Zácpa

obstipace

Velice mnoho lidí trpí chronickou zácpou, ovšem mnoha z nich je trapné o tomto problému hovořit s lékařem, a proto se sami zásobují sami nejrůznějšími projímadly a jinými léky. Zácpa může potkat v životě každého z nás, nejčastěji však ženy (zvláště pak těhotné) a seniory. Zácpa může mít nejrozmanitější důvody (a také následky!). Má-li se předejít následkům zácpy, musí být bezpodmínečně nalezeny příčiny.

Kapitoly

Příčiny/rizikové faktory

      Neexistuje pouze jedna příčina zažívacích problémů. Právě zácpa může být následkem mnoha z nich.  

Špatná strava
      Nejčastější příčinou zácpy je nevhodná strava s malým obsahem vlákniny a vody, při které není střevo dostatečně stimulováno k činnosti.

Nedostatek pohybu
      Velice užitečná pro zvýšení práce střev je činnost břišního svalstva. Při nedostatku pohybu jsou ovšem svaly ochablé.

Léky
      Mnoho léků podporuje  jako vedlejší účinek právě zácpu. Jsou to především projímadla. Střevo si na tyto léky zvykne a „zleniví“. Dalšími léky, které mohou způsobit zácpu, jsou preparáty obsahující železo, léky proti psychickým poruchám, uklidňující prostředky, léky na spaní, léky proti bolestem, preparáty proti pálení žáhy a proti hypertenzi (betablokátory).

Psychické faktory
      U mnoha lidí je chronická zácpa následkem vlastního chování, které vznik zácpy podporuje. Postiženi jsou hlavně ti, kteří mimořádně dbají na čistotu a oškliví si například cizí toalety. Nevědomě tím potlačují nucení jít na stolici. Také lidé trpící stresem  si zácpu většinou vypěstují sami, protože „pro jiné starosti“ nechodí pravidelně na stolici, čímž narušují přirozený rytmus činnosti střeva.

„Lenost“ střeva
      V zažívacím ústrojí jsou z potravy odděleny užitečné látky a voda. Střevní svalstvo při tom posunuje potravu střevem. V případě, že je pohyb střeva příliš pomalý, nachází se potrava ve střevech zbytečně dlouho a je zbavena většiny vody. Jsou-li pohyby střeva naopak moc rychlé a proto neefektivní, opět dochází k příliš pomalému posunu potravy střevem.
      Jak z pomalé, tak z rychlé činnosti střeva tak může vzniknout zácpa.

Zúžení střeva
      Příčinou zúžení mohou být polypy, nádory nebo zjizvení střevní stěny při chronických zánětech.

Projevy jiných nemocí
      U různých nemocí může být zácpa průvodním jevem - např. při cukrovce, po záchvatu mrtvice, při roztroušené skleróze, Parkinsonově chorobě, hypofunkci štítné žlázy, zranění míchy a selhání ledvin.

Průběh

      Jak u chonické, tak u akutní zácpy je narušen pocit pohody a zdraví. Nemocní naopak trpí trvalým pocitem sytosti, těžkým a bolestivým průběhem stolice, pocitem neúplného vyprázdnění střev a případně otokem břicha.

Následky

Chronická zácpa může mít nejrůznější zdravotní následky. Nejčastější jsou hemoroidy nebo trhliny ve sliznici konečníku, zapříčiněné tvrdou stolicí. Silným tlačením na stolici může dojít k prolapsu (výhřezu) střeva řitním otvorem. Když se to opakuje, může být nutná i operace. Zvyšuje se také riziko vzniku nádoru tlustého střeva. Ten, kdo bez doporučení lékaře dlouhodobě užívá projímací prostředky, riskuje své zdraví. Může být vážně narušeno vstřebávání důležitých živin, nepříznivě ovlivněna rovnováha elektrolytů a vody (a poškozeny ledviny), často provázené  bolestmi svalů a/nebo poruchou srdečního rytmu, osteoporózou, rakovinou střeva aj. Jsou-li projímací prostředky používány vícekrát než jednou týdně, mluví se o chorobné závislosti na těchto lécích.

