Úrazy zevního mužského genitálu

Důsledkem úrazu zevního mužského genitálu může být ztráta funkce varlat – tedy naprostá ztráta spermiogeneze ( tj. vyzrávání spermií ) a také ztráta hormonální funkce varlat ( tedy především zástava produkce hormonu testosteronu ).

Kapitoly

Příčiny / rizikové faktory

Vedle penetrujících a perforujících poranění penisu a šourku představují nejzávažnější úrazy zevního mužského genitálu poranění tržně - zhmožděná, která postihují kůži a genitálie ( taková poranění mohou vznikat například u farmářů nebo dělníků v průmyslu, jestliže stroj zachytí jejich oděv ). Úrazy penisu se mohou uskutečnit mnoha různými mechanizmy, a to včetně sexuálních ( tj. mohou být způsobeny použitím různých sexuálních pomůcek jako jsou například penilní kroužky, vakuová pumpa, nebo také traumatickým poškozením při souloži, masturbaci a felaci – tj. orálním sexu ). Testikulární trauma ( tedy poškození varlat ) je obvykle způsobeno tělesným násilím vykonaným na pacientovi ( například při kopnutí nohou do této krajiny ).

Chorobopis

Poranění zevního mužského genitálu se projevuje především velkou bolestí v této krajině, otokem, dále může být utržená kůže, a také mohou být viditelné rány v této krajině, či dokonce kompletní avulze ( tj. odtržení ) penisu. V genitální krajině rovněž mohou být patrny hematomy ( tedy uzavřené krevní výrony ve tkáních ) a hematokély  ( tj. krevní výrony do preformovaných dutin ).

Rozpoznání / vyšetření

Ke stanovení správné diagnózy většinou postačuje fyzikální vyšetření zevního mužského genitálu lékařem. Přesný rozsah poranění pak bývá často určen až při nezbytné operační revizi poraněné oblasti.

Léčba

Jestliže při poranění zevního mužského genitálu došlo k utržení kůže, musí být tato utržená kůže konzervována, zchlazena a znovu poté co nejdříve přišita. Někdy je nezbytné při chirurgické úpravě následků poranění použít také kožních štěpů odebraných operačně z jiné části těla pacienta. Při avulzi ( tj. odtržení ) skrota ( tedy šourku ) jsou varlata, jestliže je to možné, implantována zpět do těla pacienta, a sice pod kůži na stehně nebo v podbřišku v naději, že v nich bude zachována spermiogeneze ( tedy vyzrávání spermií ) a bude udržena normální hormonální funkce varlat. Kompletní traumatická avulze penisu je neobvyklá. Střelná poranění a ostatní penetrující postižení v této krajině vyžadují operační revizi a drenáž. Hematomy a hematokély jako důsledek zevního traumatu šourku jsou obvykle léčeny konzervativně, zatímco ruptura tunica albuginea testis ( tj. protržení obalů varlete ) může vyžadovat chirurgickou revizi.

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.

0
1jiří povolný31. 8. 2015 9:06:52
Retrívr mi prokousl pravou stranu šourku, přiznám se, že jsem nešel k lékaři a léčil tento problém po svém a asi to mělo následek a to ten, že mi pravé varle i při srůstu šourku stále vyčnívá ze šourku. Mohu to tak ponechat ??
Na tento komentář reaguje Jan Novotny [2],
Tento komentář reaguje na jiří povolný [1]
1
2Jan Novotny31. 8. 2015 9:13:57
Proboha proc jste nesel k lekari???
Na tento komentář reaguje jiri povolny [3],
Tento komentář reaguje na Jan Novotny [2]
0
3jiri povolny17. 9. 2015 12:06:34
Stalo se mi to v zahraničí, dost jsem se styděl a v republice se to začalo hojit a tak jsem doufal, že se zranění zhojí zcela i bez
lékaře....
Na tento komentář reaguje jiri povolny [4],
Tento komentář reaguje na jiri povolny [3]
1
4jiri povolny25. 9. 2015 8:30:50
chtěl jsem jen vědět, jestli s tím mohu existovat.....

Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události