Ačkoliv bolestí hlavy trpí občas každý, už málokdo ví, že existuje více druhů této bolesti. Zatímco primární bolest hlavy nespojujeme s jiným onemocněním, za sekundární bolest hlavy může například úraz, chřipka či zánět vedlejších nosních dutin. Ve většině případů nás však postihuje primární bolest hlavy, ke které řadíme i tenzní a migrenózní bolest či Hortonův syndrom.Tenzní bolest nás postihuje nečastěji a pociťujeme ji oboustranně a difúzně po celé hlavě, ačkoliv někdy se vyskytuje spíše v týlu či na čele. Bolest nastupuje postupně a lze ji charakterizovat jako trvalou a tupou. Její síla může kolísat a většinou nás trápí pár minut či až několik dní. Někteří ji popisují jako tlak, svíravý pásek okolo hlavy či pocit, že hlava každou chvíli vybuchne.
Tento typ bolesti se nezintenzivňuje spolu se zvyšující se námahou, ale někdy ji mohou doprovázet pocity na zvracení či náchylnost na hluk a světlo, pak připomíná migrénu. Bolest bývá vyvolána stresem či konflikty a pomoci mohou analgetika tlumící bolest jako paracetamol, dále i klidový režim.Časté užívání analgetik však není řešením, neboť ve větším množství mohou naopak bolest hlavy způsobovat, stejně jako vyvolat závislost a vedlejší účinky.Jestliže se bolesti opakují a trvají dlouho, obraťte se na svého praktika, jenž může diagnostikovat sekundární bolest hlavy či navrhnout léčbu chronické bolesti hlavy přímo na míru pacienta. Pomoci může psychologická či fyziologická terapie jako relaxační chvění či předepsané léky.Migrenózní bolest hlavy trápí spíše ženy a je dědičná. Při migréně dochází ke změně prokrvení mozkových obalů, změnám v koncentraci nervových mediátorů, takže dochází k nervovému podráždění či vzniku otoků.
Migrénu lze rozpoznat podle aury, jež ji předchází, stejně jako podle ostré pulzující bolesti půlky hlavy, výjimečně celé hlavy. Při fyzické námaze je bolest intenzivnější, postižený jedinec je náchylný na zápach, hluk, světlo, je mu nevolno a může i zvracet. Řešením je si jít lehnout, případně užít analgetika. Lékař může pacientovi předepsat i speciální léky, například triptany.Za primární bolest hlavy může i Hortonův syndrom (anglicky cluster headache), který naopak postihuje pouze muže, a to ve středním věku. Bolest se objevuje v jedné půlce hlavy a v oblasti spánků, očnice či oka a je spojena se slzením, otoky víčka či zduřením sliznice. Záchvaty trvají od 15 minut až do několika hodin a většinou se vyskytují v konkrétním časovém období, například několik týdnů. Opakovat se mohou i vícekrát za den, ale pak může bolest zmizet i na pár let. Řešením jsou kortikoidy, inhalace kyslíku či léky proti migréně.
Sekundární bolest hlavy způsobují jiné choroby. Jestliže trvá dlouho a pravidelně se vrací, nebo je naopak akutní, doprovázena dalšími symptomy, či je atypická, je nutné se co nejdříve obrátit na lékaře. Při bolení hlavy ve spojitosti se ztrátou vědomí, hybností či citlivostí těla, stejně jako v případě úrazu hlavy voláme ihned lékařskou pomoc. Za silnou bolest hlavy spolu s horečkou, ztuhlostí šíje či citlivostí na světlo může zánět mozkových blan. Toto onemocnění může být nebezpečné, a proto je potřeba navštívit doktora.