Zubní problémy

zubní kaz, zánět dásně, paradontóza

      Ten, kdo při úsměvu ukazuje udržované bezvadné zuby, působí sympaticky. Ale i ti, kteří jsou od přírody vybaveni perfektním, pevným chrupem, jej musí chránit před neustále hlodajícími neústupnými bakteriemi. Ale možností, jak se škodě na zubech nebo dásních vyhnout, včas ji rozeznat a ošetřit, je mnohem více než dříve. Kdo o své zuby správně pečuje, může si jejich dobrý stav dlouho udržet! Pomáhají mu při tom vhodné prostředky pro péči o zuby, nové nabídky prevence u zubních lékařů a vysoce kvalitní léčba.

Kapitoly

Příčiny/rizikové faktory

      Mezi dvanácti až čtyřiadvaceti hodinami po každém čištění zubů se na jejich povrchu tvoří silný bakteriální povlak, který může být odstraněn pouze zubním kartáčkem. Tento zubní povlak (plak) obsahuje mnoho škodlivých zárodků („plakové bakterie“), které přeměňují cukr z potravy (např. ze sladkostí nebo limonád) v kyseliny. Tyto kyseliny  útočí na zubní sklovinu obsahující vápník a vedou k odvápnění. Proti tomu se zub ze začátku ještě může bránit, a to tak, že dodatečně z hloubi zubu  dodává na povrch vápník. Když se však zásoba vápníku vyčerpá, objevuje se zubní kaz. Nyní bakterie mohou začít pronikat do zubní skloviny i hlouběji.
      Mnohem vyšší riziko je u zubních výplní z amalgámu nebo umělé pryskyřice - na znečištěných přechodech mezi zuby a výplněmi se povlak dobře zachycuje a udržuje. Neodstraní-li se zubní povlak včas, začne se tvořit zubní kámen. Sestává ze zvápenatělého zubního povlaku. Tvoří se zvláště v blízkosti vyústění slinných žláz v dutině ústní, dále na vnitřní straně spodních řezáků a vnější straně horních stoliček.
      Produkty látkové výměny „plakových bakterií“, které se usazují v hraničním prostoru mezi zubem a dásní, vedou také k zánětům sliznice a dásní (gingivitida). S gingivitidou se lze setkat mimo jiné také u těhotných žen („těhotenská gingivitida“). Když dáseň během těhotenství silněji krvácí, může to být způsobeno přecitlivělostí na produkty látkové výměny bakterií v zubním povlaku.

Průběh

      Nejprve se na zubu objeví bílé skvrny, které se později zbarví do hnědočerna. Zubní kaz se později ohlásí nepříjemným trnutím až bolestmi při kontaktu se studenými, horkými nebo sladkými nápoji a pokrmy, stejně jako při vdechnutí studeného vzduchu. Tento stav signalizuje proniknutí kazu do zubní dřeně (pulpy). S bolestivými pocity se lze setkat také u odkrytých  zubních krčků, i když není přítomen žádný zubní kaz.
      Zánět dásně se většinou projevuje otokem dásně a jejím krvácením. Pro gingivitidu se dříve nesprávně používal název parodontóza. Ve skutečnosti je parodontóza následkem pokračování zánětu dásní, který se postupně šíří do prostoru mezi zub a dáseň. Vznikají hluboké choboty, které obnažují krček a později i samotný kořen zubu. Závěsný aparát, kterým je zub fixován k okolí, se postupně naruší a zub se viklá až vypadne. 

Vyšetření

Zubní lékař má různé možnosti, jak rozpoznat příčiny bolestí zubů a jak včas zabránit zubním potížím. Vedle základního vyšetření zubů pouhýma očima dnes může za pomoci moderních diagnostických metod, jako je fluorescenční-laserová metoda nebo ultrazvuk, zjistit i stav uvnitř zubu a odhalit zubní kaz v počátečním stadiu, dříve než nadělá větší škodu. Tyto metody však ještě nejsou obecně zavedeny. Zatím se ještě stále nejvíce užívá rentgenové vyšetření.

