Žlučové kameny

Cholecystolitiáza

                                                                                                                                           Takzvané "pravidlo 5 F" (Fat - Female - Fertile - Forty - Fair) popisuje typického pacienta trpícího žlučovými kameny. V překladu označuje těchto "5 F"  největší rizikovou skupinu pro vznik žlučových kamenů (konkrementů): Jsou to obézní blond ženy po čtyřicítce, které již porodily dítě. Řidčeji trpí žlučovými kameny muži a zcela výjimečně také děti. Celkově se v populaci žlučové kameny vyskytnou u každého desátého až patnáctého člověka.

Kapitoly

Příčiny/Rizikové faktory

Kromě osob, charakterizovaných pravidlem „5 F\", může být  výskyt žlučových kamenů ovlivněn také rodinnými předpoklady. Často žlučovými kameny trpěla již matka nebo babička.

Žluč se tvoří v játrech a do střeva je odváděna žlučovodem. Ve střevě se žluč podílí na trávení tučné potravy. Jako rezervoár žluče slouží žlučník, který se nachází na spodní straně jater. Uskladňuje žluč a v případě potřeby ji dodává do dvanácterníku. Žlučové kameny vznikají tehdy, když se složení žluči nenachází v ideální rovnováze. K předpokladům jejich vzniku patří těhotenství, užívání antikoncepčních pilulek, cukrovka (diabetes mellitus), tučná strava a obezita. Žlučové kameny bývají rozdělovány na častěji se vyskytující cholesterolové kameny (asi v 80% případů se žlučové kameny skládají z kombinace cholesterolu, žlučového barviva a vápna) a na vzácnější kameny pigmentové.

Průběh

Přítomnost žlučových kamenů nebývá často zpozorována, jde o bezpříznakový (asymptomatický) stav. K příznakům dojde pouze u 25% všech pacientů:

Nejzávažnější je kolika, často po požití tučného jídla - typicky o svátcích, např. o Vánocích - jež o sobě dává vědět záchvaty silných bolestí v horní oblasti břicha. Bolesti přitom mohou vystřelovat až do zad nebo do pravého ramene.

Obecnými příznaky jsou: pocit sytosti, nadýmání, nevolnost, zvracení, nadměrné pocení, aj. Mezi další příznaky patří svědění, světlá stolice a tmavá moč. 

Když kámen uzavře vývod ze žlučníku, žluč se hromadí v játrech a vzniká žloutenka (obstrukční ikterus).

Následky

Přítomnost žlučových kamenů může vést k následujícím komplikacím:

-         zánět žlučníku, který většinou vzniká kombinací kamenů s bakteriální střevní infekcí.

-         uzavření žlučovodu, tedy i odtoku žluči, malými kameny nebo jejich částmi, může vyvolat velmi bolestivé koliky nebo nahromadění žluči v žlučníku (hydrops)

-         protržení žlučníku (perforace).  

-         zánět slinivky břišní (pankreatitis), který může být smrtelně nebezpečný.

-         uzávěr střeva žlučníkovými kameny: velký kámen projde žlučovodem do střeva a zde může způsobit jeho neprůchodnost (ileus).

 

Zhruba u 1% všech pacientů tlakem trpící tkáň degeneruje. To může přispět ke vzniku rakoviny žlučníku.

Rozpoznání/Vyšetření

Přítomnost žlučových kamenů se může, avšak nemusí projevit bolestmi. Na rentgenovém snímku jsou vidět pouze zvápenatělé kameny: většina kamenů (cca. 75%) však zvápenatělých není a nelze je tak na retgenovém snímku spatřit. Výhodnou alternativou je proto sonografie (vyšetření ultrazvukem), s jejíž pomocí je možné přítomnost kamenů v žlučníku a někdy i ve žlučovodu  potvrdit. Pokud se uvažuje o chirurgickém zákroku, provádějí se i další vyšetření žlučníku, žlučových cest i pankreatu (slinivky břišní) pomocí cholangiogafie.

Léčba

Jakmile se vyskytnou potíže, bývá žlučník většinou úplně odstraněn. Asi u 25% všech pacientů jednou k bolestem dojde - ti by se měli odstranění kamenů podrobit co nejdříve.

To může být provedeno konzervativním způsobem prostřednictvím medikamentózního rozpuštění kamenů (litolýza) nebo jejich rozdrcením pomocí rázové ultrazvukové vlny (ESWL litotripse), anebo operativně (laparoskopická cholecystektomie). Operace je prováděna běžně, nejde o komplikovaý výkon. Po operaci na kůži břicha zůstávají pouze čtyři malé jizvy. Vzácněji - pouze vyskytnou-li se komplikace - se sahá k dříve obvyklé operační metodě, k cholecystektomii, při níž je žlučník chirurgicky odstraněn. Která z metod se hodí nejlépe, o tom rozhodne ošetřující lékař. Nevýhodou neoperativní léčby jsou časté recidivy.

Prevence

Pacienti, u nichž se nevyskytují komplikace, většinou nebývají léčeni. Poněvadž je častou příčinou žlučových kamenů zvýšený obsah tuku v krvi, mělo by být podle okolností pravidelně prováděno biochemické vyšetření krve a kontrolována dieta. Příznivě působí nenasycené mastné kyseliny, které se nacházejí např. v olivovém oleji,  a které by měly být při nákupu nízkotučných produktů upřednostňovány.

Časté otázky

Už léta mám žlučníkové kameny, ne však bolesti nebo koliky. Měl bych si přesto dát vyoperovat žlučník kvůli nebezpečí vzniku rakoviny?

