Zánět hrtanu

Zánět hrtanu (laryngitida)

      Nejčastější příčinou akutní laryngitidy je virová infekce horních dýchacích cest. Laryngitida také doprovází zánět průdušek, zápal plic, chřipku, černý kašel, zarděnky a záškrt. Také nadměrné užívání hlasu, alergické reakce a vdechování dráždivých látek, např. cigaretového kouře, způsobuje akutní nebo chronickou laryngitidu.

Kapitoly

Příznaky/průběh onemocnění

      Nejvýraznějším příznakem je obvykle nepřirozená změna hlasu. Může se objevit chrapot, dokonce i úplná ztráta hlasu, spolu s neustálým nutkáním si odkašlávat.  Příznaky se mění v závislosti na stupni zánětu. U těžších infekcí se objevuje horečka, únavnost, ztížené polykání a bolesti v krku; dušnost je známkou otoku hrtanu. Při vyšetření tzv. nepřímou laryngoskopií je sliznice hrtanu zarudlá, při nálezu pablán musíme uvažovat o záškrtu.

Léčba

      Specifická léčba virového zánětu hrtanu neexistuje. Hlasový klid a inhalace léčivých par přinášejí úlevu od obtíží a podporují hojení akutního zánětu. Léčba zánětu průdušek má příznivý vliv i na laryngitidu, chronický zánět průdušek si obvykle vyžádá podávání širokospektrého antibiotika, např. ampicilinu nebo tetracyklinu.

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.

2
1Lejča18. 1. 2017 17:09:53
Zánět hrtanu jsem měla 3x. Pokaždé jsem brala antibiotika. Pak mi v lékárně doporučili Bactoral. Byl sice dražší, ale pomohl. Zánět se už nevrátil.
0
2Ivo6. 6. 2017 5:48:00
Já měl zánět hrtanu 2 roky po sobě pokaždé na jaře a na podzim. Pokaždé jsem měl neschopenku a antibiotika. Pak jsem se dočetl na netu o Bactoralu. Zkusil jsem ho a mám pokoj.

Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události