Vyhřeznutí meziobratlové ploténky

Vyhřeznutá ploténka

      Meziobratlová ploténka je svého druhu tlumič nárazů mezi těly obratlů. Sestává z rosolovité hmoty (rosolovité jádro) která je obklopena pevným pouzdrem z vazivové tkáně (annulus fibrosus). Při úrazu nebo degeneraci ploténky se jádro dostane skrze annulus fibrosus: mluvíme o vyhřeznutí meziobratlové ploténky.


      Nejčastěji jsou vyhřeznutím postiženy ploténky mezi bederními (lumbálními) obratly, méně často ploténky spodní krční páteře. Nejčastěji se tyto příhody stávají mezi 25. a 45. rokem života. 

Kapitoly

Příčiny/rizikové faktory

      Vazivové pouzdro meziobratlové ploténky je s věkem náchylnější k přetrhnutí. Pokud se pojivový obal meziobratlové ploténky roztrhne, rosolovité jádro ploténky se může dostat z meziobratlového prostoru a tlačit na míšní nervy nebo na kloubní pouzdra malých obratlových kloubů. Příčiny vyhřeznutí a vysunutí meziobratlové ploténky jsou:

  • chronické nebo náhlé přetěžování již předtím poškozené meziobratlové ploténky
  • chybné držení těla nebo špatná zátěž po více let
  • nedostatek pohybu a oslabení svalů podél páteře
  • sklony k předčasnému opotřebení, což může být u každého jednotlivce velmi různé

Obraz nemoci

      Vyhřeznutí meziobratlové ploténky se často ohlásí občasnými bolestmi zad, které se vyskytují při sezení nebo zdvihání těžkých předmětů. Akutní vyhřeznutí meziobratlové ploténky se většinou objeví nečekaně, třeba i ve spánku nebo ráno při vstávání. Často stačí už jednoduché otočení, aby vzniklo malé poškození. Vyhřeznutí je následek již delší dobu probíhajících změn v tkáni meziobratlové ploténky.

Nejčastějšími příznaky jsou:

  • místní bolesti
  • bolestí podmíněná omezení pohybu
  • svalové křeče
  • poruchy hmatu
  • výpadky nervů s projevy obrny různých svalů  

      Poruchy hmatu se projevují např. jako mravečení. Výpadky nervů vedou k projevům obrny, které se vyskytují jen na určité části těla - na té, která je inervována postiženým míšním nervem. Totéž platí pro bolest. Pokud je postižena bederní páteř, bolest může vystřelovat až do nohou, podél průběhu sedacího nervu (nervus ischiadicus) - ischialgie. Při bolestech v zádech a nohách se jedná o lumbo-ischialgii.

      Reflexy jsou oslabeny, pohyb páteře omezen. V obzvlášť těžkých případech se vyskytují též potíže při močení a stolici.

      Vyhřeznutí meziobratlové ploténky na krční páteři (vyhřeznutí cervikální  meziobratlové ploténky) je spíše vzácné. Potíže zato bývají větší, takže je i obtížnější je léčit než při vyhřeznutí lumbální meziobratlové ploténky. V polovině případů je nutná operace. Poruchy hmatu a bolesti vystřelují do rukou, ramen a jednotlivých prstů.

      Náhle vzniklá bolest v bederní krajině, spojená s křečí zádových svalů, často provází blokádu meziobratlových kloubů a nazývá se lumbago (ústřel, houser). Prvotní příčinou může, ale nemusí být vyhřeznutí ploténky.

Následky

      Důsledkem vyhřeznutí meziobratlové ploténky jsou křeče nebo obrny svalů, omezení pohybu, chybné držení těla. Poruchy nervů a obrny mohou být přechodné nebo dlouhodobé, výjimečně i nevratné. Ve vážných případech  mohou potíže pacienta donutit, aby opustil zaměstnání.

Rozpoznání/vyšetření

      Pro diagnózu jsou důležité charakteristické příznaky jako bolesti a poruchy citlivosti omezené na určitou oblast těla - tzv. kořenové (radikulární) symptomy, způsobené tlakem na kořeny nervů v míše.

