Vypadávání vlasů

      Alopecie, neboli částečná či úplná ztráta vlasů, se vyskytuje mnohem častěji u mužů než u žen. Pokud vypadává již několik týdnů více než 100 vlasů denně, hovoříme o chorobném vypadávání vlasů. Postižený by měl navštívit kožního lékaře, který vlasy prohlédne a stanoví, zda je vypadávání chorobného původu nebo zda se jedná o dědičně podmíněnou alopecii.


      „Vnitřní hodiny“ vlasů jsou nařízeny na 3,  maximálně na 8 let. Tak dlouho setrvávají v růstové fázi a vyrůstají každý měsíc o jeden centimetr - na hlavu připadá 100.000 až 130.000 vlasů. Pak vlas přechází do klidové fáze, která trvá dva až čtyři měsíce a poté se uvolní z kořene. Za normální se považuje, vypadne-li za den 50 až 100 vlasů. Vlasové kořínky zůstávají nadále aktivní a vyrůstají z nich další vlasy. 

Kapitoly

Příčiny/rizikové faktory

      Existuje sedm příčin, proč vlasy mohou vypadávat:

  1. Geny. Dědičné vlohy určují, jak citlivě pokožka reaguje na mužský pohlavní hormon testosteron. Pokud je člověk hodně citlivý, vzniká alopecie mužského typu.
  2. Léky. Některá antidepresiva, cytostatika, a dokonce i nadměrné dávky vitamínu A mají často za následek vypadávání vlasů.
  3. Nemoci. Při chřipce, poruchách štítné žlázy, oslabení imunitního systému, zánětu jater a některých mykózách může patřit padání vlasů k příznakům dané choroby.
  4. Jedovaté látky v životním prostředí. Vysoká koncentrace rtuti, sloučenin olova a zlata, arsenu, etyluretanu a thalia poškozuje vlasové váčky.
  5. Diety. Jednostranná strava vede často k nedostatku důležitých minerálních látek a vitamínů, které jsou naléhavě nutné pro růst vlasů.
  6. Stres. V obdobích většího napětí může docházet k uvolňování většího množství tzv. „stresových hormonů“, které růst vlasů brzdí.
  7. Mytí. Mechanická a chemická zátěž způsobená častým mytím vlasy poškozuje. Za určitých okolností může vzniknout alergie na některé kosmetické výrobky.

Průběh

     Lékaři rozlišují různé formy vypadávání vlasů. Cyklické vypadávní vlasů (alopecia areata) se vyskytuje u zhruba 10% pacientů, podle některých autorů patří k autoimunitním chorobám. Může postihnout jen část - třetinu až polovinu pokožky na hlavě. Vlasové kořínky se tam však neporuší a vlasy většinou po nějaké době opět narostou.

     Toxická alopecie je obvykle dočasná. Může se vyskytnou 3-4 měsíce po těžké spále nebo jiné horečnaté chorobě, navazovat na těhotenství nebo na léčbu některými preparáty. Vzácně může toxickou alopecii doprovázet vymizení ochlupení na celém těle.

     U geneticky podmíněného vypadávání vlasů (androgenní alopecie) jsou téměř výhradně postiženi muži, ženy jen minimálně. Nejprve ustoupí vlasy na čele a na spáncích, vlasy na hlavě se stávají stále slabší, sušší a nakonec vypadnou. Lysá místa se stále zvětšují, nakonec na hlavě zůstane jen na zadní části hlavy a nad ušima věnec z vlasů.

     Ženy nemají tendenci k holohlavosti. Pokud žena trpí vypadáváním vlasů, vede to jen zřídkakdy k úplné holohlavosti. Alopecie ženského typ je poměrně častá, nejde však o vypadávání, ale o zeslabení a zřídnutí vlasů. Jde o jednu z vlastností, která se dědí z matky na dceru, a která je obzvláště ve stáří dobře viditelná.