Rozpoznání/vyšetření

      Mnoho lidí je zácpou postiženo, ještě více se jich pouze domnívá, že je postiženo. Co je normální? Jak často člověk „musí“? Jako přibližné pravidlo platí:

  • Vše je normální, máte-li potřebu třikrát denně až třikrát týdně.
  • Frekvence stolice je indivuduální, u každého jiná, není nutná každodenní potřeba stolice.

O zácpu se jedná v těchto případech:

  • Máte potřebu stolice méně než třikrát týdně.
  • Stolice je tvrdá, rozpadá se na kusy.
  • Máte stále pocit nedokonale vyprázdněného střeva.
  • Trpíte stálým  pocitem sytosti.

      Když náhle změníte osobní zvyklosti a způsob života, například po stěhování nebo na dovolené, reaguje tělo někdy i zácpou. Tyto potíže ovšem po krátkém čase samy od sebe zmizí.

Léčba

Nejlepší léčbou je prevence! I v případě, že se zácpa již projevila, můžete učinit sami mnoho proto, aby se vše navrátilo k normálu. Nesahejte okamžitě po projímadlech! Tyto prostředky  působí jen krátkdobě. Střevo si na tuto pomoc zvykne a „zleniví“ ještě více, čímž dojde u pacienta k mylnému pocitu, že by měl zvýšit dávkování, protože stávající nedostačuje. Zvyšuje se tím nejen zácpa, ale i riziko dalších nepříznivých důsledků pro zdraví. Domácí prostředky, například sušené švestky, fíky nebo kyselé zelí působí přirozeným způsobem a neškodně.

  •       Hodně pijte (nejméně 2 litry tekutin denně)!
  •       Dostatečně se pohybujte!
  •       Snižte stres!
  •       Velice užitečná je i jen krátká půlhodinová procházka. Sami můžete provádět i teplé zábaly břicha nebo masáže břišních svalů.

Dochází-li k opakovaným zácpám nebo střídavě k zácpě a průjmu, měli byste co nejdříve navštívit lékaře. Stejně tak v případě, že vaše vlastní snaha o léčbu nezabírá, nebo se objeví další problémy - například krev ve stolici.

Prevence

      1. Stravujte se potravou bohatou na vlákninu! Vláknina je součástí rostlinné stravy, kterou  enzymy v našem zažívacím traktu neumí štěpit. Je proto v téměř nezměněné podobě vyloučena. Vláknitá struktura podporuje žvýkání, následně vyšší tvorbu slin, a tedy i další zažívání. Vláknina váže vodu, takže v tlustém střevu nabobtná. Zlepšuje plnění střev, podněcuje je k pohybu a zrychluje další transport potravy. Nabobtnalá vláknina způsobuje zvýšení objemu stolice a vede k tomu, že je stolice měkčí a  může být lépe vylučována.

      2. Dostatečně pijte! Aby mohla vláknina bobtnat a účinkovat, potřebuje vodu. Pijte proto dostatečná množství, nejméně okolo 2 litrů za den. Nejlépe minerální vodu, bilinkový čaj, ovocné a zeleninové šťávy. Jezte produkty z kyselého mléka - máslo, jogurt nebo kefír.

      3. Pohybujte se! Tělesná aktivita zvyšuje činnost všech orgánů v těle, tedy i zažívacího traktu. Jezděte na kole, dělejte pravidelné procházky, běhejte, plavte, cvičte!
      Nemáte na žádnou z těchto aktivit čas? Ještě jednou o tom zkuste popřemýšlet. I ve všední den byste se měli co nejvíce pohybovat. Dopřejte si krátkou chůzi nebo jízdu na kole! Omezte jízdu po eskalátorech a výtahem -  chůze po normálních schodech je zdravější a většinou ani netrvá déle!

      4. Vytvořte si čas pro cvičení břišních svalů, protože ty působí přímo na orgány zažívacího traktu!
      Posaďte se na židli. Napínejte břišní svalstvo, vydržte napětí několik sekund a povolte.
      Položte se na záda, nohy od sebe, ruce podél těla. Tlačte páteř směrem na zem. Zvedněte hlavu, ramena a paže. Vydržte v této pozici několik sekund, poté povolte.
      V poloze na zádech přitáhněte kolena k břichu, poté je obejměte oběma rukama. Zároveň tlačte oběma koleny na ruce, čímž je páteř tlačena proti podložce. Pak se zase zkuste posadit.

