Vykašlávání krve

Expektorace krve, chrlení a kašlání krve, hemoptýza, hemoptoe

Vykašleme-li krev, prohlédneme nejprve ústní dutinu, abychom zjistili, zda se zdroj krvácení nenachází zde, pak by za něj mohl vyražený nos či pokousaný tvář. Je-li na vině krvácení z nosu, předkloníme hlavu, na zátylek položíme ručník namočený ve studené vodě a stiskneme nosní křídla. Při poranění v ústech tiskneme na místo čistou látku nebo tampon, ten však nesmí být vatový. Máme-li vyražený zub, na místo dáme mul a skousneme.

V případě, že jsou zdrojem krvácení dýchací cesty, je potřeba okamžitě vyhledat lékaře, a to i tehdy, když jsme vykašlali pouze malé množství krve. Dojde-li k chrlení či masivnímu vykašlávání krve (tzv. hemoptoe), voláme sanitku, neboť pacient může být ohrožen na životě. Do příjezdu záchranné služby chladíme hrudník a podáváme chlazené nápoje.

Na vině bývá především chronický zánět průdušek (hlavně u kuřáků) či srdeční choroba (například porucha čerpacích činností srdce či porucha chlopní). Vykašlávání krve mohou způsobit i záněty plicní tkáně, jako je tuberkulóza, dále nádory či úrazy (i v případě tupých poranění) nebo vdechnutí toxických látek.

Kapitoly

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.

13
1Patrik19. 6. 2019 18:19:06
Dobrý večer můžu poprosit o radu?už přes tyden vykašlavam krev a nemůžu pomálu ani mluvit připadá mi že se to stupňuje dnes jsem začal hůř vidět nemůžu zaostřit zrak mám strašný strach jit k lékaři a popravdě živím rodinu nemůžu si dovolit marodit co mám prosim dělat ?😢😢😢
0
2Deny30. 11. 2021 3:14:49
Právo doktora o nálezu rtf a udělení pacienta
0
3Michaela23. 3. 2022 19:07:09
Dobrý večer mohla bych poprosit o radu prosím ? Asi před 3h jsem si všimla že když kašlu tak v hlenech mám takové lehké pruhy krve. Mám hrozně citliví krk když polikam.
Přijde mi takový vysušený.. Co jsem četla na internetu články tak se docela bojím aby to nebylo něco vážného ale nevím jak to bude zítra. Abych zbytečně neplasila. V případě odpovědi mockrát děkuji. M

Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události