Pomalé hojení ran

Jakmile je tkáň našeho organismu poškozena, začne postupně probíhat několik fází hojení. Tak může dojít za pár týdnů k úplnému zahojení (například při rozbití kolene, říznutí nožem a další), nebo ve vytvoření jizvy (například po operaci). Důležitá je při hojení tedy hloubka poškození, což platí i při úrazu, který nepostihuje pouze kůži.

První fáze

Jakmile dojde k poranění, začne se utvářet krevní sraženina neboli trombus, která se během následujícího týdne sama rozpustí. U pacientů s hemofilií, von Wilebrandovou nemocí a dalšími poruchami krevní srážlivosti i poruchami rozpouštění sraženin probíhá hojení pomaleji.

Druhá fáze

Následně se začnou protizánětlivé buňky hromadit v místě poškození. Je-li jich kvůli nemocem, jako je HIV, leukémie, lymfomy či vrozený nedostatek bílých krvinek, málo, bude hojení probíhat pomaleji, stejně jako v případě nadbytku těchto buněk. Za vyšší množství může pak bakteriální infekce, která se do těla dostala například při operaci. Hojení mohou v těchto případech doprovázet i další komplikace či infekce. Porucha hojení může být vyvolána také nedostatkem vitaminu C, který naše tělo potřebuje k tvorbě nové tkáně. Nezapomínejte tedy v těchto případech doplňovat vitaminy prostřednictvím ovoce a zeleniny, jinak hrozí kromě pomalého hojení i znovuotevření rány.

U starších lidí a diabetiků může být hojení narušeno kvůli zhoršenému cévnímu zásobení tkáně.

Kapitoly

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události