Následky

      U mužů může vypadávání vlasů vést k částečné nebo k úplné holohlavosti. U žen je většinou patrna tendence ke slábnutí vlasů. Vypadávání vlasů nijak neohrožuje zdraví nebo dokonce život pacienta. Problémem jsou především psychické následky vypadávání vlasů (zvláště u žen).

Rozpoznání/vyšetření

      Příčina vypadávání vlasů se někdy nedá pozorováním zjistit, je třeba provést mikroskopcké vyšetření vlasů. Lékař odebere z místa na zadní části hlavy chomáček vlasů a pod mikroskopem zjišťuje, kolik z nich je ve fázi růstu (norma 80-90%) a kolik v klidové fázi. Může též zjistit poškození folikulů a jeho typ.

Léčba

      K dostání je velké množství vlasových přípravků a tinktur, mnohé z nich ale spíše účinné léčbě překáží. V boji s mužským dědičně podmíněným vypadáváním vlasů je účinným lékem finasterid, který blokuje působení testosteronu na kořínky vlasů. Musí se však brát každý den, jinak začnou vlasy opět vypadávat. Také minoxidil, zlepšující prokrvení pokožky, může zastavit vypadávání vlasů a zároveň pozitivně ovlivnit jejich růst.


      Transplantace vlasů jsou bolestivé, drahé a ne vždy přinesou požadovaný efekt. Operace se provádí v lokální narkóze. Z vlasového věnce se odebírají kousky vlasy porostlé pokožky velikosti cca 3x3 mm. Tyto kousky se dále rozdělí, takže vzniknou maličké transplantáty, které nesou asi 3-4 vlasy. Poté se zasadí do připravených otvorů v pokožce. Takto transplantované vlasy vydrží doživotně. Před zákrokem je nezbytné, aby kožní lékař vyloučil vypadávání vlasů patologického původu - jinak je nákladná operace k ničemu.


      Androgenní alopecii lze někdy poměrně úspěšně (avšak často jen dočasně) léčit lokálními kortikosteroidy nebo cignolinem, který urychluje odlupování mrtvých kožních buněk.

Prevence

      Nejúčinnější prevencí je co možná nejzdravější životní styl s vyváženou stravou a vyvarování se extrémích stresových situací. Při zánětu nebo při podezření na plíseň by měl člověk co možná nejrychleji vyhledat kožního lékaře. Totéž platí u náhlého výskytu extrémního vypadávání vlasů.

Časté dotazy

      Může se vypadávání vlasů ošetřit nějakými léky?
      V některých případech je úspěšná hormonální léčba. Ovšem hormonální prostředky se neobejdou bez vedlejších účinků a jsou jen na předpis lékaře.

      Existuje u mužů souvislost mezi vypadáváním vlasů a potencí?
      Ne! Není rozhodující množství, resp. koncentrace sexuálních hormonů, nýbrž citlivost vlasových váčků na hormony.

      Co by měli dělat muži s velkými kouty?
      Měli by mít co možná nejkratší vlasy. Kouty jsou často prvním příznakem hormonálně podmíněného vypadávání vlasů u mužů. Aby předešli dalšímu vypadávání vlasů, mohou užívat finasterid (viz výše).

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.

0
1David26. 9. 2014 13:16:08
Dobry den, pritelkyni zacali extreme padat vlasy, tim extreme mylim, ze ji vypadaly behem 14dni vsechny. Na testech byla, stitnou zlazu ma v poradku, v zadnem vetsim stresu ani po porodu nebyla. Oboci, ani ochlupeni po tele ji nevypadava. Kozni ji odbyla s tim, ze jde o autoimunitni reakci, me se to moc neozdava. Jedinou zmenou byla zmena antikoncepce cca. 4 mesice pred zacatkem vypadavani. Muze to mit souvislost? Pripadne cim by to jeste mohlo byt? Predem dekuji za odpoved

Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události