Léčba

Vyskytují-li se na zubu pouze malé bílé skvrny, lze ještě za pomoci gelů a ústních vod s obsahem fluoridů  dosáhnout  kvalitního vyléčení. I když je poškození zubu už v pokročilém stadiu, zůstává ještě možnost zubní výplně. Na plomby a inleje se používá zlato, amalgám nebo nověji zvláštní cementy, umělé pryskyřice a keramika - materiály, které je možné přizpůsobit barvě zubu. Jednou z nejmodernějších technologii, používaných ale spíše jen ve výzkumu, je zobrazení dutiny v zubu pomocí kamery a počítače. Během několika minut je pak podle této předlohy možné vyříznout keramický blok přesně odpovídající tvaru dutiny. Nedá-li se však už zub  zachránit a dojde k extrakci, mohou být zasazeny umělé zubní kořeny z titanu (což ovšem vyžaduje několikastupňové, měsíce trvající ošetřování: není to metoda k okamžité náhradě zubu). Dobrá zpráva pro všechny pacienty trpící chorobným strachem z vrtačky: někteří zubní lékaři začínají odstraňovat zubní kaz laserovým paprskem - téměř bezbolestně.

U lehčích bolestí zubů se může na postižená místa nakapat olej z hřebíčku nebo jednoduše hřebíček žvýkat - zklidňuje to a má dezinfekční účinky. Při silnějších bolestech (zánět kořenu atd.) je vhodné dát si od svého zubního lékaře  provést odborné ošetření a předepsat tišící prostředek.

Důležité upozornění

Základ zdravých zubů se vytváří už v  těhotenství. Správná životospráva matky s dostatečným přísunem živin, vitaminů, minerálů a stopových prvků je nezbytným předpokladem zdravých zubů dítěte. Podávání fluoridu do dvanáctého roku života je obzvlášť důležité. S čištěním zubů by mělo dítě začít už u mléčných zubů. Čistit si zuby postačí jednou denně, s přiměřeným množstvím dětské zubní pasty obsahující fluorid na speciálním dětském zubním kartáčku.

Obecně platí, že by každý  měl zvláště v mládí minimálně dvakrát do roka zajít na preventivní prohlídku k zubnímu lékaři.

Péče o zuby

      Správné čištění zubů: Dvakrát denně 3 minuty masírovat od dásní k řezné a žvýkací straně zubů, nejprve zvenčí, potom zevnitř, nakonec lehkým tlakem očistit i žvýkací plochy, a to pastou obsahující fluorid, aby se zuby zbavily  povlaku a zpevnily. Důležité: Nezapomenout na zadní stoličky. Nakonec byste měli zubní nití jednou denně vyčistit mezizubní prostory. Především večer je čištění zubů důležité, protože díky nepatrné tvorbě slin v noci mohou bakterie snadno způsobit poškození. Fluorid obsažený v zubní pastě ztvrzuje zuby a zabraňuje působení produktů  látkové výměny bakterií plaku. Jednou týdně může být dodatečně nanesen chránící fluoridový gel. Fluor je obsažen také v jodované soli nebo v zeleném a černém čaji. Jako hlavní ochranné opatření může zubní lékař  nanést na zuby fluoridový nátěr. Vitamin A posiluje a chrání zubní dáseň.
      Kdo někdy nemá čas na čištění zubů, může žvýkat žvýkačky bez cukru nebo cucat bonbony bez cukru, které nezvyšují kyselost slin a podněcují tvorbu slin, které vymývají zbytky jídla. Rychle tekoucí sliny jsou zásadité, a mohou dobře neutralizovat kyseliny. Krom toho sliny podporují proces remineralizace zubů zvenčí. Zuby jsou chráněny také žvýkáním „čistících“ potravin, jako např. karotky, kedlubnu apod., nebo vyplachováním úst ústní vodou obsahující fluorid.  

      Správné pomůcky: Zubní kartáček by měl mít zaoblené měkké nebo středně měkké umělohmotné štětinky a měl by být měněn každé dva měsíce - dříve než se štětinky opotřebují. Měl by se uchovávat v suchu a na světle, aby se zabránilo rozmnožování bakterií. Elektrické zubní kartáčky nejsou účinnější, ale dětem a indisponovaným lidem čištění ulehčí. Vyplachování úst není náhradou za kartáček a zubní nit. Je ale vhodné k vymytí zbytků jídla z mezizubních prostor nebo zpod zubních můstků. Pozor: Zbytky potravy a s nimi i bakterie mohou být spláchnuty do zákoutí zubní dásně, do mezer mezi zuby nebo do nemocné dásně.

