a to i v noci, řešením pak bývá operace.

Bolesti svalů se objevují po fyzické aktivitě, při které pracují svaly na kyslíkový dluh. Tím se v nich nahromadí mnoho laktátu, ale po krátké době tyto bolesti končetin samy zmizí. I pokud nezapříčiňuje bolesti svalů fyzická zátěž (byť nevelká, jako chůze do schodů či jiné běžné činnosti), může jít o svalovou slabost.

Tyto bolesti se mohou objevit také při jiných nemocích (u chřipky spolu s bolestí kloubů či u nemoci štítné žlázy). Fibromyalgií pak většinou onemocní především ženy ve středním i vyšším věku, která se

projevuje bodovou bolestí na zádech, šíji či končetinách na loktech a kolenech, ale také ztuhlostí svalů, bolestí hlavy i ranní a večerní únavou. Nemoc je převážně psychického rázu, a proto se léčí mimo jiné psychoterapií, speciálním pohybovým programem s fyzioterapeutem i relaxačními technikami, pomoci mohou také antidepresiva, analgetika či protizánětlivé léky působící lokálně.

O bolestech kostí končetin se podrobněji zmiňuje další článek s názvem Bolesti kostí. Existuje mnoho dalších příčin bolestí kloubů, jako jsou záněty u revmatoidní artritidy, jež se objevuje u drobných kloubů, bolest je spontánní a zvyšuje ji pohyb či dotek. Léčit lze klidem, fyzikální léčbou i imunosupresivy, biologickými preparáty, léky či cvičením. Infekční artritida se objevuje většinou na koleni, které je zarudlé a oteklé, a léčí se antibiotiky či hospitalizací. Lymská borelióza se pak léčí rovněž antibiotiky a objevuje se taktéž na jednom koleni. Období bez bolesti i období zánětu se při této nemoci pravidelně střídají.

Artróza je nezánětlivé onemocnění kloubů, které je dáno hlavně věkem, ale i opotřebením, a proto se rovněž objevuje u sportovců, přičemž přetěžovány jsou především kyčle a kolena. Nejprve jsou podávány léky podporující chrupavku, tzv. chondroprotektiva, či analgetika, v pozdějších stádiích přijde na řadu operace a nahrazení kloubu umělým. V současnosti jsou náhradní klouby vyráběny z odolných materiálů, a tak fungují úplně stejně jako ty původní.

 

Léčba

Při artróze, poúrazových bolestech, revmatických chorobách či při zánětlivých onemocněních lze tišit bolest prostřednictvím analgetik a protizánětlivých léků. Ty jsou k dostání ve formě gelů, mastí i krémů, díky čemuž působí lokálně a nezatěžují organismus. Doporučit lze například etofenamát – Traumon, diclofenac – Voltaren, ketoprofen – Fastum gel či indometacin (Indobene, Elmetacin) nebo ibuprofen (Ibalgin gel, Armi krém či gel).

Kapitoly

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události