Akné

Trudovitost, zánět mazových žláz a vlasového folikulu

Tento chronický zánět mazových žláz a vlasových folikulů má nejčastěji formu obličejových pupínků, které se však mohou vyskytnout i na rameni, zádech, hrudníku a dalších částech těla. V pubertě na akné trpí skoro každý dospívající chlapec či dívka. U některých přetrvává do dospělosti a ženy jsou na akné náchylnější než muži (5 % dospělých žen a jen 1 % dospělých mužů trápí akné). V dospělosti může mít chronický zánět mazových žláz a vlasových folikulů nápadnější průběh, byť se přes léto většinou zlepšuje.

Kapitoly

Vznik

Za akné může genetika, ale také hormony v našem těle, konkrétně především testosteron. Ten působením některých enzymů získává aktivní formu a výsledkem je akné – u mužů i žen. Proti testosteronu však stojí estrogen, a proto léčí mnohé ženy své akné hormonální antikoncepcí, které estrogen obsahují. Tento efekt však nelze stoprocentně zaručit, neboť hormonální antikoncepce obsahuje také gestageny.

A jak pupínky vlastně vznikají? Jamka, z níž vyrůstá vlas neboli vlasový folikul, je ucpána a dochází k hromadění mazu. Tím, že se nemůže dostat na povrch, vznikají uhry nebo komedony. Ve folikulu se zmnoží bakterie produkující volné mastné kyseliny, jež pleti rovněž nepomáhají. Zánět je následně vyvolán prasknutím folikulové stěny.

Léčba

Základem je při léčbě akné upravení životosprávy a eliminace vlivů, které na pokožku negativně působí. Je třeba se vyhýbat prašnému prostředí, zelenině a houbám v kyselém nálevu i některým lékům a kosmetickým výrobkům.

Při léčbě akné doporučujeme pravidelně užívat zinek a šetrně pleť čistit. Pro jemné vymačkávání nezanícených uhrů nejprve použijte teplý obklad či napářku z borové vody, respektive její 3% roztok. Pozor, zanícené komedony nikdy nevymačkáváme, neboť se jich pak utvoří ještě více; neškrábeme je ani přehnaně nemačkáme. Vyhýbáme se také různým neprodyšným mastím a raději použijeme léky ve formě roztoků, například triclosan (Excipal, Oilatum plus), hexachlorophen (Septonex), tixolon či dequalin, které působí antisepticky. Uhry jsou tak dezinfikovány a nedochází k jejich zanícení, které jinak způsobují bakterie. Protizánětlivý účinek má také kyselina azealová (například Aknoren či Skinoren krém), která navíc uhry rozpouští a je vhodná pro veškeré formy nemoci.

Na více zanícené akné doporučujeme aplikovat gel s benzoylperoxidem (například Eclaran, Akneroxid či Aknefug-oxid mild), zabírají také antibiotika (erythromycin – Aknemycin, clindamycin – Dalacin) či antimykotika (clotrimazol – Aknecolor). Ty vám však může ve většině případů předepsat pouze doktor, proto ho co nejdříve navštivte.

Těžká forma akné je léčena také antibiotiky, avšak nejen lokálními, ale i celkovými. Používají se ve formě tablet, a to až v řádu několika měsíců, přičemž první výsledky jsou viditelné zhruba po měsíci užívání. U velmi těžkého akné lze podávat i tretinoin a isotretinoin (Aknemorin), ale je třeba si uvědomit i mnoho případných nežádoucích účinků, které mohou vyvolat.

U středně těžké formy akné ženám většinou pomůže hormonální antikoncepce. Navštivte svého lékaře, jenž vám doporučí pro vás vhodný typ antikoncepce z hlediska zastoupení jednotlivých hormonů.

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.

0
1Danny38. 8. 2017 15:13:48
Mně se podařilo později akné dost zbavit. Až když jsem se dozvěděl řadu dalších podstatných informací... o stravě, o akné apod. Ve "videích" o akné zde www.AkneAkne.cz se toho také dost dozvíte.

Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události