Příušnice

parotitis epidemica

      Příušnice jsou celosvětově rozšířené virové onemocnění. Infekce se vyskytují především v zimě a časně zjara. Příušnice jsou sice typickým dětským onemocněním, přesto však jimi může onemocnět i mládež a dospělí.

Kapitoly

Přenos nákazy

      Viry příušnic se šíří kapénkami slin, při mluvení, kašli, kýchání, z nemocného do okolí. K infekci může dojít též přímým kontaktem, např. při líbání. Děti prodělávají příušnice nejčastěji mezi 4. a 15. rokem života. Kojenci mladší 6 měsíců zpravidla neonemocní, neboť jsou ještě chráněni mateřskými protilátkami. Dospělí, kteří nemají protilátky, se při kontaktu s nemocnými dětmi mohou nakazit. Nejvyšší nakažlivost je 48 hodin před klinickou manifestací. 

Průběh

  • 15-20% bezpříznakový průběh (častěji u dospělých)
  • 40-50% nespecifické respirační příznaky (bolest hlavy, teploty, katar dýchacích cest)
  • 30-40% klasická manifestace onemocnění:

První příznaky choroby se objevují 16-24 dní po nákaze viry příušnic. Zpočátku se nemoc projevuje neurčitými potížemi jako je celková únava, bolesti hlavy a krku a horečkou. Posléze dochází k typickému zduření jedné či obou příušních žláz. Zánět příušních žláz způsobuje bolesti při žvýkání, nepříjemné pnutí v okolí uší a tlak na zvukovod může způsobit i bolest ucha. Zduření ustoupí nejčastěji během 7 dnů, horečka ještě dříve. Asi třetina nákaz proběhne bez příznaků, postižení však mohou nakazit jiné lidi.

Komplikace

      Příušnice jsou provázeny poměrně často různými komplikacemi. Jejich frekvence stoupá s věkem. Zcela výjimečně se může rozvinout i zánět mozku (encefalitida) nebo postižení ucha s následnou ztrátou sluchu. Naopak poměrně často provází infekci virem příušnic lehké podráždění mozkových blan nebo zánět mozkových blan (meningitida) a záněty různých žláz s vniřní sekrecí. Bývá to jedno- či oboustranný zánět varlat (orchitida) či slinivky břišní, méně často zánět prsních žláz, vaječníků nebo štítné žlázy. Není vzácností, že se některé zmíněné komplikace objeví současně (např. meningitida a orchitida).
      V naprosté většině odezní tyto nepříjemné komplikace, včetně zánětu varlat, bez následků. Důležité je vědět, že uvedené komplikace, např. zánět mozkových blan nebo zánět varlat, mohou být jediným příznakem infekce virem příušnic bez zjevného postižení příušní žlázy.

Stanovení diagnózy

      Pokud se příušnice projeví typickým zduřením příušní žlázy, je rozpoznání nemoci snadné. Při podezření na infekci virem příušnic s atypickým průběhem je třeba využít možnost laboratorního průkazu: Virus lze prokázat ve slinách nebo v moči, a v séru nemocného jsou velmi záhy po infekci zjistitelné protivirové protilátky třídy IgM.

Léčba

      Specifický lék proti infekci virem příušnic neexistuje. Léčení spočívá v klidu na lůžku a mírnění horečky a dalších příznaků např.obklady přikládanými na zduřelé příušní žlázy. Nemocní by měli dbát na pečlivou ústní hygienu.

Očkování

      V ČR se proti příušnicím očkují všechny děti kombinovanou vakcínou, která obsahuje oslabený živý virus, a  která chrání zároveň před spalničkami a zarděnkami. První dávka se aplikuje po 15. měsíci života. Přeočkování 2. dávkou se provádí nejdříve po 6 měsících. Od r. 1986, od kdy se toto očkování provádí, se u nás příušnice vyskytují méně. Očkovací látka nemá význam k profylaxi osob vystavených tomuto infekčnímu onemocnění, neboť jak ukázaly klinické studie účinnost tohoto očkování v inkubační době příušnic očkované osoby nechránila. I když nebyl prokázán jednoznačný význam očkování proti příušnicím bezprostředně po expozici, je možné taové očkování provádět.

Časté dotazy

      Může být kontakt s očkovanou osobou nakažlivý?
      Přenos virů příušnic kontaktem s očkovaným člověkem dosud nikdy nebyl zaznamenán.
Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.

15
1Lucie21. 5. 2013 16:46:50
je mi 28 let.jako dítě jsem příušnce prodělala mohu je znovu dostat?
0
2andrea4. 6. 2013 8:28:29
je mi 37 , a včera mi byly na zjištěny přiušnice , v dětstvi jsem je prodělala
0
3Petr28. 7. 2015 8:33:05
přiušnice jsem nemel jako maly, ale misto toho jsem je dostal, kdy mi bylo 22. Byla to hruza. 4 dny jsem lezel v cernem pokoji se spuntama v usich - aby mi nebouchla hlava. Asi po 5 dnech priusnice ustoupili.

Rozhodne doporucuji si ote s odstupem casu zajit na test plodnosti - u muzu - priusnice mohou poskodit funkcnost!

mejte se,
petr

Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události