Nikoli, takzvaný \"němý\" žlučník se neoperuje. Tento názor je podložen výsledky srovnání  operačního rizika s rizikem vzniku rakoviny žlučníku. K operaci se přistupuje teprve při výskytu bolestí.

 

Nedávno mi byl vyoperován žlučník. Na co mám nyní dávat pozor?

V zásadě můžete jíst, co chcete. Protože jste však zřejmě měl/a žlučové kameny, měl/a byste dbát na hladinu tuku v krvi. K tomu patří pravidelné kontroly u lékaře a zvýšená opatrnost při výběru stravy. Příznivě působí nenasycené mastné kyseliny, jaké se nacházejí např. v olivovém oleji a mořských rybách.

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.
Tento komentář reaguje na Romana [1]
0
TOPMUDr. Martin Wald, Ph.D. 14. 4. 2012 11:05:19
Vážená slečno/paní,
řešení žlučníkových kamenů, které popisujete, bylo pravděpodobně zvoleno ze zcela specifických důvodů, které není možné bez detailní znalosti konkrétního případu posoudit. Pokud lze touto cestou vůbec nějaký návrh dát, pak je to rozhodně rozhovor s operatérem, který bezesporu má představu o nezbytných dalších krocích.
Obecně lze říci, že žlučník, ve kterém jsou kameny a zejména způsobují-li obtíže, má být celý i s kameny odstraněn. Znovu ale upozorňuji, že to je pouze teoretické doporučení, které při aplikaci na konkrétního pacienta, nález v dutině břišní, celkový zdravotní stav operovaného a zejména zdravotní stav v období operace může resp. musí být modifikováno.

Za redakci www.anamneza.cz
MUDr. Martin Wald, PhD.

1
1Romana13. 4. 2012 16:46:41
Dobrý den, přítel měl žlučníkové záchvaty, zjistili mu žlučníkové kameny. Rozhodli se pro operaci a prý z důvodu nafouklého žlučníku mu ho nemohly vyoperovat a vyoperovaly jen žlučníkové kameny. Můžu se zeptat, jaký bude další průběh? Co když dostane další záchvat?
Na tento komentář reaguje MUDr. Martin Wald, Ph.D. [2],
Tento komentář reaguje na Romana [1]
0
2MUDr. Martin Wald, Ph.D. 14. 4. 2012 11:05:19
Vážená slečno/paní,
řešení žlučníkových kamenů, které popisujete, bylo pravděpodobně zvoleno ze zcela specifických důvodů, které není možné bez detailní znalosti konkrétního případu posoudit. Pokud lze touto cestou vůbec nějaký návrh dát, pak je to rozhodně rozhovor s operatérem, který bezesporu má představu o nezbytných dalších krocích.
Obecně lze říci, že žlučník, ve kterém jsou kameny a zejména způsobují-li obtíže, má být celý i s kameny odstraněn. Znovu ale upozorňuji, že to je pouze teoretické doporučení, které při aplikaci na konkrétního pacienta, nález v dutině břišní, celkový zdravotní stav operovaného a zejména zdravotní stav v období operace může resp. musí být modifikováno.

Za redakci www.anamneza.cz
MUDr. Martin Wald, PhD.
3
3Markéta9. 4. 2013 22:30:22
Vážený pane doktore..Dnes jsem si udělala očistnou kůru jater,dle návodu z internetu..Byla jsem překvapena co ze mne vyšlo.Jsou to tmavě zelené hrudky i okrové světlé malé i maličké.Největší 1,2 cm.Měkké po zmáčknutí a rozetření mezi prsty opravdu mastný tuhý tuk velmi odolný vodě.Zajímalo by mne,jestli se jedná o ty cholesterolové,neboť na diskuzi k této očistě byly názory,že se hrudky vytvořily ve střevě z olivového oleje za působení žluči,který se musí vypít spolu s grepovou šťávou.Připadá mi to nepravděpodobné ,jen aby se zpochybnil dobrý výsledek.Kůru chci opakovat se 14.deními pauzami tolikrát dokud budou hrudky vycházet.Kůru jsem podstoupila z důvodu vyššího cholesterolu a to obojího.Prášky nechci užívat.Mám trošku zhoršené jaterní testy.Myslíte,že přítomnost hrudek v játrech může být příčinou???Na vyšetřeních,která jsem podstoupila v minulosti nic nezjistili.Ráda bych Vám poslala výsledné foto výsledku kůry k posouzení.Ještě jen maličkost.Je mi 58 roků.Děkuji
9
4Markéta9. 4. 2013 22:38:13
P.S. Zapomněla jsem Vám napsat svoji emailovou adresu s prosbou o kontakt, kam Vám mám foto poslat.Děkuji. email...Allen01@seznam.cz
1
5V.22. 4. 2017 14:41:32
Dobrý den,

Prosím o informaci pane doktore,
Poprosím o informaci k použití litotrypse na solitární kámen o melikosti 18mm ve žlučníku. (nález na SONO) Nerad bych podstupoval operaci). Rozdrcení a následně URSOSAN, by byla přijatelnější volbou podle Vás?
Děkuji Vám.
1
6ziznavska@gmail.com21. 6. 2018 11:19:31
Dobrý den, pane doktore,

obracím se na Vás o radu. U dcery /27 let/ dle ultrazvuku byl nalezen ve žlučníku kámen vel. 19mm.

Dovoluji si Vás požádat o doporučení pracoviště v Praze, popř. okolí, kde lze podstoupit metodu LERV.
Děkuji Vám.
0
7mosilvie@seznam.cz19. 2. 2021 9:55:03
Na kterém pracovišti provádí odstranění žlučníkových kamenů jiným způsobem než odstraněním celého žlučníku?děkuji

Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události