Bledost

Barvu kůže i sliznice lze snadno rozpoznat. Zdravou barvu tak udává vhodný poměr mezi melaninem, žlutými karotenoidy a hemoglobinem (červené barvivo). U posledního barviva nejde jen o jeho množství, ale také o míru prokrvení kapilár, která může být u někoho nižší již od narození. Od hemoglobinu se pak mnohem více odvíjí barva sliznice než kůže. Pokud se u jedince objeví spolu s bledostí zmatenost, lepkavý bot, bezvědomí či zrychlená srdeční akce, jde pravděpodobně o kolaps nebo šok a je nutné zavolat záchrannou službu.

Při sepsi, kdy je tělo zahlceno mikroby, se s horečkou rovněž objevuje bledost, stejně jako při hypertenzní krizi (náhlý a extrémně vysoký krevní tlak). Pokud je bledost kůže i sliznice trvalého charakteru, může jít o anémii neboli chudokrevnost, kdy tělu schází červené krevní barvivo. Anémii lze rozpoznat podle zrychleného tepu, závratě (například když si prudce stoupneme z lehu), zadýchávání se při námaze či podle hučení v uších.

V případě bledosti je třeba odebrat krev a hledat příčiny tohoto symptomu. Pokud se objevuje jen na určitých částech těla, mohou být velké přívodné tepy zúženy (stenóza). Na vině mohou být i kožní afekce, které se projevují bílými skvrnkami. Buď jde o kožní nemoc (porucha pigmentace, infekce, reakce na chemikálie), či symptomy dalších onemocnění, jako autoimunitní choroby, infekce či zhoubné bujení – Hodgkinova choroba. Navštivte svého praktického doktora, který vám případně doporučí další vyšetření.

Kapitoly

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události