Vykloubeniny, Zlomeniny, Pohmožděniny

      Vykloubeniny, zlomeniny a pohmožděniny jsou tzv. „tupá“ zranění kloubů, kostí, svalů, šlach, vazů atd. Lehká „vyvrtnutí“ sice v prvním okamžiku bolí, jsou ale většinou rychle zahojena a zapomenuta. Teprve když jsou porušeny  cévy, kloubní pouzdra nebo kosti, musí být poraněníodborně ošetřeno. Výrony a pohmožděniny jsou velmi bolestivou záležitostí, často bolí stejně jako zlomenina kosti.

Kapitoly

Příčiny/rizikové faktory

      Vykloubeniny, zlomeniny a pohmožděniny mohou být způsobeny úderem, nárazem, pádem, podvrtnutím , prudkými pohyby nebo chybným či přílišným zatížením těla. Při sportu nebo také ve zcela normálních každodenních situacích může náhlým překročením přirozené hranice námahy kloubu dojít ke zlomenině kosti nebo přetržení šlach, svalů nebo kloubních vazů.

Následky

      Když bolesti po vykloubení několik dní přetrvávají, nebo když je velmi silně omezena pohyblivost kloubu, musí být zjištěno, zda nejsou přetrženy vazy.
      Pozor: Špatně ošetřená vykloubení nebo zlomeniny mohou vést k chronickým bolestivých zánětům kloubů - v případě pochybností je tedy lépe vyhledat lékaře. Pohmožděniny se za normálních okolností v několika dnech  zahojí. Rentgenovým vyšetřením lze vyloučit případnou zlomeninu kosti.

Rozpoznání/vyšetření

      Není-li kloub normálně pohyblivý nebo nelze-li ho pro bolest zatížit, nemělo by se dlouho čekat s vyhledáním lékaře. Může se jednat o závažnější zranění, např.o natržení vazů či svalů nebo o zlomeninu kosti.
      Pomocí rentgenového vyšetření může lékař vyloučit poškození kosti. Na natržení vazů se dá usuzovat podle výsledků vyšetření, při němž se posuzuje stabilita kloubu. Při neporušených vazech je kloub stabilní a pohyblivý pouze přirozenými směry. Jedná-li se o natržení vazů, je možné kloubní štěrbinu značně rozšířit, což se zjistí měřením úhlu mezi kostmi kloubu na rentgenovém snímku.
      Rentgenový či ultrazvukový kloubní obraz a nově také metody nukleární medicíny (scintigrafie kostí) umožňují v složitých případech přesnější diagnózu, jsou však spojeny s vysokými náklady. Spolehlivé určení rozsahu zranění je ovšem nutné k učinění přesné diagnózy a ke zvolení správné léčby.

Léčba

      Jako první opatření by se měla postižená část těla co nejrychleji uvést do klidu a dobře ochladit ledem, studenou vodou nebo mrazícím sprejem. Náhlé ochlazení „přehluší“ bolest, krevní výron a záněty se zmírňují, otoky mizí. Je také vhodné nanést mast tlumící bolest a urychlující vstřebání otoku a postiženou část těla dát do zvýšené polohy.
      Při poraněních jako výrony, vykloubeniny a pohmožděniny se doporučuje přiložit elastický obvaz, aby se kloub uvedl do klidu. Stažením zraněné tkáně se zabrání dalšímu krvácení a otokům. Obvaz by ovšem neměl být utažen příliš pevně, správné použití vám nejlépe ukáže odborník.
      První den po zranění by se mělo dále chladit. Na obvaz může být také přiložen igelitový sáček s kostkami ledu nebo ledový obkladek. Nemasírujte zraněné místo. Po druhém dnu, když začne resorpce, tj. když se začne tekutina vstřebávat zpět do krevních a lymfatických cest, může se přestat s ochlazováním, protože za tepla dochází k lepšímu průtoku krve. Nyní můžete přistoupit k lehkým pohybovým cvičením, případně k opatrným masážím. Poškozené klouby by se měly zatěžovat teprve po několika dnech. Dopřejte jim klidu. Při akutních zraněních pomáhají prostředky proti bolesti, např. acetylsalicylová kyselina (aspirin) nebo protizánětlivá nesteroidní antirevmatika (ibuprofen apod.). Jsou-li užívány prostředky tišící bolest, musí se dát dobrý pozor na to, aby se kloub nehýbal - bolest jako varovný signál je totiž lékem výrazně potlačena.

