Vši

Anoplura, Pedikulóza

Nemoci, které mají na svědomí vši, jsou  mnohem rozšířenější než se všeobecně přepokládá. Cca každých 10-15 let prochází republikou pravidelná „epidemie vší“. Vši sice neumí skákat, ale lezou velmi rychle z hlavy na hlavu. Postižení se často stydí aby nebyli považování za „zavšivené“ a tím pádem i za „špinavé“. Tyto předsudky jsou ovšem bezpředmětné, protože výskyt infekce vší nemá nic společného s nedostatečnou osobní hygienou. V medicínském žargonu se nemoci spojené s broukem zvaným veš všeobecně označují jako „pedikulóza“.

Kapitoly

Příčiny/rizikové faktory

Nemoci, které mají na svědomí vši, jsou označovány jako cizopasná onemocnění. Vši jsou bezkřídlý hmyz, to znamená, že neumějí ani skákat ani létat, ale naopak velmi rychle běhají. Z toho vyplývá, že se mohou přenášet z člověka na člověka pouze přímým tělesným kontaktem nebo krátkými "oklikami". Svědění bývá vyvoláváno tím, že vši sají každé 2-3 hodiny krev do plného nasycení. Aby se krev nesrážela, pouštějí do bodných ranek své sliny. A právě vší sliny způsobují svědění, proto se škrábeme.

Druhy vší jsou pojmenovány podle míst, kde žijí:

 • Vši vlasové (dětské) napadají oblast růstu vlasů na hlavě, nejraději oblast přímo za ušima.
 • Vši šatní žijí v oblečení, a proto se mohou vyskytnout takřka na všech částech těla.
 • Vši ohanbí (muňky) se vyskytují v oblastech pohlavního ochlupení, na prsou a v podpaží a někdydokonce na řasách.

Způsoby přenosu jsou u jednotlivých druhů rozdílné:

 • Vši vlasové se šíří přímým kontaktem s infikovanými vlasy, například společně užívanými hřebeny, čepicemi, klobouky nebo šálami.
 • Vši šatní se přenášejí převážně půjčováním oblečení.
 • Muňky se šíří převážně při pohlavním styku, příležitostně také přes oblečení nebo ložní prádlo.

Průběh

Jako první příznak pociťují všichni pacienti silné svědění. Tyto příznaky se vždy objevují pouze v místech charakteristických pro jednotlivé druhy vší:

 • Vši vlasové způsobují svědění na hlavě a je možné rozpoznat  je na kraji vlasové oblasti, za ušima a na šíji.
 • Vši šatní způsobují otoky, zarudnutí, hnisání kůže v oblasti trupu a také na končetinách. Občas se objevují také zarudlé uhrovité projevy.
 • Muňky způsobují svými kousanci malé modré skvrnky, obvykle na trupu.

Rozpoznání/vyšetření

Silným svěděním vystrašení a neklidní pacienti nacházejí často cestu k lékaři značně pozdě.

 • V případě vši vlasové se mohou objevit šedobílé oválné hnidy (vajíčka vší) podobné lupům, které pevně drží na vlasech. Rozdíl proti lupům je v tom, že nejdou jednoduše vyčesat hřebenem.
 • Muňky je možné objevit jako žlutošedé tečky na kůži a jejich malinká, kulatá vajíčka se vždy nacházejí na ochlupení. Vě většině případů je možné objevit i pohybující se vši.
 • Vši šatní a jejich bělavá vajíčka je možné obvykle objevit ve švech oděvů.

Léčba

Při léčbě je mimo samotné ošetření kožních projevů také důležité, aby byly vši a jejich vajíčka zabíjeny ve vlasech a na oděvech.Pro přímé hubení vší vlasových a muněk se používají různé účinné látky ve formě šamponu, krému, gelu nebo emulze. Pro léčbu dospělých i dětí nad 3 roky jsou vhodné přípravky obsahující lindan nebo malathion. Přípravky s permethrinem se již nedoporučují, protože vši se k nim staly rezistentními.Tyto přípravky se nanášejí každou hodinu a po chvilce působení se z vlasů vyplachují. Aplikaci je nutné podle doporučení lékaře po několika dnech zopakovat, aby se zahubily hnidy.

 •       V případě vší šatních je nutné provést důslednou dezinfekci a dezinsekci všech oděvů.
 •       V případě vši dětské by se současně měly vložit do vody o teplotě minimálně 60°C všechny hřebeny, kartáče na vlasy a šperky do vlasů.
 •       Při všech vších infekcích je také nutné vyprat a vyžehlit veškeré spodní a ložní prádlo a ručníky. Prát je třeba nejméně při 60°C, jistější je však prádlo vyvařit (pokud to tkanina snese).

Prevence

Obecná ochrana dětí neexistuje, protože ve školkách a školách dochází díky společným hrám k mnoha tělesným kontaktům a v zásadě by bylo nesmyslné zakazovat vzájemné půjčování oděvů. Při prokázaném výskytu vší by se měl člověk vyvarovat kontaktů se zdravými osobami, neměl by půjčovat hřebeny a kartáče na vlasy, čepice, šály nebo ručníky.

Aktuálně

Vši dětské se lehce uhnízdí ve vlasech, když se děti dotknou hlavami, například při hraní či dovádění. Vši se pevně zachytávají především na šíji, na uších a na spáncích a pevně lepí svá vajíčka na kůži. Odtud je nelze odstranit jen obvyklým umytím hlavy.Některé volně prodejné prostředky proti vši dětské obsahují jedy, používané v zemědělství proti škůdcům (insekticidy). Takové látky mohou způsobovat nevolnost, bolesti hlavy, zvracení nebo závratě. V České republice jsou hlavním hygienikem schváleny přípravky Diffusil, Orthosan a Stop-Antiparasiten Shampoo.

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.

0
1Pešková Lenka11. 8. 2013 13:52:20
Dobrý den,
již delší dobu se snažím zbavit vší.
Používala jsem na to nejeden šampon proti nim a postupovala jsem podle návodu.
Od minulého týdne mě opět začala hodně svědit hlava, byla jsem zrovna v nemocnici a své obavy sdělila přítomné zdravotní sestře. Ta mi prohlédla vlasy a řekla mi, že vši nemám.
Jenže já třeba na polštáři po spaní nacházím takové malé cosi, co vypadá jako větší veš. Nevím co by to mohlo být.
Můžete mi prosím poradit, co bych ještě mohla použít nebo co to vlastně v té hlavě mám????
Na tento komentář reaguje Jana [2],
Tento komentář reaguje na Pešková Lenka [1]
0
2Jana25. 8. 2013 14:14:02
Mne pomohl sampon a kompletni razantni vycisteni lozniho pradla.
0
3Lena16. 10. 2014 10:21:09
Přesně, razantní vyčištění ložního prádla, neustále praní a žehlení, to jsou činnosti, které v případě, že máte vši nemůžete za žádnou cenu vynechat. Nevím teda, kde jsem k těm potvorám přišla, ale pomohlo mi Liquido Forte, to je pro mě jednička.
0
4jjj10. 3. 2019 21:49:23
liquido je naprosto nefunkcni sracka

Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události