Scheuermannova choroba

hyperkyfóza

      Scheuermannova choroba (morbus Scheuermann), neboli takzvaná kulatá záda, je časté onemocnění páteře vyskytující zejména v předpubertálním a pubertálním věku. Až téměř 30% adolescentů je touto chorobou postiženo, z toho ve větší míře chlapci než dívky. Vzhledem k tomu, že Scheuermannova choroba je onemocnění, které se projevuje v době, kdy je páteř ještě ve fázi růstu, většinou spolu ukončením růstu sama od sebe odezní. Později zůstávají patrná více či méně kulatá záda. V případě, že je tato choroba včas rozpoznána a zároveň i léčena existuje ze strany lékařů účinná pomoc. Dokonce i sami postižení mohou díky některým aktivitám pozitivně ovlivnit průběh nemoci a spolu s tím i zmírnit pozdější následky.

Kapitoly

Průběh nemoci

Nemoc probíhá ve třech stadiích:

1. Časné stadium ( 10.- 13. rok života)

      Toto onemocnění začíná lokálními poruchami růstu, které vznikají na chrupavčité

svrchní a spodní straně obratlů. Na ventrální straně páteře (břišní strana) zůstává růst částečně pozadu, tak aby se obratle vyvíjeli klínovitě. Na základě oslabení svalů a jejich častého zkrácení v oblasti ramenního pásu dojde k tomu, že vzniknou kulatá záda, která je však stále ještě možné u dětí za pomoci vůle vyrovnat. Děti také nemají žádné nebo jen nepatrné bolesti v zádech.

 

2. Floridní stadium (13.- 17. rok života)

      Dojde k prolomení materiálu plotének v plochách, kde na sebe jednotlivé obratle nasedají. Kvůli posunu tkáně, která tvoří ploténky, se zmenší meziprostor mezi jednotlivými obratli. Zvýšené ventrální zatížení pak následně způsobí změnu tvaru páteře, v podstatě dojde k jejímu prohloubení a rozšíření.

      V případě, že klínové obratle nerostou symetricky, vzniká posléze lehká skolióza (Scheuermannova skolióza). V této fázi se už kulatá záda fixují. Jako vyrovnání vzniká zesílená bederní lordóza (vpadlý kříž). Špatné držení těla je patrné na první pohled i laikům. To a současně s tím i eventuální bolesti v době kdy je páteř buď v klidu nebo při zátěži anebo v obou případech, bývá většinou tím podnětem, který vede, k tomu, že člověk vyhledá lékařské vyšetření.

 

3. Konečné stadium

     Degenerativní změny, které probíhají v páteři zafixují kulatá záda s konečnou platností. U těžkých případů nemoci může dojít už v 2. a 3. desetiletí života k úplnému zatuhnutí postižených úseků páteře.

Následky

      Děti postižené touto nemocí si na bolesti stěžují jen zřídka. Dříve než dojde k ukončení růstu páteře se vyskytují bolesti pouze v postižené hrudní páteři.

      V dospělém věku dochází následkem zafixování kulatých zad v závislosti na rozsahu onemocnění k biomechanickým účinkům na celkovou páteř. Typickými následky jsou potíže s přetížením a opotřebováním svalů, vazů a kloubů zejména pak v oblastech, které se snaží změny páteře vykompenzovat, tedy v krční a bederní páteři.

Rozpoznání/vyšetření

      Děti a mladiství jsou předvedeni k lékaři spíše než kvůli bolestem v zádech na základě jejich nápadně špatného držení těla.

      Zda se jedná „pouze“ o špatné držení těla nebo je na vinně Scheuermannovo onemocnění, je možné objasnit až díky rentgenovému snímku.

      Vzhledem k tomu, že floridní stadium nemoci často proběhne bez jakýchkoliv bolestí v zádech, dojde mnohdy k diagnostice až po mnoha letech u dospělých, kde se už bolesti projeví.

Léčba

      Speciální fyzioterapeutická cvičení, určité sportovní činnosti a speciální terapeutická gymnastika, které si kladou za cíl zesílení zádového natahovacího a břišního svalstva ovlivňují pozitivně držení těla a nesporně usnadňují páteři i její fyziologický růst. Pravidelné plavání, zejména plavání naznak působí proti tlaku, který v páteři vzniká. Důležitý je i správný sedací nábytek, neboť ten by měl podporovat správné držení těla.

      Držení těla ovlivňují i psychické faktory. Mladiství potřebují především sebevědomí! V žádném případě by se jim nemělo říkat, že trpí těžkým onemocněním. Při těžkém případu kulatých zad (přes 50 stupňů) zajišťuje léčbu i indikace aktivního nebo pasivního korzetu.

      Ve velice extrémních případech je nutné použít k narovnání páteře dokonce i operaci.

Péče

      Tato nemoc je způsobena endogenními (to znamená tělu vlastními) faktory. Vnější faktory Scheuermannovu chorobu nevyvolávají, mohou ji však zesílit nebo urychlit její postup. Jako prevenci by měli rodiče dbát na to, aby jejich dítě:

ˇ        mělo dostatek pohybu

ˇ        naučilo se brzo plavat a poté chodilo plavat pravidelně

ˇ        navyklo si na přímé držení těla

ˇ        dostalo vhodný nábytek k sezení, který podporuje správné držení těla

ˇ        v případě, že je to potřeba, navštěvovalo hodiny, kde se učí správnému držení těla

ˇ        při prvních příznacích Scheuermannovy choroby navštívilo  lékaře

ˇ        případně chodilo na speciální terapeutickou gymnastiku

Časté dotazy

      Můj syn má Scheurmannovu chorobu. Smí se i nadále účastnit hodin tělocviku ve škole?

