Úrazy močové trubice

Těžká poškození močové trubice v její přední části u mužů mohou vést často k impotenci ( tj. trvalé neschopnosti mužů dosáhnout erekci nebo ji dostatečně dlouho udržet ). 

Zajímá Vás více? Pokračujte také na informačním webu musimcasto.cz

Kapitoly

Příčiny / rizikové faktory

Nejčastější příčiny poškození močové trubice jsou spojeny s pánevními zlomeninami, při nichž ve většině případů dochází k roztržení močové trubice v oblasti napojení její prostatické a membranózní části. Dalšími příčinami poranění jsou pohmoždění perinea ( tj. oblasti hráze ) nebo traumatické poškození močové trubice během instrumentálního vyšetřování ( tj. při urologickém vyšetření močové trubice pomocí nástrojů ).

Zajímá Vás více? Pokračujte také na informačním webu musimcasto.cz

Chorobopis

Významným manifestním klinickým příznakem ukazujícím jednoznačně na poranění močové trubice může být anurie ( tj. úplná zástava vylučování moči ) spojená s extravazací moči ( tj. s únikem moči mimo močovou trubici ), a sice v suprapubické krajině ( tj. nad stydkou kostí ), skrotální oblasti ( tj. v oblasti šourku ) nebo v perineální krajině ( tj. v oblasti hráze ).

Rozpoznání / vyšetření

Diagnóza poranění močové trubice se stanoví pomocí provedení retrográdní uretrografie ( tj. pomocí rentgenologické vyšetřovací metody močové trubice, při které se podává rentgenkontrastní látka přímo do močové trubice přes její zevní ústí ). Vyšetření cystoradiografií ( tedy rentgenové vyšetření močového měchýře ) upřesní rozsah a místo poškození.

Léčba

Menší poškození močové trubice mohou být vyřešena konzervativní cestou pomocí pečlivě zavedeného močového katétru ( tj. cévky ) a jeho ponecháním po dobu několika dní. Závažnější poškození močové trubice vyžaduje však většinou chirurgickou revizi a operační úpravu. Nejprve se zavádí suprapubická močová drenáž ( tj. moč se odvádí z močového měchýře cévkou zavedenou přes kůži břišní stěny v oblasti nad stydkou krajinou ). Chirurgický upravující zákrok  na močové trubici  pak může být odložen na pozdější nejvhodnější dobu. Zúženina močové trubice v místě jejího poškození je bohužel velmi častou dlouhodobou komplikací vznikající až po zhojení úspěšně vyléčeného vlastního poranění. Tato zúženina močové trubice zabraňuje volnému vylučování moči.  Odstranění této komplikace vyžaduje zpravidla opakované uretrální dilatace ( tj. rozšiřování zúžené části močové trubice ), nebo endoskopickou uretrotomii ( tj. protětí zúžené části močové trubice přístupem přes zevní ústí močové trubice ) a nebo si dokonce vynutí následnou chirurgickou úpravu. 

Zajímá Vás více? Pokračujte také na informačním webu musimcasto.cz

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události