Sluneční popáleniny

      Chcete-li si dopřát „zdravou“ (tedy především módní) hnědou barvu kůže, měli byste svou pokožku nejprve nechat pomalu zvykat na sluneční záření, v opačném případě vám hrozí místo hnědé spíše nehezká červená barva. Opalováním se ovšem zvyšuje také riziko onemocnět rakovinou kůže, a tvoří se více vrásek.
      Co mnoho lidí neví: Pokožka vystavená UV-záření stárne podstatně rychleji, a to i když nedochází k přímému ozáření sluncem. Nezáleží ani na tom, zda je ozáření „přírodní“ nebo v soláriu. Jako alternativa pro přečkání „bílých časů“ se dají použít i samoopalovací přípravky, které nemají vedlejší účinky slunečního záření. Ale bylo by dobře se poradit, nakolik je který přípravek vhodný pro vaši kůži.

Kapitoly

Průběh

      Zhruba tři až čtyři hodiny po přílišném slunečním ozáření pokožka zrudne, zteplá, bolí a oteče (vznikne popálenina prvního stupně). V případě těžších popálenin (popáleniny druhého stupně) se na pokožce tvoří puchýře, které by měly být ošetřeny lékařem. V žádném případě nesmíte puchýřky sami otevírat ani nijak rozškrabávat, protože jinak vzniká velké riziko infekce.

Následky

      Každá sluneční popálenina za sebou zanechá stopy, které nejsou dlouhou dobu nijak vidět. Neboť horní vrstva pokožky se sice relativně rychle zregeneruje, ale do spodnějších vrstev kůže se nadměrné sluneční záření neodvolatelně vpálí. Vaše pokožka popáleniny nezapomíná! U lidí, kteří se během roku spálí dokonce několikrát, se škody násobí. Podle délky, rozsahu a hlavně podle toho, zda již v dětství člověk silné sluneční popáleniny prodělal, se podstatným způsobem zvyšuje riziko vzniku rakoviny kůže. V každém případě kůže rychleji zestárne. Každá popálenina, která se projeví zčervenáním, by měla být ošetřena lékařem, hlavně v případě, že byl zasažen obličej nebo klouby. Zejména děti, které mají  na těle popálené větší plochy a mají horečku, musí k lékaři. V důsledku velkých ztrát  tekutin a silných bolestí může při velikých popáleninách dokonce dojít k šoku. Již při malých popáleninách vyvstává vždy riziko, že se do těla dostane infekce.

Léčba

      Když pokožka kvůli příliš velikému opalování začne bolet a je horká, pomůže nejlépe ochlazování. Vhodná je zde chladná voda s trochou octa. Ocet působí stahování pokožky, čímž snižuje riziko zanesení infekce.
      Další možností je chladný zábal s přídavkem heřmánkového nebo černého čaje, jogurt nebo tvaroh: namočte do tekutiny kuchyňskou utěrku nebo ji potřete silnou vrstvou chladné směsi. Když efekt chladu vyprchá, opakujte. Chladící účinky mají díky příměsi alkoholu i krémy typu „After-Sun“, které kromě toho dodávají pokožce i ztracenou vlhkost. Nepůsobí ale léčivě. Vhodný je gel s obsahem výtažku Aloe vera: působí chladivě, zabraňuje vzniku infekce a podporuje léčbu ran. V žádném případě nesmí být na popálenou pokožku nanášena mouka, pudr nebo olej. To situaci nepomůže, naopak, zvýší se tím riziko infekce. Nežádoucími a nevhodnými jsou také masti obsahující tuk. Ani teplo nepůsobí dobře.
      Po odeznění zánětu může být použita mast nebo pleťové mléko s dexpanthenolem nebo měsíček lékařský, aby byl co nejrychleji znovu obnoven obsah vody a tuku v kůži, a tím i její ochranná funkce. Při rozsáhlejším postižení kůže je možné použít mast nebo krém obsahující kortikosteroidy. Proti bolestem pomohou odpovídající léky, užívané celkově (v tabletách).

      Důležité: Při sluneční popálenině ztratí tělo mnoho tekutin, proto se snažte hodně pít! Při velmi těžkých popáleninách je občas nutná i infuze tekutin do žíly. A ztrápenou kůži nikdy hned znovu nevystavujte slunci.

Prevence

      Pro kamarády a kamarádky vyznávající bledost je všechno v podstatě jasné: sluneční klobouk, správné sluneční brýle s dobrým UV-filtrem, všechny části těla dobře pokryté vzdušným oblečením a na zbytku tlustou vrstvu ochranného krému - tím je riziko slunečního spálení téměř vyloučeno. Ale i lidé toužící po krásné hnědé barvě by se měli vždy před opalováním natřít krémem s dostatečným ochranným UV-faktorem. Opalovací oleje nejsou pro lidi s citlivou pokožkou doporučovány.
      U velmi světlé pokožky se doporučuje krém s ochranným faktorem nejméně 15. Ochranné prostředky nabývají plné účinnosti až asi půl hodiny po aplikaci, proto vždy dávejte pozor, abyste je použili včas, ne až těsně před tím, než vyjdete na horké subtropické nebo tropické slunce. Ochranné látky (UV-filtr) nejsou donekonečna trvanlivé - proto vždy dobrý pozor na datum spotřeby.
      Obzvláště děti musí být chráněny před přílišným sluncem a teplem. Protože by měly být sluneční krémy používány u nejméně jednoletých dětí, patří batolata vždy do stínu.
      Kdo si není stoprocentně jistý, kolik slunce jeho pokožka snese, může si měřit svou citlivost pomocí UV-dozimetru, který je k dostání v lékárně, nebo si ji dát změřit v kosmetické poradně.

Časté dotazy

      Kdy slunce pokožce škodí?
      Škody na pokožce se mohou objevit již předtím než dojde k popálení: U lidí se světlou pletí a světlými nebo hnědými vlasy může ve střední Evropě popálenina vzniknout již po 30 až 45 minutách na červnovém slunci. V horách nebo oblastech s horkým klimatem, na sněhu, ve vodě nebo na pláži je tato doba samozřejmě kratší, protože sluneční světlo je (mimo jiné také odrazem od vodní nebo sněhové plochy) podstatně intenzivnější,  a hlavně při zatažené obloze nebo větru je ještě únosná doba hůře odhadnutelná.  

      Je pro pokožku lepší solárium?
      Podíl obzvláště škodlivého UV-B záření je v soláriu snížen, podíl UV-A záření naopak podstatně zvýšen. To způsobuje rychlejší tvorbu pigmetu a zhnědnutí, ale tato barva také rychle vybledne. Dlouhotrvající zhnědnutí je vyvoláno UV-B zářením, které stimuluje pigmentové buňky k zvýšení tvorby ochranného barviva melaninu. Jisté ovšem je, že i ozařování v soláriu vede k předčasnému stárnutí pokožky.

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události