Tropická sprue

Tropická sprue je onemocnění neznámého původu, projevující se poruchou vstřebávání látek, nedostatkem řady živin v těle a abnormitami sliznice tenkého střeva.

 

Mezi předpokládané příčiny onemocnění patří: infekce (bakteriální nebo virové),  zamoření parazity, nedostatek vitamínů (zejména kyseliny listové) anebo toxické látky v potravě (ve žluklých tucích).

 

Jedná se o získané onemocnění, vyskytující se hlavně v karibské oblasti, na jihu Indie a v jihovýchodní Asii a postihující domorodce i přistěhovalce.

 

Kapitoly

Příznaky, průběh onemocnění

Mezi typické projevy nemoci patří zejména trojice příznaků: bolavý jazyk, průjem a úbytek hmotnosti. Mohou se však vyskytnout všechny příznaky tzv. malabsorpčního syndromu (tj. souboru příznaků vyvolaných poruchou vstřebávání z tenkého střeva): křeče nohou, chybění šlachových reflexů, kožní podlitiny, zvýšený odchod plynů, vzedmutí břicha, nadýmání. Někdy se objeví zapáchající objemná stolice mastného vzhledu.

Poruchou vstřebávání nastává v organizmu deficit řady látek: cukrů, bílkoviny albuminu, vápníku, kyseliny listové, vitaminu B12 a železa. Na základě deficitu kyseliny listové a vitaminu B 12 pak vzniká chudokrevnost.

Stanovení diagnózy

Podezření na tropickou sprue by mělo vzniknout u každého, kdo žil v oblasti s trvalým výskytem choroby (v tzv. endemické oblasti) a kdo má chudokrevnost z nedostatku kyseliny listové (tzv. megaloblastovou anémii) a projevy malabsorpčního syndromu (viz. výše). Je třeba vyloučit celiakii (viz. článek).

K diagnóze přispěje histologické (mikroskopické) vyšetření vzorku střevní sliznice, kde je v různém rozsahu přítomno oploštění prstovitých výběžků buněk střevní sliznice (tzv. klků).

V laboratorním vyšetření nacházíme pokles hladin bílkoviny albuminu, vápníku, bílkoviny protrombinu uplatňující se při srážení krve, kyseliny listové, vitaminu B 12 a železa v krevním séru. Na rentgenovém vyšetření tenkého střeva jsou přítomny nespecifické změny - vyvločkování kontrastní látky, s rozšířením průsvitu střeva a ztluštěnin slizničních řas.

Léčba

V rámci léčby podáváme kyselinu listovou (preparát Acidum folicum) a tetracyklinové antibiotikuma  (Tetracyklin) po dobu 1 až 2 měsíců v plné léčebné dávce, a poté ještě asi 4 měsíce ve snížené udržovací dávce. Podle konkrétní potřeby se snažíme nahradit ostatní chybějící látky v těle.

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události