Zánět středního ucha

      Nesnesitelně silné bodavé bolesti v uchu znepřijemňují vám nebo vašemu dítěti noční spaní? Za tímto problémem se nejčastěji skrývá zánět středního ucha, který musí být v každém případě ošetřen odborným lékařem. Zároveň ovšem můžete pomocí malých triků a osvědčených domácích metod bolest podstatně zmírnit a urychlit celý průběh léčby - zcela bez vedlejších následků.

Kapitoly

Příčiny/rizikové faktory

      Zánět středního ucha vzniká nejčastěji po infekčních onemocněních dýchacího ústrojí, například po onemocnění nosohltanu nebo po zánětu mandlí, kdy se bakteriím nebo virům podaří proniknout Eustachvou trubicí až do středního ucha. Obzvláště napadanou skupinou jsou děti, u kterých je tato cesta vedoucí z nosohltanu do středního ucha podstatně kratší než u dospělých, a jsou proto náchylnější ke vzniku zánětu. Dvě třetiny dětí ve věku do tří let již nejméně jednou prodělaly zánět středního ucha. Od osmého roku života se již časté záněty zpravidla přestanou vyskytovat.
      Dospělí lidé mohou dostat zánět středního ucha například, když při zánětu vedlejších dutin nosních nesníží svou aktivitu a neodpočinou si. Ovšem i banální rýma může vést k zánětu zvukovodu a k otoku, který ho uzavře a vytvoří vhodné prostředí pro množení bakterií. Dalšími příčinami zánětu středního ucha mohou být velké změny tlaku vzduchu, například při létání nebo potápění. Také onemocnění zubů, mandlí, hrtanu nebo dásní mohou být základní příčinou infekce, která pak postihne i střední ucho.

Průběh

      Zánět střeního ucha má většinou počátek v bezbolestném „pocitu plnosti“ v uchu. V noci se po vyčerpávajícím dni, kdy došlo k nachlazení, objeví první pichlavé bolesti, může vyskytnout i vysoká horečka nebo bolesti hlavy. Bolesti po určité době ustoupí a vyskytnou se znovu po několika hodinách znovu. Ve středním uchu se hromadí tekutina, která tlačí na kůži bubínku a zapřičiňuje zhoršený sluch.
      Pozor: Zánět středního ucha se může objevit i bez typických projevů. Právě u batolat a malých dětí rozpoznáte bolest ucha podle neklidného spaní a nápadné plačtivosti. Bolí-li ucho v případě zatahání ušního boltce nebo tlaku na ušní chrupavku (Tragus), je to známkou zánětu vnějšího zvukovodu.

Následky

      Když není zánět léčen,  může dojít k protržení  bubínku a vytékání sekretu z ucha. Bubínek sice znovu sroste, ovšem mohou se v něm vytvořit jizvy, které později způsobují zhoršení sluchu. Akutní otitis media je často způsobená bakteriemi (pneumokoky, hemofily i další), ale hlavně u nejmenších dětí je asi v 50% důsledkem virové infekce. Nezřídka kdy onemocní děti předškolního věku často se vracejícím zánětem středního ucha (recidivující otitis media). V takovémto případě mohou být příčinou polypy v nose dítěte nebo zvětšení tzv. nosní mandle, které by měly být odstraněny. V některých úporných případech často se vracejících zánětů středního ucha je možné uvažovat i o profylaktické dlouhodobé (až několik měsíců trvající) léčbě antibiotikem (například amoxicilinem), ale to jsou výjimečné případy, kdy by měl vždy rozhodovat zkušený odborný lékař.
      Zánět středního ucha může být v ojedinělých případech chronický, v nějhorších případech může vést k těžkým poruchám sluchu - proto by měl člověk při bolestech v uchu  vždy navštívit  lékaře. Totéž platí při náhlé ztrátě sluchu (viz náhlá hluchota).  Pozor: k podráždění středního ucha a pocitu bolesti může dojít i při užívání nosních kapek!

Rozpoznání/prohlídka

      Při bolestech ucha by měl být v každém případě vyhledán lékař, specialista pro choroby ucha, nosu a krku (ORL). Ten vyšetřením s pomocí ušního zrcadla zjistí stav bubínku a zvukovodu, aby mohl s jistotou odlišit zánět středního ucha od zánětu vnějšího zvukovodu nebo jiného onemocnění. 