Často jsou potřebná dodatková vyšetření:

  • RTG: Snímky ukazují projevy opotřebení ploténky a posunutí obratlů.
  • Počítačová tomografie: ukazuje více detailů než RTG
  • Pozitronová emisní tomografie: poskytuje ještě lepší řešení než počítačová tomografie
  • K pomocným elektrofyziologickým metodám patří myelografie, elektromyografie a elektroneurografie.    

Léčba

      Abychom šetřili kořeny nervů, je doporučen klid na trvrdé matraci na lůžku tak dlouho, až největší bolesti odezní. Současně je vhodné užívat léky na utišení bolesti. Jakmile bolesti odezněly, začíná fyzikální terapie.   Vhodné jsou  kortikosteroidy. Zmenšují otok a snižují tím tlak na nervové kořeny a tiší bolest často již v průběhu několika hodin.


      Podobně mohou pomoci  léky ze skupiny tzv. nesteroidnách antirevmatik (NSA), např. ibuprofen nebo diklofenak.    

Fyzioterapie

Ošetření teplem
      Teplo zvyšuje prokrvení a podporuje odsun zánětlivých produktů. Svaly se uvolní, pojivová tkáň je elastičtější a kloubní maz tekutější. Jako zdroje tepla se nabízejí: teplé obklady, bahenní zábal, teplá koupel (s přípravky, které uvolňují svaly, jako např. plody jalovce), infralampa, sauna.  

Ultrazvuk
      Ultrazvukové vlny pronikají do hloubky asi osmi centimetrů.  Podporují prokrvení a uvolňuje svaly, též v hlubších vrstvách. Léčí se i slepeniny, které vznikly předchozími záněty. Ultrazvuk pravděpodobně ovlivňuje také vedení bolesti nervy.

TENS (Transkutánní elektrická stimulace nervů)
      Při tomto postupu jsou  nervová zakončení  elektricky stimulována na obvodových nebo na akupunkturních bodech. Tím se mírní bolest.

Injekce kuchyňské soli
      Nervová zakončení nejsou stimulována elektrickým proudem, ale solí (NaCl). Účinky jsou podobné.  

Důležité
      Neměli bychom jen spoléhat na pasivní léčbu, ale měli bychom ji včas kombinovat s aktivním cvičením (zdravotní a nápravná gymnastika).

Operace
      Akutní vyhřeznutí meziobratlové ploténky s neúplnými projevy obrny musí být někdy (ne v každém případě!) operováno. Operace je ovšem nezbytná vždy, když se vyskytují příznaky stlačení dolního konce míchy - nejen obrny svalů dolních končetin, ale i potíže při močení a stolici.

Důležité upozornění

      Lidská páteř je díky vzpřímenému postavení celoživotně neobyčejně zatížena. Problémy s páteří proto patří k nejčastějším zdravotním potížím vůbec. Jsou ještě podporovány dalším přetěžováním v práci nebo při sportu. Správně zaměřená gymnastika a nápravná cvičení mohou tyto potíže zmírňovat.

Prevence

      Důležité pro předejití opakovaného vyhřeznutí meziobratlové ploténky je budování a trénování zádových svalů pomocí zdravotní a nápravné gymnastiky.

Zdravotní gymnastika
      Při ní se kombinují cvičení na protahování a uvolnění svalů s aktivními cvičeními k jejich posilování.

Nápravná cvičení
      Jsou  vhodná pro pacienty s často se vracejícími nebo chronickými bolestmi zad. Naučí je vykonávat každodenní práci, aniž by příliš zatěžovali záda.

Časté dotazy

      Před delší dobou jsem měl vyhřeznutou meziobratlovou ploténku a od té doby mám problémy se zády. Pomůže mi operace meziobratlové ploténky?
      K operacím se dnes při chronických bolestech zad přistupuje daleko zdrženlivěji než dříve. Při chronických poškozeních meziobratlové ploténky vznikají zároveň rozsáhlá poškození kořenů nervů. I když je kořen nervů operací uvolněn, nemůže se zaručit, že po operaci dojde k zlepšení.

      Jak se mohu chránit před vyhřeznutím meziobratlové ploténky?
      K rizikovým faktorům patří zdvihání těžkých předmětů, nedostatek pohybu a dlouholeté chybné držení těla. Jsou ovšem i lidé, jejichž meziobratlové ploténky jsou předčasně opotřebeny. Dobrou ochranou je trénink zádových svalů, které usnadňují práci páteře při držení těla. Navštěvujte zdravotní gymnastiku, tam se naučíte, jak správně zacházet se zády.

