Tyfus

Tyfus (typhus abdominalis)

      Břišní tyfus je závažné infekční onemocnění trávicího traktu. Celosvětově se ročně objeví přes 33 miliónů nových případů. K výskytu dochází především v rozvojových zemích se špatnými hygienickými podmínkami. Zavedení kanalizace, centrálního zásobování pitnou vodou a zvýšení osobní hygieny i dobrá zdravotní péče měly v Evropě  za následek vymizení tyfu z denního života. 

Kapitoly

Přenos/rizikové faktory

      Tyfus je přenášen bakterií Salmonella typhi, která se vyskytuje pouze u lidí a je vylučována stolicí a močí. Zhruba 1 - 3% všech tyfem nemocných se stávají dlouhodobými nosiči salmonely a představují tak nejdůležitější zdroj nákazy pro okolí. Původce se přenáší přímým kontaktem, infikovanými předměty, potravinami nebo nápoji.

Průběh

      Zhruba po 8-14 dnech od nakažení se začnou objevovat příznaky nemoci s pomalu stoupající teplotou na 39 - 40°C. Pacienti si stěžují na bolesti břicha a zácpy. Typický je zpomalený tep a zarudlé skvrnky na břiše o velikosti cca. 1 mm (roseola). Kašovité průjmy se vyskytují zpravidla až v průběhu druhé fáze nemoci.

Následky

      Při pozdním zahájení léčby (nebo při nevhodné léčbě) může střevo začít krvácet, u 1-2% pacientů může dojít i k perforaci střevní stěny. To může pro pacienta znamenat smrt.
      Při šíření bakterií krví mohou být napadeny i další orgány a vzniknout zánět mozkových blan a mozku, plic nebo jater či žlučníku.  

Rozpoznání/prohlídka

      Diagnózu stanovíme podle charakteristických příznaků. Bakterie tyfu jsou mimo to od prvního týdne onemocnění prokazatelné v krvi pacienta. V pozdějším stádiu je možné izolovat je i ze stolice.

Léčba

      Jejím základem je podání antibiotik. Antibiotická léčba by měla být zahájena co nejdříve (nejčastěji chlaramfenikol nebo ampicilin). Důležité je doplňovat tekutiny, vitaminy a minerály, které jsou ztráceny častým průjmem. V dobách, kdy ještě antibiotika nebyla známa, umíralo na tyfus zhruba 15% nemocných. Dnes umírá na tyfus méně než 1% pacientů - především  malé děti, podvyživené a staré osoby.

Očkování

      Turistům, kteří cestují do zemí s nízkou úrovní hygieny, je doporučováno očkování proti tyfu. Podle použité očkovací látky je délka ochrany až 3 roky.

Časté dotazy

      Ve kterých zemích je nebezpečí nákazy tyfem obzvláště vysoké?
      Šíření tyfu je silně závislé od hygienických poměru každé země. Ohroženi jsou zvláště cestující do Indie, Egypta, Alžíru, Maroka a Senegalu. Nákaza se nejčastěji šíří vodou.  

      Jsou tyfus a paratyfus dvě různé nemoci?
      Ano. Existují ale i společné body: tyfus a paratyfus jsou infekční choroby, které jsou vyvolány různými salmonelami a postihují střevo. Průběh paratyfu je tyfu velice podobný, ale  mírnější.

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události