Úrazy močového měchýře

Poranění močového měchýře spočívá v jeho ruptuře ( tj. prasknutí ). Prasknutí močového měchýře je provázeno únikem moči, a sice buď do dutiny břišní ( pak se jedná o tzv. intraperitoneální rupturu močového měchýře ) nebo mimo dutinu břišní ( pak se jedná o tzv. extraperitoneální rupturu močového měchýře ).

Zajímá Vás více? Pokračujte také na informačním webu musimcasto.cz

Kapitoly

Příčiny / rizikové faktory

Prasknutí močového měchýře, zejména jestliže je přeplněný močí, je poměrně časté při těžkém zhmožďujícím traumatu ( například při automobilové nehodě ). Prasknutí močového měchýře je obvykle spojeno se zlomeninami pánve.

Chorobopis

Hlavními průvodními manifestními klinickými příznaky jsou oligoanurie ( tj. snížení až úplná zástava tvorby a vylučování moči ) a hematurie ( tj. přítomnost krve v moči ).

Zajímá Vás více? Pokračujte také na informačním webu musimcasto.cz

Rozpoznání / vyšetření

Správná diagnóza může být stanovena pomocí cystoradiografie ( tj. rentgenového vyšetření močového měchýře s pomocí podání sterilní rentgenkontrastní látky ), která může také objasnit extravazaci moči ( tj. únik moči mimo močový měchýře ). Dislokace ( tj. změna normálního uložení ) močového měchýře prokázaná ultrasonografickým vyšetřením nebo vyšetřením počítačovou tomografií může, ale také nutně nemusí být známkou prasknutí měchýře. Extravezikální krvácení do paravezikálního prostoru ( tj. krvácení mimo močový měchýř do jeho okolních tkání ) může vést k závažnému poranění stěny močového měchýře a k porušení konfigurace měchýře ( měchýř je při vyšetření ve tvaru kapky nebo slzy ).

Léčba

Léčení menších poškození močového měchýře zahrnuje pouze konzervativní léčbu, kterou představuje zavedení močového katétru ( tj. cévky ) do měchýře na dobu 7 až 10 dní. Při těžším poškození močového měchýře spočívá léčení v neprodlené chirurgické revizi, exploraci ( tedy vyšetření močového měchýře operační cestou ), zástavě krvácení a obnovení močové drenáže ( tj. zajištění odtoku moči ). Zajištění odtoku moči se nejčastěji provádí pomocí suprapubického perkutánního zavedení katétru ( tj. zavedení močové cévky do močového měchýře punkcí přes břišní stěnu v oblasti nad stydkou krajinou – tedy pomocí tzv. epicystostomie ) nebo pomocí uretrálního katétru (  tj. pomocí močové cévky zavedené močovou trubicí do močového měchýře ).

Zajímá Vás více? Pokračujte také na informačním webu musimcasto.cz

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události