      Ano. V podstatě nic nebrání Vašemu synovi, aby se i nadále účastnil hodin tělocviku. Postižení závisí na stadiu a stupni závažnosti choroby. Měl by však svou páteř co nejméně vystavovat otřesům, které vznikají  například při skákání. Pro školu pak potřebuje lékařské osvědčení pro částečné osvobození z tělocviku.

 

      Sama trpím Scheuermannovou chorobou. Chtěla bych se Vás zeptat jaká je možnost, že po mně zdědí i moje děti?

      Doposud není takový případ znám. Sledujte své dítě velmi pečlivě a dbejte  preventivních doporučení (viz výše) a v případě sebemenšího podezření navštivte spolu s dítětem lékaře.

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.
0
TOPMARIE BARANYAIOVA9. 4. 2015 11:35:17
CO ZNAMENA. DEKOM.VRSTVOVY SY.DNES AKCENTACE C -TH a TH LS

13
1Eva Kubátová1. 3. 2012 13:05:43
Můžete mi prosím vysvětlit diagnózu mého 17-ti letého syna?
Popis rtg páteře: Mírná esovitá, proximálně dextrokonvexní , skoliosa Th páteře,kombinace počínající osteochondrosy a počínající def. spondylosy při stigmatisaci páteře ve smyslu st.p.Mb. Scheurmann.
Je možné nemoc ovlivnit stravou,cvičením, např. jógou apod.?
Děkuji
Kubátová
6
2Gabi3. 3. 2013 7:30:53
Dobrý deň, mojej vnučke diagnostikovali Shouermanovu chorobu v oblasti lumbálnych stavcov. Má 10 rokov je od narodenia hyperaktívna, robí mnohé športy (lyžuje, pláva, basketbal, trampolína....). Doporučili výrazne zmeniť pohyb - obmedziť skoky. Je hodne vyvinutá -v poslednom období výrazne podrástla (za 4 mesiace 4,5 cm) a vyspieva aj pohlavne. Lekárka homeopatička doporučila liek Osteocynesin - 2 tbl.denne). Prosím o informáciu, aké rehabilitačné cviky by mala robiť. Ďakujem.
33
3stribrnahtp@seznam.cz10. 5. 2013 22:39:58
zdravim,chci se zeptat jemi 35 a už asi 4 roky mě trapi bolesti zad zejmena v noci kdy jsem v klidu,byla mi diagnostikovan Morbus Scheuermanna,je nějaka možnost napravy? nebo zmirněni bolesti,udavam že kondične posiluji (s rozumem) dik za odpověd Dřizga
3
4rowes3 (zavinac) email (tecka) cz10. 6. 2014 23:45:48
zdravim, nemel by nekdo na zapujceni audio kazetu na cviky na Schuermanovu nemoc. Dekuji Vam
0
5MARIE BARANYAIOVA9. 4. 2015 11:35:17
CO ZNAMENA. DEKOM.VRSTVOVY SY.DNES AKCENTACE C -TH a TH LS
9
6Markéta2. 8. 2016 12:02:37
Byli jsme s 16letým synem u ortopeda pro hyperkyfozu hrudní páteře,obj.hyperkyfoza hrudní bez výrazné fixace,lehce omezení ext.,není skolios složky,DKK bez zkratu
rtg. klíny a nerovnosti T 6-8
M.Scheuermann T 6-8,lehčí forma
Ortoped doporučil klid páteři,bez tv a jiné zátěže,nezvedat těžká břemena.Syn je aktivní fotbalista musí nyní tento sport opustit nebo může pokračovat.děkuji za odpověd
19
7Vít15. 9. 2016 19:35:50
byla mi po neuvěřitelných bolestech zad ze dne na den diagnostikována Scheuermannova choroba v 18. letech.
Jsem velký sportovec věnuji se bojovým sportům a kulturistice, mohu i nadále pokračovat .?
5
8Dana20. 10. 2016 3:58:05
Tuto chorobu má můj otec, já i moje dcera. Je možné že je tedy dědičná?
0
9Profesor7. 3. 2018 21:24:26
Pochopitelně i dědičnost může hrát roli. U nás jsme postiženi můj děd, matka i já.
1
10iluska160@email.cz7. 4. 2020 17:27:40
Dobry den,chtela bych se zeptat:Me mame v detstvi stanovili Dg Morbus Schauerman.Co vim,nikdy se s tim nijak nelecila.Vzdy si casteji stezovala na bolesti hlavy.Posledni dobou si temer denne stezuje na bolesti hlavy vychazejici od krcni patere.Mame je 60 roku.Myslite,ze jsou tyto bolesti pricinou teto choroby?Dekuji za odpoved
0
11Scheuermann's Disease Fund6. 4. 2024 13:25:22
Nadace Scheuermann’s Disease Fund v České a Slovenské republice uskutečňuje osvětovou kampaň na podporu včasné diagnostiky a léčby Scheuermannovy choroby a skoliózy. Usiluje také o účinnější tlumení bolesti u dospělých pacientů. Provozuje pacientskou skupinu, která slouží pro vzájemnou podporu a předávání zkušeností.

Více informací naleznete na www.scheuermannova-choroba.cz nebo www.scheuermannova-choroba.sk.

Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události