Rakovina prostaty

     Rakovina prostaty (předstojné žlázy) patří k nejčastějším zhoubným nádorům mužů vyššího věku. Po dovršení 50. roku života je to dokonce nejčastější zhoubný nádor u mužů. Odhadem je postižen každý druhý muž starší 70 let, ovšem jen u poloviny z nich se projeví i příznaky, zatímco u druhé poloviny zůstane nemoc v klinicky klidném stádiu. To je způsobeno velice pomalým vývojem karcinomu, který se dlouhá léta vůbec neprojevuje a nevyvolává potíže, čímž se stává i těžko zjistitelným.

Kapitoly

Příčiny/rizikové faktory

      Růst prostaty stejně tak jako její rakoviny je řízen mužským pohlavním hormonem testosteronem. Bez testosteronu není rakoviny - u eunuchů se proto karcinom nikdy nevytvoří. O rizicích a následcích spojených se vznikem karcinomu prostaty se ví dodnes zatím málo. Možná existuje spojitost mezi rizikem vzniku karcinomu a tučnou stravou s vysokým podílem cholesterolu.

Průběh

      V počátečním stádiu nemá nemoc žádné vnější projevy, podle kterých by ji nemocný mohl sám rozpoznat. V pokročilejším stádiu se projevuje stejně jako nezhoubné zvětšení prostaty, které běžně provází stárnutí, například častou potřebou močení, zbržděným močovým proudem nebo problémy s potencí. V době diagnózy nádoru již karcinom někdy vytvořil a po těle rozesel metastázy (nejčastěji do kostry). Problémy s bolestmi zad jsou pak většinou prvními příznaky, které nemocného donutí jít k lékaři.

Rozpoznání/vyšetření

      Rozpoznat nádor prostaty je možné pomocí vyšetření prstem, prohmatáním prostaty, nebo ultrazvukovou sondou zavedenou do řitního otvoru. V každém případě využijte možnosti vyšetření lékařem. Při sebemenším podezření na nádor prostaty se musí nutně provést biopsie, to znamená odebrat část tkáně prostaty a mikroskopicky ji prozkoumat. Mimo to může lékař vyšetřením moči a krve objevit i zvýšené koncentrace tak zvaných nádorových znaků (markerů), například PSA (pro prostatu specifického antigenu). Překročí-li hodnota znaků normální stav, vzniká podezření na karcinom. Samotné zjištění PSA ale není žádným důvodem k obavám a k zahájení léčby.

Léčba

      Když je nádor ještě malý a omezený na prostatu, je šance na vyléčení vysoká. Celá tkáň prostaty a s ní samozřejmě i nádor mohou být v tomto případě chirurgicky odstraněny (prostatektomie). Nabyl-li ovšem nádor již větších rozměrů, případně nenachází-li se už pouze v prostatě, přistupuje se většinou k léčbě ozařováním.
      Má-li již nádor vytvořené metastázy, například v kostech, dochází na hormonální léčbu, která v těle omezí účinek mužského hormonu testosteronu. Tím může být růst nádoru na mnoho let pozastaven. Tato léčba je většinou doplněna  chemickou kastrací, která dnes již téměř plně nahradila chirurgickou kastraci, při níž se odstraňovala varlata. Vedlejšími účinky tohoto zásahy jsou ovšem často nechuť na sex a v prvních měsících po terapii - podobně jako u žen v klimakteriu - mohou vyvstat potíže s návaly horka. Když nádor dostatečně nereaguje na hormonální léčbu, musí se nasadit i chemoterapie. Často obrovské bolesti v nohou (vznikající kvůli metastázám do kostí) mohou být potlačeny buď ozařováním nebo pomocí léků proti bolestem.

Léčba bolesti při nádorových onemocněních
      Pacienti trpící rakovinou dnes už nemusí  trpět bolestmi.  Světová zdravotnická organizace (WHO) vydala doporučení, jaké léky a v jakých dávkách mají pacienti podle stadia své nemoci užívat. Důležité je, abyste přesně dodržovali ta opatření, která vám lékař doporučil a dodržovali přesné dávkování léků. Při dlouhodobých bolestech by neměly být léky proti bolestem brány podle aktuální potřeby pacienta, to znamená pouze při zhoršení bolestí, ale dlouhodobě podle určitého denního schématu v jasně stanovených dávkách. Vedle tablet nebo čípků existuje i možnost užívat některé léky formou  náplasti, která se přilepí na kůži.  

Doporučovány jsou následující léky proti bolestem (analgetika):
      K neopioidovým analgetikům  patří například paracetamol, metamizol (pouze na předpis), indometacin (pouze na předpis), ibuprofen (pouze v lékárně), naproxen (pouze na předpis). I léky prodávané bez předpisu v  lékárně byste měli užívat až po konzultaci s lékařem a domluvit se přesně  o způsobu a délce užívání. Některé z nich totiž často poškozují trávicí trakt a mohou způsobit gastritidu (zánět žaludku) nebo žaludeční nebo dvanácterníkový vřed. Lékař vám může z důvodu ochrany trávicího ústrojí předepsat blokátory tvorby žaludeční kyseliny.

Opioidní analgetika:
      Nepostačují-li k léčbě výše jmenované léky proti bolestem, může lékař předepsat i středně silné až silné léky obsahující opium. Opioidy jsou deriváty morfinu a jsou v lékárnách k dostání pouze na zvláštní předpis. Při správném užívání moderních přípravků však nemusíte mít v žádném případě strach z vypěstování závislosti.
      Středně silné opioidy: například kodein, dihydrokodein, tramadol, tilidin.
      Silné opioidy: například fentanyl, buprenorfin. Vysoce účinná opioidní analgetika mohou mít vedlejší účinky jako je zácpa (obstipace) nebo nevolnost a zvracení. Tyto vedlejší účinky mohou být potlačeny projímadly jako je laktulóza nebo natriumpikosulfát, nebo prostředky utišujícími zvracení (antiemetiky), například metoklopramidem.

Prevence

      Nechoďte k lékaři, až když se objeví první potíže s prostatou, ale využijte možnosti každoroční návštěvy lékaře už od 45. roku života.
Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události