Whippleova choroba

intestinální (střevní) lipodystrofie

Whippleova choroba (střevní lipodystrofie) je vzácné onemocnění, vyskytující se převážně u mužů mezi 30. až 60. rokem, charakterizované chudokrevností, kožními skvrnami (pigmentacemi), bolestmi a záněty kloubů, ztrátou hmotnosti, průjmem a těžkou poruchou vstřebávání živin v tenkém střevě. Jedná se o celkové onemocnění, postihující četné orgány  těla , např. srdce, plíce, mozek, pohrudniční a břišní dutiny, klouby, oči, zažívací trakt. Vždycky je však těžce změněna sliznice tenkého střeva a změny zjistitelné mikroskopickým (histologickým) vyšetřením vzorku střevní sliznice potvrdí diagnózu.

Kapitoly

Příznaky, průběh onemocnění

 Kromě projevů uvedených výše mívá pacient běžně bolesti břicha; mohou být přítomny kašel a bolest na hrudníku vyvolané postižením pohrudnice, zvětšení nitrohrudních mízních uzlin, výpotek v pohrudniční dutině; dále poruchy srdce a neurologické a psychiatrické příznaky. Neléčené onemocnění je smrtelné. 

Stanovení diagnózy

Diagnózu určí mikroskopické vyšetření vzorku tkáně z nitrohrudních mízních uzlin nebo střevní sliznice.

Léčba

K léčení jsou používána různá antibiotika, např. chloramfenikol, tetracyklin, sulfasalazin, ampicilin, penicilin či kotrimoxazol. Celkově trvá antibiotická léčba 10 až 12 měsíců. Zlepšení projevů nemoci se při léčbě objeví rychle, ale mikroskopické změny se vracejí do normálu  někdy až za 2 roky a je možné znovuvzplanutí choroby

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události