Zrychlená řeč

Rychlá řeč, tachylalie, tachyfrazie

Komunikace prostřednictvím řeči je pro lidstvo naprosto nezbytná. Každý člověk však svoji řeč nevědomky upravuje pomocí přízvuku a jedinečné formy. Při poruše řeči může být na vině celá řada příčin. Prostřednictvím vegetativního nervového systému na ni působí i naše psychika, což může způsobit zakoktávání se nebo přeříkávání ve vypjatých situacích.

Zrychlení řeči tak může nastávat při nějaké psychické nejistotě i nepříjemné situaci, při níž toužíme mít řeč již za sebou. U dětí může zrychlená řeč signalizovat hyperaktivitu, která souvisí i s nesoustředěností, neunavitelností dítěte i jeho neposedností. Hyperaktivita je v současné době diagnostikována u dětí stále více a během puberty sama vymizí.

Je-li řeč natolik zrychlená, že se stává nesrozumitelnou, případně ji doprovází i vynechávání, je na vině zřejmě demence nebo mentální retardace. Způsobit ji však může také nádor v mozku či útlak mozkové tkáně, protože řeč je regulována v mozkové kůře.

V případě, že pro vás představuje mluvení na veřejnosti značný problém, vám doporučujeme návštěvu odborníka, který vás těchto obtíží pomocí vhodné terapie zbaví. Vyhledat psychologa doporučujeme i v případě hyperaktivních dětí, neboť těmto dětem je potřeba se správně věnovat a pomoci jim zapojit se do kolektivu.

Kapitoly

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události