Léčba

      Léčba závisí na tom, zda je zánět středního ucha vyvolán bakteriemi nebo je projevem virové infekce nebo vznikl z jiné (neinfekční) příčiny. Pouze když je jistá nebo alespoň velmi pravděpodobná hlavní úloha bakterií, předepíše lékař antibiotika - nejen aby byl rychle potlačen zánět ve středním uchu, ale také proto, aby se bakterie nešířily dále a nevyvolaly například zánět mozkových blan. Hrozí-li př nahromadění sekretu protržení bubínku, propíchne ho lékař sám v místě, kde může bubínek srůst bez nebezpečí následné jizvy, která by mohla mít za následek zhoršení sluchu. Hematom ve středním uchu, který vzniká při virových infekcích, nepotřebuje žádnou antibiotickou léčbu. Pravděpodobně ovšem lékař předepíše kapky, které působí proti otoku sliznice, případně preparát k uvolnění  hlenu nahromaděného v zevním zvukovodu. Proti silným bolestem ucha při chřipce může být nasazen paracetamol (u dětí případně jako sirup). Zánět vnějšího zvukovodu je ošetřován léky, které zabraňují tvorbě zánětu a zmírňují bolest. Pro urychlení léčby by měl pacient spát na boku, s hlavou na tvrdém polštáři - pomáhá se tak odtoku sekretu  z ucha.
      Z domácích prostředků může k uklidnění bolestí přispět cibulový zábal, cibulové kapky a teplé zábaly. Chladné zábaly lýtek mohou pomoci snížit vysokou horečku. Při náhle vzniklé bolesti ucha, například v letadle, je nejčastější příčinou uzavření zevního zvukovodu a vpáčení bubínku, na který přestane působit tlak zevního vzduchu: zde pomůže několik malých triků - stisknout nos a snažit se vydechnout nosem proti odporu, žvýkat žvýkačku, zívání a pití tekutin po malých doušcích: cílem je zvýšit tlak vzduchu, který se dostane Eustachovou trubicí do zvukovodu a uvolní zvukovod i případně vpáčený bubínek.

Prevence

      Aby z jednoduché rýmy nevznikl zánět středního ucha, musíme dodržovat základní pravidlo - udržovat nos stále prázdný a průchodný. Především při letu je vřele doporučováno užívat kapky do nosu, které působí proti otoku sliznice. Některé děti dostanou následkem nachlazení téměř vždy zánět středního ucha. Tomu ovšem může být zamezeno: čelenka, čepice a vata do uší chrání před větrem a chladem. V bazénu nebo při koupeli zamezují vniknutí vody do ucha kousky vaty namočené do tučného krému. Správné čištění nosu je stejně důležitým prvkem prevence: kdo má rýmu, by měl pravidelně (střídavě, s pomalu stoupajícím tlakem) čistit nosní průchody, protože by jinak mohlo dojít k stékání hlenu do středního ucha.
      Důležité: Chřipkovou infekci nebo záněty vedlejších nosních dutin  vždy dobře vyléčit! U kojenců snižuje kojení riziko všech infekčních onemocnění. Děti, které byly kojeny, mají až třikrát nižší riziko vzniku zánětu středního ucha než děti uměle krmené. Záleží na okolnostech, zda je dítě se záněty středního ucha léčeno padiatrem nebo otolaryngologem. V každém případě ale déle probíhající zánět, chronický nebo recidivující, vyžaduje dokonalou spolupráci dítěte a rodičů s lékařem, aby nemoc byla komplexně vyšetřena a léčena a nezpůsobila dlouhodobé zhoršení sluchu nebo jiné závažné následky.

Časté dotazy

      Na co musím dávat pozor při užívání kapek do nosu?
      V zásadě mohou být užívány jak kapky, tak spreje. Účinné látky, které jsou v nich obsaženy, obvykle působí  proti otoku sliznice, při čemž snižují prokrvování nosní sliznice. Protože ovšem při  zánětu je tvořeno a musí být odvedeno mnoho sekretu, sliznice se brání. Když účinek kapek vymizí, sliznice otéká  ještě více. V takové situaci dokonce může dojít k vytvoření závislosti na kapkách a sprejích, jejichž dlouhodobé užívání může vést až k atrofii (odumírání buněk a ztenčení) sliznice nosu. Z tohoto důvodu by je měl člověk užívat nejdéle 2 týdny. A pozor: Kapky do nosu pro dospělé nejsou stejné jako kapky, které mohou používat děti.
Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.
0
TOPMichal8. 5. 2017 5:49:29
Je normální ze špatně slyším když mám zánět středního ucha

2
1Hela24. 4. 2017 15:47:56
Zánět ucha jsme u starší dcery vyléčili bez antibiotik. Jen pomocí Bactoralu. Nejdřív jsem tomu moc nevěřila a v pohotovosti, že když bude zle, půjdeme na ORL, ale nebylo to nutné.
0
2Michal8. 5. 2017 5:49:29
Je normální ze špatně slyším když mám zánět středního ucha
0
3Michal8. 5. 2017 5:50:34
Je normální ze špatně slyším když mám zánět středního ucha
0
4Marcela26. 7. 2017 7:34:15
Se zánětem ucha jsme se potýkali několikrát. Pak mi jedna známá řekla o Bactoralu. Vyzkoušeli jsme ho preventivně a zánět se už nevrátil.
0
5Hynek9. 8. 2017 17:36:31
Zánět ucha měly moje neteře. Byly protivný až hrůza. Obdivuju trpělivost ségry a švagra. Já u nich byl jen chvíli a šílel jsem. Ale za nějakou dobu byly holky jak vyměněný. Ségra říkala, že jim dává Bactoral nebo co a jsou v pohodě. Třeba to pomůže i někomu jinýmu.
1
6Klára31. 8. 2017 7:00:37
Návštěvy na ORL, teploty, tak se vždycky ozval zánět ucha. Naše dvojčata ho mívali střídavě. PAk nám jedna maminka v čekárně řekla o Bactoralu a to byl zlom. Teď mají děti klid. A my taky.
0
7Standa5. 4. 2018 10:52:49
je zánět stř ucha nakažlivý? jard.maly@seznam.cz
0
8Petr6. 4. 2018 12:21:01
ne

Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události