Afty

Tyto drobné vřídky nalezneme buď jednotlivě, nebo ve skupině na sliznici ústní dutiny. Průměrnou velikost aft lze přirovnat ke špendlíkové hlavičce, ale jejich velikost může být i větší.

Vznik

Afty mohou vzniknout nepatrným poraněním například kousnutím při jídle či tvrdým kartáčkem při čištění zubů. Za vznik aft může také stres či snížená imunita, respektive bakterie v ústech. Ty se zde vyskytují běžně, a zatímco zdravému organismu neuškodí, u oslabených jedinců mohou tyto vřídky vyvolat.

Na vině bývá i herpes virus či enteroviry a další. Afty se v ústech objevují i při angíně či planých neštovicích. Pokud máte v ústech více větších aft spolu s teplotou, bolestmi v krku, vyrážkou či dlouhodobou únavou, navštivte svého praktického doktora, který vyloučí jiná, závažná onemocnění. Afty se totiž jako průvodní jev objevují i při syfilidě, infekci HIV, nádorových onemocnění či při poklesu imunity.

Jestliže vás afty trápí často, je možné, že je vyvolávají různé alergie na jídlo, léky či nápoje, dále je mohou způsobit zkažené zuby, dráždění zubní protézy či mechanické poškození sliznice potravinami, jako jsou ořechy, lupínky či křupky, povidla a další.

Léčba

Ve většině případů afty samy odezní tak znenadání, jako se objevily. Zmizet mohou již během týdne, ale také až po delší době, někdy se vracejí (viz výše). Pacientům znesnadňují konzumaci jídla a pití, která může být pak velmi bolestivá. V tom případě navštivte svého praktického doktora, jenž vám předepíše lokální anestetikum (například trimekain – Mesocain, lidokain – Lidocain, Xylocain). Užijte ho vždy před jídlem, neboť účinkuje zhruba jen čtvrt hodiny.

Při aftách pomáhají rovněž bylinkové čaje či vitaminy B-komplex. Ústa si vyplachujte ústní vodou, šalvějí, heřmánkem nebo si afty potírejte genciánovou violetí. Ze svého jídelníčku vyřaďte kvůli dráždění sliznice citrusy i kořeněná jídla.

Kapitoly

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události