Správně chladit
      Pro první chvíli postačí nejprve studená voda: Nechte ji jednoduše téci na postižené místo těla nebo je ponořte do studené vody. Pro ledový obkladek naplňte plastikový sáček několika kostkami ledu spolu s vodou (v poměru 1:2) a dobře jej uzavřete. Když led roztaje, obkladek obnovte. Ještě jednodušší k manipulaci je chladicí zábal nebo hotový chladicí obkladek, uchovávaný v mrazicím boxu. Ledový materiál zabalte, nejlépe do šátku, aby nedošlo k omrznutí kůže.

Správná mast
      K ošetření výronů, vykloubenin, zlomenin a pohmožděnin jsou k dispozici různé masti, gely, krémy a spreje. V závislosti na tom, jaké léčivé látky obsahují, mohou tišit bolest, zabraňovat zánětům, urychlit hojení rány, chladit nebo také zahřívat.
      Pozor: Mnoho těchto prostředků se nesmí nanášet na otevřená poranění nebo nesmí být použity u malých dětí.

Nejčastější používané látky:

  • Salicyláty mírní bolest a omezují záněty. Salicyláty by se měly používat pouze dva dny, protože mohou dráždit kůži. Salicylová kyselina také činí kůži propustnější pro jiné léčivé prostředky.
  • Alkohol (nejméně 50%): Rychle se vypaří a působí tak chladivě.
  • Olej z máty peprné: působí rovněž chladivě.
  • Nikotináty a včelí jed: Způsobují zesílené proudění krve a tím oblast prohřívají.
  • Kajanský pepř: Náplast s extraktem kajanského pepře zvyšuje teplotu a  podrážděním kožních nervů zmírňuje bolest.
  • Heparin: Omezuje srážení krve a omezuje otoky, ale neproniká hlouběji pod pokožku.
  • Květy arniky: tiší bolest, zabraňují zánětům.

      Také tvaroh je vynikající chladicí prostředek: Rozprostřete pokud možno studený tvaroh na kuchyňský ubrousek a přiložte na zraněné místo.

Důležité upozornění

      Správné jednání při výronech,vykloubeninách, zlomeninách a pohmožděninách patří ke kurzu první pomoci pro laiky.

Prevence

      Zvláště k vykloubení dochází většinou při sportu, a může se to přihodit i dobře trénovaným sportovcům. Velmi často bývají sportovní zranění následkem špatné přípravy: nejdůležitější je plynulé zahřívání celého organismu, např. 10 minut uvolněného klusání a pomalu stupňovaný strečink. Pozor: Zatěžováno smí být pouze zahřáté svalstvo, jinak je nebezpečí natržení svalu.
      Navíc byste měli při sportu věnovat pozornost obuvi, která má noze poskytovat dobrou oporu. Doporučuje se také nošení zpevňujících bandáží, příp. elestických punčoch nebo obvazů.

Časté dotazy

      Mám si výron nebo vykloubení, příp. pohmožděninu ošetřit sám nebo mám raději jít k lékaři?
      Lehké výrony, vymknutí nebo pohmožděniny si můžete ošetřit sám. Když se však potíže v několika málo dnech nezlepší nebo se dokonce zhorší (dojde např. ke ztvrdnutí svalu nebo ke křečím), měl byste vyhledat lékaře. Při podezření na přetržení vazů nebo svalu (zduření  nebo prohlubně ve svalu) musíte okamžitě k lékaři!  

      Jak dlouho se má chladit?
      Chlad nebo teplo - to není vždycky jednoduché rozhodnout. V prvním okamžiku  je správné chladit, aby se krevní výron a otok tak silně nerozšiřovaly. V dalších dnech rozhoduje každý sám, jestli je mu příjemnější studené nebo teplé. Důležité: Studené smí být přikládáno pouze na teplé části těla. Zhoršují-li se bolesti, nesmí se nadále  ošetřovat teplým - podporovalo by to rozvoj zánětu.

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.

1
1Libuše kubinová 22. 7. 2020 18:45:52
Špatné jsem nášlap žebříčku a bac😕

Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události