Za bolest břicha může velká řada příčin, a to od těch v podstatě „banálních“, jako jsou větry, přes záněty až po velmi vážné nemoci. Věnovat jim pozornost je potřeba obzvláště v případě dětí, které často nedovedou samy říct, kde a jak se přesně bolest objevuje, a jejich rodiče tak nemohou posoudit závažnost bolesti břicha. V případě, že se spolu s bolestí objeví u dětí i teploty, průjem, zvracení či bledost, doporučujeme navštívit praktického doktora.
U závažnosti bolesti břicha dospělých pacientů hraje významnou roli především to, jak dlouho bolesti trvají a jak jsou intenzivní. Často bývá příčinou zánět slepého střeva či pupeční kýla, která nemusí být nijak viditelná. U pacientů, jež mají za sebou operaci v oblasti pupku, jako například císařský řez či právě operaci slepého střeva, můžou bolest způsobovat srůsty či komplikace předešlého chirurgického zákroku. V povrchové vrstvě v oblasti břicha se rovněž může hromadit krev, jež se kvůli přetížení jater nedostane do portální žíly. Povrchové žíly vystoupí na povrch a ukazují na nadměrné zatěžování jater, například z důvodu alkoholismu.
Pokud nás bolesti břicha trápí již nějakou dobu a jsou intenzivní, nebojme se obrátit na lékaře. Jedině tak si můžeme být jisti, že nejde o nic vážného.