      Smím po vyhřeznutí meziobratlové ploténky ještě sportovat?
      Rozumná a přiměřená sportovní činnost je dokonce doporučená. Rozhodně byste se ale měl vyhnout sportům, které nepřiměřeně zatěžují páteř. K nim patří např. tenis, badminton, squash, jízda na koni, sjezdové lyžování. Naproti tomu doporučovány jsou sporty jako plavání, jízda na kole, běžecké lyžování, turistika. Kdo má operovanou meziobratlovou ploténku, měl by začít s lehkým tréninkem nejdříve po třech měsících.

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.
0
TOPDenisa6. 7. 2012 8:49:39
DOBRÝ DEN,mám dotaz ohledně manžela,dne 29.3 otočil hlavu zatmělo se mu před očima a poté se mu začala motat hlava,pocity na zvraceni,neudržel stabilitu a byl celkove zpomalen,bolest mu vystřelovala do hlavy,do pravé ruky až k prstům a tlačila ho krční páteř,byl odeslán na na oční,dostal BETAHISTIN A ALGIFEN a klidový režim.nEZDÁLO SE MĚ TO A ŽÁDALA JSEM PANÍ DOKTORKU O VYŠETŘENI NA MAGNETICKÉ REZONANCI NA TU HO POSLALA AŽ 18.4 PO MÉM NALÉHÁNÍ,PŘEDTZÍM MĚ OZNÁMILA,ŽE NEVÍ CO S MANŽELEM JE,COŽ MĚ DOST UDIVILO.PODLE REZONANCE BYLO ZJIŠTĚNO-NA SKELETU C PÁTEŘE BEZ VÝZNAMNÝCH DEGENERATIVNÍCH ZMĚN,POUZE C6 A C7 JE PATRNÁ VÝZNAMNÁ PROTRUZE DISKU PARAMEDIÁLNĚ AŽ FORMINÁLNĚ VPRAVO SE STENOZOU PRAVOSTRANÉHO FORMEN,BEZ KONTAKTU S KRČNÍ MÍCHOU.POTÉ HO HNED PANÍ DOKTORKA POSLALA NA MAGNETY A REHABILITACI,VRÁTIL SE S TÍM,ŽE MU ZAČALO PÍSKAT V UŠÍCH A BOLESTI PRAVÉ RUKY JSOU HORŠÍ I MOTÁNÍ HLAVY A ŠPATNÁ STABILITA,S TÍMTO SE VRÁTIL K PÍ.DOKTORCE A TA MU ŘEKLA NA TO SI MUSÍTE ZVYKNOUT.mANŽ!
ELOVI JE
44LET,PROSTO SE CHCI ZEPTAT JAK MÁM POKRAČOVAT DÁL,jestli do nemocnice na neurochirurgii a třeba operace.DĚKUJI ŽÁČKOVÁ

Na tento komentář reaguje Marek [2],

0
1Denisa6. 7. 2012 8:49:39
DOBRÝ DEN,mám dotaz ohledně manžela,dne 29.3 otočil hlavu zatmělo se mu před očima a poté se mu začala motat hlava,pocity na zvraceni,neudržel stabilitu a byl celkove zpomalen,bolest mu vystřelovala do hlavy,do pravé ruky až k prstům a tlačila ho krční páteř,byl odeslán na na oční,dostal BETAHISTIN A ALGIFEN a klidový režim.nEZDÁLO SE MĚ TO A ŽÁDALA JSEM PANÍ DOKTORKU O VYŠETŘENI NA MAGNETICKÉ REZONANCI NA TU HO POSLALA AŽ 18.4 PO MÉM NALÉHÁNÍ,PŘEDTZÍM MĚ OZNÁMILA,ŽE NEVÍ CO S MANŽELEM JE,COŽ MĚ DOST UDIVILO.PODLE REZONANCE BYLO ZJIŠTĚNO-NA SKELETU C PÁTEŘE BEZ VÝZNAMNÝCH DEGENERATIVNÍCH ZMĚN,POUZE C6 A C7 JE PATRNÁ VÝZNAMNÁ PROTRUZE DISKU PARAMEDIÁLNĚ AŽ FORMINÁLNĚ VPRAVO SE STENOZOU PRAVOSTRANÉHO FORMEN,BEZ KONTAKTU S KRČNÍ MÍCHOU.POTÉ HO HNED PANÍ DOKTORKA POSLALA NA MAGNETY A REHABILITACI,VRÁTIL SE S TÍM,ŽE MU ZAČALO PÍSKAT V UŠÍCH A BOLESTI PRAVÉ RUKY JSOU HORŠÍ I MOTÁNÍ HLAVY A ŠPATNÁ STABILITA,S TÍMTO SE VRÁTIL K PÍ.DOKTORCE A TA MU ŘEKLA NA TO SI MUSÍTE ZVYKNOUT.mANŽ!
ELOVI JE
44LET,PROSTO SE CHCI ZEPTAT JAK MÁM POKRAČOVAT DÁL,jestli do nemocnice na neurochirurgii a třeba operace.DĚKUJI ŽÁČKOVÁ