      5. Odbourejte stres! Uvolněte se! Nervový systém zažívacích orgánů pracuje jen tehdy správně, je-li v pořádku střídání uvolňování a napínání břišních svalů. Pravidelný odpočinek podporuje zažívání. Dojde-li k narušení  vnitřních biologických hodin, například kvůli nepravidelné době stravování nebo nočním směnám a spánku ve dne, dojde samozřejmě i k  chaosu v činnosti střev a narušení jejich pravidelných pohybů. Stres obecně ovlivňuje zažívací trakt negativně. Popřemýšlejte o svém životním stylu! Určitě se vyplatí se naučit jednu nebo více technik relaxačního cvičení.

      A ještě několik rad pro toaletu: Zjistíte-li, že „musíte“, jděte pokud možno co nejdříve. Potlačovaná stolice podporuje zácpu. Pokud možno netlačte! Ráno vstávejte o pár minut dříve; nehoňte se již od rána!

Časté dotazy

      Od doby, kdy pravidelně užívám léky proti vysokému tlaku, trpím zácpou. Mám léky vysadit?
      Ne, určitě ne bez porady s lékařem. Krevní tlak nesmí zůstat neléčen. Promluvte o tom se svým lékařem, snad vám bude moci předepsat jiné léky, které nebudou mít takové vedlejší účinky.

      Celý týden trpím zažívacími problémy, ale o víkendu ne. Jak je to možné?
      Tělo je pouze forma, ve které probíhají duševně řízené funkce. Také střevo odráží stav duše. Zcela jistě se necítíte při své práci příjemně. Máte vážné problémy s kolegy, se šéfem, máte strach ze ztráty svého místa? O těchto otázkách byste měl přemýšlet a případně něco změnit.

      Bez projímadla nemohu na stolici. Co s tím mám dělat?
      Změňte své stravovací návyky a životní zvyklosti. Nikdy není pozdě.

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.
0
TOPkatka kulísková3. 8. 2012 8:04:15
dobry den chtela sem se vas zeptat, sem ve 3 mesici tehotenstvi a mam problemy se zacpou mohly byste mi prpsim poradit? dekuji kulísková
Na tento komentář reaguje MUDr. Martin Wald, Ph.D. [2],

