Jako meningitidu či zánět mozkových blan označujeme infekční zánět mozkových blan (meningů). Obraz nemoci se vyvíjí už během několika hodin. Může jí být nakažen každý, zvláště vnímavé jsou děti a adolescenti. Jedná se proto o obzvláště obávanou infekční nemoc. I přes léčbu nelze vždy zabránit trvalým následkům nebo smrti.
Důležitým znakem meningitidy je vedle vysoké horečky také strnulost šíje a to taková, že lze ohýbat hlavu jen málo nebo téměř vůbec. Dalšími typickými znaky jsou bolesti hlavy, zvracení a přecitlivělost na světlo. Při zachvácení mozku může také dojít k celkové strnulosti až ke komatu.
Příznaky nemoci se mohou vyvinout už během několika málo hodin. U malých dětí se většinou objevují jiné obtíže, jako bolesti břicha nebo křečové záchvaty. Pozor: Právě u kojenců je nebezpečí, že je zpočátku meningitida přehlédnuta, neboť se může projevit třeba jen menším příjmem tekutin a spavostí.
Obecně je zánět mozkových blan způsobený viry méně nebezpečný než zánět zapříčiněný bakteriemi, např. meningokoky nebo pneumokoky. V těžkých případech meningitidy může dojít k duševnímu postižení nebo dokonce i k úmrtí. Obzvláště velké riziko nakažení bakteriální meningitidou hrozí u dětí během prvních tří let života. Původcem je nejčastěji bakterie Haemophilus influenzae, typ b.
Každé dítě i dospělý s náhlou vysokou horečkou a strnulostí šíje by měl neprodleně vyhledat lékařskou pomoc, neboť meningitida se může stát života nebezpečnou již během několika hodin. Lékař může pomocí lumbální punkce (LP) odebrat mozkomíšní mok a stanovit, zda se jedná o virovou nebo bakteriální infekci.
Meningitida musí být léčena pod stálým lékařským dohledem. Meningitida způsobená bakteriemi je léčena antibiotiky, aplikovanými přímo do žíly. Rovněž rodinní příslušníci (někdy i členové školního kolektivu) musí preventivně užívat antibiotika. Meningitida způsobená viry většinou nepředstavuje příliš vážné onemocnění a může být léčena pouze symptomaticky.
Proti původcům bakteriální meningitidy je možné se dát preventivně očkovat. K dispozici je spolehlivá očkovací látka proti meningokokům i proti některým dalším baktériím vyvolávajícím meningitidu, např. Haemophilus influenzae typu b (Hib). Nezřídka je meningitida následkem infekce viry spalniček nebo příušnic, proti kterým se ovšem v České republice děti očkují pravidelně.