Bílkovina v moči

Proteinúrie, mikroproteinúrie, albimunúrie

Zda je bílkovina v moči přítomná, lze zjistit jednoduchým papírkovým testem z moči. Nemusí však jít o patologický příznak, ale je důležité zjistit množství bílkoviny v moči, to, proč se v ní vyskytuje, ale také je nutné identifikovat bílkovinu. Ačkoliv je v krvi obsaženo poměrně vysoké množství bílkovin, v ledvinách je krev filtrována, takže velké molekuly (například bílkoviny)do moče nepřecházejí.

Příčin přítomnosti bílkoviny v moči může být několik:

1) V krvi se objevuje větší množství bílkovin kvůli horečce, fyzické námaze či na bílkoviny bohaté stravě.

2) Jsou porušeny filtrační bariéry v glomerulech, takže nezabrání přestupu bílkoviny do moči. K tomu dochází při cukrovce, ledvinovém zánětu či vyšším krevním tlaku. Porušeny mohou být také ledvinové kanálky, které jinak do moči přestoupené bílkoviny zpětně nevstřebávají.

3) Krevní plazma s bílkovinami přímo postupuje do močových cest. To se může stát při různých zánětech, nádoru či krvácivých poruchách.

Na základě charakteru bílkoviny v moči i dalších příznaků lékař doporučí další vyšetření.

Kapitoly

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události