      Mnoho zubních lékařů nabízí profesionální vyčištění, jelikož ani přes největší vlastní snahu není možné škodlivé bakterie úplně odstranit. Nejprve se testuje individuální riziko vzniku zubního kazu (Jak dobře jsou sliny schopny neutralizovat škodlivé kyseliny? Jak brzy po vyčištění zubů se začne tvořit povlak? Jak velký počet škodlivých bakterií je přítomen?) Poté jsou povlaky odstraněny. Povlaky pod dásní se rozpouštějí ultrazvukem, horní plošky zubů se brousí. Pak se na zuby obvykle nanáší ochranný fluoridový gel. Podle rizika vzniku zubního kazu by mělo být toto celkové vyčištění provedeno dvakrát ač čtyřikrát do roka. Každopádně by měl zubní lékař dvakrát ročně chrup kontrolovat a případně odstranit zubní kámen.

Správná výživa

Pro vznik kazu není rozhodující pouze požité množství cukru, nýbrž také počet porcí, na něž se příjem sladké potravy dělí. Čím častěji je      cukr v ústech přítomen, tím hůře. Takže: Raději jednorázově větší množství cukru, pak vymýt ústa vodou a později vyčistit zuby! Často bývá podceňováno především nebezpečí představované sladkými nápoji. Limonády jako koka-kola aj. obsahují v l litru asi 100 gramů cukru. Nebezpečí je obzvlášť velké, požívají-li se v mnoha doušcích.

Jako svačina jsou vhodné saláty, čerstvé ovoce, celozrnný chléb, máslo, sýr, uzeniny, mléko a neslazená minerální voda nebo čaj. Cukr obsažený v ovocných plodech je rychle vymýván slinami, protože ovocné kyseliny povzbuzují jejich vyšší tvorbu. Díky tomu přetrvává v ústech zcela nepatrné množství ovocného cukru a kyselin. Navíc mohou být vypláchnuty vodou nebo ústní vodou obsahující fluorid. Nejméně vhodné jsou banány a sušené ovoce, které na zubech lpí a obsahují hodně cukru.

Časté dotazy

      Proč by měly děti pečovat o své mléčné zuby, které brzy ztratí?
      Vypadnou-li mléčné zuby předčasně, mohou následující zuby růst křivě, protože mléčné zuby pro ně \"rezervují místo“. Děti by si proto měly první mléčné zuby čistit od samého počátku a měly by jíst málo sladkostí, které ulpívají na povrchu zubů. Kromě toho je důležitý přísun vápníku a především fluoridů, aby se vyvinul pevný a zdravý chrup, který bude odolný proti zubnímu kazu a tím i proti předčasné ztrátě zubů.  

      Na co by měly dát při péči o zuby pozor těhotné ženy?
      Když těhotné ženy často zvracejí, zůstává kyselina ze žaludeční šťávy dlouho v ústech. Navíc sliny v důsledku hormonálních změn v těhotenství neobsahují dostatek vápníku a fluoridů, které by ochránily zubní sklovinu před touto kyselinou. Proto je třeba dbát na intenzivní fluorizaci, např. ústní vodou nebo gely s obsahem fluoru, a na dostatečný přísun vitamínů a minerálních látek.  

      Může zubům uškodit pálení žáhy?
      Kdo trpí pálením žáhy - tedy občasným přesunem velmi agresivní žaludeční šťávy s kyselinou do jícnu a úst - by si měl po každé takové příhodě jako bezprostřední opatření k ochraně zubů vypláchnout ústa neutralizujícím mlékem. Při opakovaném pálení žáhy by mělo být bezpodmínečně provedeno lékařské vyšetření a rozhodnuto o léčbě.

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.

0
1Adél16. 11. 2016 7:53:09
Během těhotenství jsem začala mít problémy se zuby. Začaly mě pobolívat zuby a objevily zubní kazy. Nechtěla jsem do sebe cpát chemii. V lékárně mi poradili nějaké pastilky Larypront. Moc mi pomohly.
0
2Eva19. 12. 2016 10:55:07
mě zase pomohl dentacol, když se našel nějaký ten bolavý zoubek, tak pomohl vždycky :-)

Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události