Zánět mozkových blan

Meningitida

      Jako meningitidu či zánět mozkových blan označujeme infekční  zánět mozkových blan (meningů). Obraz nemoci se vyvíjí už během několika hodin. Může jí být nakažen každý, zvláště vnímavé jsou děti a adolescenti. Jedná se proto o obzvláště obávanou infekční nemoc. I přes léčbu nelze vždy zabránit trvalým následkům nebo smrti.

Kapitoly

Přenos/rizikové faktory

      Meningitida může být vyvolána různými bakteriemi nebo viry. Původci nemoci zasáhnou mozkové blány buď krevním oběhem, nebo přímo z ohraničeného ložiska zánětu (např. při zánětu středního ucha).
      Infekční zárodky mohou býti přenášeny kapénkami (např. při kýchání nebo kašli). V případě otevřené lebeční zlomeniny se mohou původci nemoci dostat k mozkovým plenám přímo poškozeným místem. 

Průběh

      Důležitým znakem meningitidy je vedle vysoké  horečky také strnulost šíje a to taková, že lze ohýbat hlavu jen málo nebo téměř vůbec. Dalšími typickými znaky jsou bolesti hlavy, zvracení a přecitlivělost na světlo. Při zachvácení mozku může také dojít k celkové strnulosti až ke komatu.
      Příznaky nemoci se mohou vyvinout už během několika málo hodin. U malých dětí se většinou objevují jiné obtíže, jako bolesti břicha nebo křečové záchvaty. Pozor: Právě u kojenců je nebezpečí, že je zpočátku  meningitida přehlédnuta, neboť se může projevit třeba jen menším příjmem tekutin a spavostí.

Následky

      Obecně je zánět mozkových blan způsobený viry méně nebezpečný než zánět zapříčiněný bakteriemi, např. meningokoky nebo pneumokoky. V těžkých případech meningitidy může dojít k duševnímu postižení nebo dokonce i k úmrtí. Obzvláště velké riziko nakažení bakteriální meningitidou  hrozí u dětí během prvních tří let života. Původcem je nejčastěji bakterie Haemophilus influenzae, typ b.

Rozpoznání/vyšetření

      Každé dítě i dospělý s náhlou vysokou horečkou a strnulostí šíje by měl neprodleně vyhledat lékařskou pomoc, neboť meningitida se může stát života nebezpečnou již během několika hodin. Lékař může pomocí lumbální punkce (LP) odebrat mozkomíšní mok a stanovit, zda se jedná o virovou nebo bakteriální infekci.

Léčba

      Meningitida musí být léčena pod stálým lékařským dohledem. Meningitida způsobená bakteriemi je léčena antibiotiky, aplikovanými přímo do žíly. Rovněž rodinní příslušníci (někdy i členové školního kolektivu) musí preventivně užívat antibiotika. Meningitida způsobená viry většinou nepředstavuje příliš vážné onemocnění a může být léčena pouze symptomaticky.

Očkování

      Proti původcům bakteriální meningitidy je možné se dát preventivně očkovat. K dispozici je spolehlivá očkovací látka proti meningokokům i proti některým dalším baktériím vyvolávajícím meningitidu, např. Haemophilus influenzae typu b (Hib). Nezřídka je meningitida následkem infekce viry spalniček nebo příušnic, proti kterým se ovšem v České republice děti očkují pravidelně.

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.

0
1Jakub23. 6. 2013 17:15:19
chtěl bych se zeptat jestli když to někdo od někoho chytí (od přenašeče) jestli přenašeč může něco udělat proto aby to nepřenášel dal
Na tento komentář reaguje Martin [2],
Tento komentář reaguje na Jakub [1]
0
2Martin2. 10. 2013 12:03:04
Nejsem doktor, ale četl jsem že záněty mohou vzniknout i z běžných bakteriií co má většina lidí. Tzn. např při oslabené imunitě.
0
3Judr Filcek12. 11. 2013 12:56:01
Ano Martine mate pravdu. Zanet mozkovych blan muzete chytit i z mutovaneho noveho viru H.I.V. ktery se bezne prenasi nove vzduchem jako chripka. Podrobne je tento novy vir popsan v odbornem clanku Judr Hejkala vir a clovek.
1
4Martin28. 11. 2013 9:54:50
Dobry den,přítelkyně ma meningitudu a chtěl bych se zeptat jestli je to přenosné a jestli se tím muzu nakazit jdu na operaci tak jestli to nemůže byt problém děkuji
0
5Monika 25. 3. 2017 21:49:14
Dobrý den. Muže se zánět mozkových blan projevit i v doepělejším věku.
Předen vám děkuji za odpověd M.

Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události