Na tento komentář reaguje Marek [2],
Tento komentář reaguje na Denisa [1]
10
2Marek16. 10. 2013 20:13:47
Vyměňte lékařku, možná na ní podejte stížnost k lékařské komisi! Po posaných příznacích na oční? A dál - Betahistin je lék na prokrvení středního ucha a Algifen je proti bolesti, naprostá ignorace dalších příznaků, ale u očního dejme tomu. A jak může doktorka říct, že si musí zvyknout, natož ve 44 letech? Taková doktorka by měla odevzdat diplom a jít zametat chodníky. Vyměňte lékařku!
3
3Iva Kosova 15. 2. 2014 22:38:42
Dobry den, už půl roku mám bolesti levé ruky, brnění 1-3 prstů,silně bolesti při sezení, psaní na PC nebo při poloze vlež e. EMG se závěrem postiženi kořene C7,MRI se závěrem med protruze plotny C4/5,chondroza plotny C6/7,bez komprese neur.struktur ventr.spondylosa C5-7. Absolvovala jsem několikery rehabilitace,injekce,infuze,nyní opět rehabilitace,ale bolesti stále přetrvávají. Můj lékař navrhuje lumbalni punkci. Je to nutné? Sdělil mi, že jsem v pořádku a bez nalezu. Připadám si jak simulant, ale bolesti jsou někdy nesnesitelné.Užívám Cinarizin a Tramylpa.Můžete mi poradit co dělat a vysvětlit mi diagnozu ? Děkuji.
2
4Petr2. 3. 2014 14:18:54
Dobrý den.Je možné operovat vice plotének během jedné operace.
0
5Gabriela18. 5. 2017 10:02:04
Dobrý den po jaké době , po opetaci bederní páteře ( 5/17) výhřez L2/3 je možné opetovat krční páteř L 6/7děkuji
13
6Jana16. 10. 2017 10:37:58
Dobrý den, chtěla bych znát váš názor na moji diagnózu Protruze disku L4/5. Preforaminálně až unfaforaminálně vlevo anulární fisura disku intraforaminálně vlevo,Protruze diskuL5/S1 mediálně, a anulárním fisura disku mediálně,proč.OCH disku L4-S1poč šéf spondylosaL3-S1,spondylarthrosa děkuji Fiurášková
1
7Michal1. 3. 2018 19:36:10
Dobrý den. Chci se zeptat když mám vyhreznute ploténky tak jestli bolest může byt i na Leve i prave strane břicha. Děkuji za odpoved
0
8Eva19. 4. 2021 16:10:37
Dobrý den,mamince je 88let.Vlistopadu jí začaly bolesti v kříži střílející do stehna, které začalo cukat.,vyšetřena na ortopedii,dále obstriky.Bolest nepřestaly ani po analgetikach.Poslanq na Neurol a opět obstriky,injekce na bolest.Ted v dubnu konečně rtg a zjištěno u 4plotenek prasklé,opotřebované stářím.Nyni má ležet v klidu,žádný pohyb ani na WC.Prosim může se tím klidem ztišit bolesti,neochabnou svaly,zatím začala brát na bolest náplasti.dekuji moc za odpověď,za radu eva

Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události