Tasemnice hovězí

      Jedná se o střevní nákazu vyvolanou červem - tasemnicí Taenia saginata (tasemnice bezbranná, tasemnice hovězí). Tato infekce často nemá žádné příznaky.

Kapitoly

Výskyt/přenos

      Infekce tasemnicí hovězí je velmi častá v Africe, na Středním Východě, ve východní Evropě, Mexiku a Jižní Americe. V USA tato infekce není běžná, ale v mnoha státech se  stále vyskytuje.

      Dospělý červ obývá lidské tenké střevo. Má malou hlavičku velikosti 1-2 mm a až 1000 segmentů, které dodávají tasemnici typický páskovitý vzhled. Tasemnice měří 4,5 až 9 metrů. V segmentech se tvoří vajíčka, segmenty naplněné vajíčky se odpoutávají z konce řetězu, odcházejí stolicí a jsou pozřeny hovězím dobytkem. Z vajíčka se ve střevě krávy vylíhne larva, která pronikne do střevní stěny a nechá se zanést krevním proudem do příčně pruhovaného svalstva, kde se opouzdří. Člověk se nakazí konzumací syrového nebo nedovařeného hovězího masa.

Příznaky/průběh onemocnění

      Nákaza tasemnicí hovězí obvykle nemá žádné příznaky, mohou se ale vyskytovat bolesti v nadbřišku, průjmy a hubnutí. Někdy mohou pacienti cítit pohyb segmentů při jejich průchodu konečníkem ven.

Vyšetření

      Diagnózu obvykle potvrdí buď nález typických článků, nebo mnohem vzácněji hlavičky ve stolici. Je možné také zhotovit otisk  kolemkonečníkové oblasti pomocí celofánové folie, a v něm se pak pod mikroskopem hledají vajíčka.

Léčba a prevence

      Onemocnění se léčí podáním jednorázové dávky niklosamidu nebo praziquantelu. Tasemnice obvykle odchází se stolicí natrávená. Kontrolní vyšetření stolice má být provedeno za 3-6 měsíců.

      Nákaze je možno předejít důkladným vařením hovězího masa Samozřejmostí jsou důsledné veterinární kontroly při průmyslovém  zpracování masa.

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.

0
1knolud29. 4. 2013 17:18:28
pracovnice mateřské školy je nakažena tasemnicí,musí zůstat doma , jako infekční nebo může nedále chodit do zaměstnání?Lékař ji prý karantenu nenařídil děkuji :

Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události