Zánět žil

tromboflebitida

Jedná se o povrchový zánět žil provázený uzávěrem žíly krevní sraženinou (tzv. trombem). Neinfekční forma onemocnění vzniká drážděním žilní výstelky například úrazem, léky, kapačkami nebo při postižení žíly tzv. varixy (městky, laicky „křečovými žilami“). Infekční forma nemoci vzniká zavlečením bakterií. Tromboflebitida bývá nejčastěji na vnitřní straně stehna nebo na bérci, na horní končetině je nejčastěji na vnitřní straně paže a na dlaňové straně předloktí. V popředí obtíží jsou příznaky vyvolané místním zánětem žíly a teplota. Na dolních končetinách vzniká tromboflebitida nejčastěji při varikózním postižení, na horní končetině nejčastěji v souvislosti s lékařským úkonem. Opakované povrchové tromboflebitidy mohou doprovázet nádorová onemocnění.

Kapitoly

Příznaky/průběh onemocnění

      V místě postižené žíly nalézáme zarudlé uzle nebo podélné, bolestivé  zatvrdliny, kůže nad nimi je teplá, zarudlá. Zánětlivý otok je pouze v nejbližším okolí. Otok celé končetiny do obrazu tromboflebitidy nepatří.

Vyšetření/léčba

       Diagnózu stanovíme na základě příznaků  a prostým vyšetřením končetiny pohledem a pohmatem.

      Léčba sestává z místních, režimových a celkových opatření. Místně dáváme obklad s heparinovou mastí a končetinu komprimujeme elastickým obinadlem. Pacienta necháme chodit, imobilizace není žádoucí. Podáváme protizánětlivé léky (Fenylbutazon, Ketazon), enzymové  preparáty (např. Wobenzym), léky proti bolesti. Jako prevence uzávěru žíly trombem, resp. zvětšování již vzniklé krevní sraženiny, je podáván Anopyrin.

Prognóza

      Prognóza je na rozdíl od uzávěru hlubokého žilního systému (flebotrombózy) dobrá. Při povrchovém žilním zánětu  plicní embolie prakticky nehrozí. I při trombotickém uzávěru žil dochází k jejich pozdější rekanalizaci. (zprůchodnění).

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události