Bolest břicha před jídlem

Pokud souvisí vaše bolesti s jídlem, je nutné shromažďovat informace o jídle, ale i charakteru a místě bolestí. Tak může lékař dojít k přesnějšímu závěru a navrhnout vhodnou léčbu. Jestliže se bolesti objevují spíše před jídlem, respektive odeznívají krátce po jídle, jde pravděpodobně o chorobu dvanáctníku (duodena). Dvanáctník představuje začátek tenkého střeva a navazuje na žaludek. Při trávení má nezastupitelnou roli, neboť do něj ústí jak žlučové cesty, tak slinivka břišní. Tak mohou na již žaludkem zpracovávanou potravu působit enzymy a žlučové kyseliny, čímž jsou živiny rozkládány.

Pokud se zde však vyskytne vřed, tak látky bez potravy dráždí stěnu střeva, čímž jsou u pacienta vyvolány tupé bolesti, objevující se mezi dolním okrajem hrudní kosti a pupkem. Po jídle bolesti ustávají, neboť potraviny se s látkami smíchají, a dráždění tak není tolik intenzivní. V případě, že trpíte výše popsanými příznaky, vyhledejte co nejdříve svého praktického doktora. Ten vás pak pravděpodobně pošle na oddělení chirurgie či gastroenterologie. Při těchto bolestech se vyhýbejte kyselému a kořeněnému jídlu, vyvarovat byste se měli také alkoholu a kávy. Naopak lze při vředu doporučit konzumaci mléka a výrobků z něj, stejně jako zásaditých potravin.

Kapitoly

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události