Poranění močového měchýře spočívá v jeho ruptuře ( tj. prasknutí ). Prasknutí močového měchýře je provázeno únikem moči, a sice buď do dutiny břišní ( pak se jedná o tzv. intraperitoneální rupturu močového měchýře ) nebo mimo dutinu břišní ( pak se jedná o tzv. extraperitoneální rupturu močového měchýře ).
Zajímá Vás více? Pokračujte také na informačním webu musimcasto.cz
Prasknutí močového měchýře, zejména jestliže je přeplněný močí, je poměrně časté při těžkém zhmožďujícím traumatu ( například při automobilové nehodě ). Prasknutí močového měchýře je obvykle spojeno se zlomeninami pánve.
Hlavními průvodními manifestními klinickými příznaky jsou oligoanurie ( tj. snížení až úplná zástava tvorby a vylučování moči ) a hematurie ( tj. přítomnost krve v moči ).
Zajímá Vás více? Pokračujte také na informačním webu musimcasto.cz
Správná diagnóza může být stanovena pomocí cystoradiografie ( tj. rentgenového vyšetření močového měchýře s pomocí podání sterilní rentgenkontrastní látky ), která může také objasnit extravazaci moči ( tj. únik moči mimo močový měchýře ). Dislokace ( tj. změna normálního uložení ) močového měchýře prokázaná ultrasonografickým vyšetřením nebo vyšetřením počítačovou tomografií může, ale také nutně nemusí být známkou prasknutí měchýře. Extravezikální krvácení do paravezikálního prostoru ( tj. krvácení mimo močový měchýř do jeho okolních tkání ) může vést k závažnému poranění stěny močového měchýře a k porušení konfigurace měchýře ( měchýř je při vyšetření ve tvaru kapky nebo slzy ).
Léčení menších poškození močového měchýře zahrnuje pouze konzervativní léčbu, kterou představuje zavedení močového katétru ( tj. cévky ) do měchýře na dobu 7 až 10 dní. Při těžším poškození močového měchýře spočívá léčení v neprodlené chirurgické revizi, exploraci ( tedy vyšetření močového měchýře operační cestou ), zástavě krvácení a obnovení močové drenáže ( tj. zajištění odtoku moči ). Zajištění odtoku moči se nejčastěji provádí pomocí suprapubického perkutánního zavedení katétru ( tj. zavedení močové cévky do močového měchýře punkcí přes břišní stěnu v oblasti nad stydkou krajinou – tedy pomocí tzv. epicystostomie ) nebo pomocí uretrálního katétru ( tj. pomocí močové cévky zavedené močovou trubicí do močového měchýře ).
Zajímá Vás více? Pokračujte také na informačním webu musimcasto.cz