0
1katka kulísková3. 8. 2012 8:04:15
dobry den chtela sem se vas zeptat, sem ve 3 mesici tehotenstvi a mam problemy se zacpou mohly byste mi prpsim poradit? dekuji kulísková
Na tento komentář reaguje MUDr. Martin Wald, Ph.D. [2],
Tento komentář reaguje na katka kulísková [1]
0
2MUDr. Martin Wald, Ph.D. 19. 9. 2012 10:47:41
Vážená paní Kulíšková,
v těhotenství, je třeba velmi pečlivě zvažovat jakýkoli způsob léčby a to zejména, pokud jde o léky!
Zcela obecně lze doporučit dostatek tekutin (2-3 litry), zbytkovou stravu (event. si přidat do jídla otruby, které se nevstřebávají), sušené švestky nebo švestkový kompot, pravidelnou stravu 5x denně a dostatek pohybu. Pokud potíže budou přetrvávat, tak nejlepší bude poradit se s Vaším gynekologem.
Za redakci www.anamneza.cz
MUDr. Martin Wald, PhD.
0
3Tereza Milská22. 2. 2013 13:17:56
Dobrý den, chtěla bych se zeptat jestli může být zácpa způsobena užíváním antikoncepce. Od té doby co antikoncepci užívám mám problémy se zácpou.
0
4Jitka Nováková5. 3. 2017 20:53:35
Chtěla bych se zeptat, je mi 18 let a od narození mam jedno střevo zúžené, poslední dobou trpím častou zácpou, projímadla nezabirají, jen zavařené švestky..týden nechodím na záchod a pak ten další ano úplně..normálně..nebo i 14 dní nejdu na záchod a pak jdu třeba i 3x denně..nevím si rady..děkuji za odpověď a za nějakou radu :)
1
5Jaryn11. 5. 2017 16:12:00
U mě se objevila zácpa po užívání léků. Ptal jsem se v lékárně, jak na to a nabídli mi PrebioLax. Do té doby jsem o něm neslyšel. Ale neměnil byl. Díky.
0
6Denis1. 6. 2017 11:00:24
Nevím, co je horší. Jestli zácpa nebo průjem. Já znám to první. Dlouho jsem zkoušel recepty mojí babičky. Nějakou dobu to pomáhalo, ale pak jsem se ptal v lékárně, jestli je něco šetrnýho. Koupil jsem PrebioLax, začal ho nějakou dobu užívat rozpuštěnej v čaji a všechno se zpravilo.
0
7Rudla7. 8. 2017 19:07:08
Problémy se zácpou mám snad od puberty. Vyzkoušel jsem kde co. Nakonec mi nejvíc pomáhá PrebioLax. Pár dní ráno, ho rozpustím ve vodě a vše se dostane do normálu.
0
8Věra6. 9. 2017 9:14:35
Potíže se zácpou jsou pryč, jak začnu užívat PrebioLax. Doporučila mi ho kamarádka a jsem jí vděčná. Je bezva.
0
9Lucie novakova2. 2. 2018 23:29:21
Dobry den, nemam nejmensi tuseni zda je zde chat jeste aktivni, ale je zdeto asi, nejvic infa co jsem nasla. Mam syna dva, a pul rokuhodiny od jehotebe cca osmi mesicu resime kakani. Tenkrat se zacpa projevila jednou za cas posledniho pul roku resime dost casto. Pred vanoci byl hospitalizovan, protoze 14 dni nekakal. Od navratu z nemocnice jede vse v rezimuporadku tyden nic, devet dni nic, sedm dni bez kakani...
Jsem troskusi zoufala, placam pate pres, devate, zakysane jogurty, kefir, ruzne jogurtove napoje,, varim na olivovem oleji, rajcata, polevky, zeleninu ovoce vse basti, pohyb ma.... teple zabaly, kapicky laktobacilky... uz nevimse co delat bojim se aby to nebylo psychicke, protoze se bojitam uz te bolesti. Poradite mimi neco,?
0
10Dalibor3386. 2. 2018 17:46:05
Paní Nováková,
Pokud Vám lékaři nepomohou, je na čase zajít k terapeutovi. Nemyslím tím psychiatra, který by do vašeho syna cpal jen chemické léky, ale myslím tím člověka, který dokáže odhalit příčinu. Terapeut by si s Vámi měl popovídat o různých záležitostech, jako jsou například vztahy v rodině, vztahy s přáteli, stravovací návyky, jestli bývá syn ve stresu atd.
Pokud Váš syn chodí na stolici úplně normálně a potom třeba týden ne, musíte se zamyslet, co se v té době stalo (v době, kdy přestal chodit na stolici). Nevím, kolik je Vašemu synovi let, ale tím impulsem mohla být třeba špatná známka z prověrky, hádka mezi Vámi a Vaším manželem, mohlo to být vlastně cokoliv.
Zamyslete se nad tím, jestli na svém synovi příliš nelpíte. Já vím, musíte se o něj přece starat, ale se zdravou mírou. Pokud má zácpa nějakou psychickou příčinu, tak je to pravé přílišné lpění. Může to být situace výše zmiňovaná, nebo může Váš syn lpět na nějakých věcech nebo na starých zvycích.
A co se týče stravy, prestaňte blbnout s mléčnými výrobky a vyzkoušejte dietu. Zkuste z jeho jídelníčku vyřadit veškeré sladkosti a sladké pečivo a veškeré sladké nápoje kromě PŘÍRODNÍCH džusů (v obchodě je naleznte pouze v chladničce).
Na závěr bych Vás chtěl upozornit, že nejsem lékař a nemám v tomto oboru žádné oficiální vzdělání. Raději se poraďte se svým lékařem.

Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události