Bílá skvrna na zubu

Za skvrny na našich zubech mohou ve většině případů potraviny, respektive barviva v nich obsažená, ale také kouření. Přírodní barviva se objevují v čaji a kávě, ale potraviny obsahují rovněž přidaná barviva. Za bílé skvrny na zubech pak může fluoróza neboli nadměrné množství fluoru v organismu, a to v době vývoje trvalého chrupu a jeho skloviny. Látka fluor totiž sklovinu poškozuje, čímž se tvoří většinou matné křídové skvrny na zubech, někdy mohou mít ale také světle hnědou barvu. A jak se vysoké množství fluoru do těla vůbec dostane? Může ho obsahovat pitná voda či zubní pasty.

Vhodnou zubní pastu pro děti si nechte doporučit od zubaře, neboť fluoróza může přerůst v pozdějším věku v problémy nejen kosmetického rázu. Skvrny na zubech u dospělých lidí mají většinou základ již v dětství, neboť sklovina se vyvíjí do 8. roku věku dítěte. Jestliže se bílé skvrny objeví již na mléčných zubech, jde o nadměrné množství fluoru v organismu. Proto nedoporučujeme dětem fluorizované pasty ani tablety, je vhodné dát pozor i na složení pitné vody. Bílé skvrnky mohou nabývat v dospělosti žluté či další barvy a nezmizí s mléčným chrupem.

Kapitoly

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události