Polyneuropatie

      Polyneuropatie je poškozením periferních nervů. Postiženy bývají převážně paže a ruce, stejně jako nohy. Je přitom snížena rychlost vedení nervů v poškozených nervových vláknech. Poškození se projevuje slabostí svalů a ztrátou citlivosti. Polyneuropatií trpí celosvětově přibližně 40 až 100000 lidí.

Kapitoly

Příčiny/rizikové faktory

      Jako možné příčiny nervových poškození jsou brány v úvahu rozličné faktory. Na prvním místě jsou to různá onemocnění látkové přeměny, a to především cukrovka (diabetická neuropatie), ale také dna nebo nemoci jater a ledvin. Velmi časté bývají také neuropatie způsobené zneužitím alkoholu (alkoholická neuropatie). Stejně tak mohou nervové cesty poškodit i otravy chemikáliemi, např. arsenem anebo olovem (polyneuropatie podmíněné prostředím). Dalšími příčinami polyneuropatie mohou být léky (např. mnohá antidepresiva nebo penicilin) a nedostatečný příjem některých látek, způsobený střevními problémy. Zdá se, že důležitou roli hraje především nedostatek vitaminu B. Nervy mohou být konečně poškozeny také v rámci některých virových či bakteriálních infekčních onemocnění (např. při záškrtu, klíšťové encefalitidě, příušnicích, tyfu aj.) nebo při botulismu.

Průběh

      Navenek se onemocnění ve většině případů nejprve ohlásí poruchou citlivosti končetin. Později se vyvíjejí - nejdříve vlekle, pak více či méně rychle - příznaky jako brnění na chodidlech a dlaních (\"mravenčení\") nebo pocity hluchoty. Prostorové rozvržení poruchy vnímání lze přirovnat k pokrytí ponožkami a rukavicemi. Nakonec dochází k pálivým bolestem a svalovým křečím, přestávají být pociťovány vibrace, vynechávají šlachové reflexy. Navíc se dostaví vegetativní poruchy jako např. nadměrné nebo snížené pocení. Poruchy pohybových schopností začínají většinou slabostí svalů končetin. Dochází k úbytku svalstva na svalech nohou a rukou, později také celého lýtka a předloktí. Je poškozen hmat a schopnost pohybu, postižení např. často zakopávají. Nápadnou bývá kromě toho mramorová, tenká pokožka, změny nehtů na nohou a křeče v oblasti lýtek.
      Takzvaná autonomní polyneuropatie je onemocněním (autonomního) nervového systému, které ovlivňuje všechny vnitřní orgány a které vzniká zejména při diabetické neuropatii. Nervová poškození mohou mimo jiné postihnout srdeční krevní oběh, trávící trakt nebo vylučovací a pohlavní orgány. Možnými následky jsou poruchy srdečního rytmu nebo také \"němý\" srdeční infarkt (neprojeví se akutní bolestí), jakož i žaludečně-střevní potíže nebo poruchy erekce.

Následky

      Obzvláště často se u diabetiků s diabetickou neuropatií vyvinou vředy na nohou (\"diabetická noha\"), které si případně mohou vyžádat amputaci. Nebezpečí amputace je u diabetiků dvakrát vyšší než u ostatních.

Rozpoznání/vyšetření

      Při podezření na polyneuropatii provede lékař řadu elektrofyziologických vyšetření. Při nich se měří citlivost jednotlivých nervových cest a rychlost vedení nervů. Krom toho je tu snaha přijít na stopu základnímu onemocnění, které nervová poškození vyvolalo. To musí být bezpodmínečně známo a léčeno, pakliže má být zabráněno dalšímu poškození nervů. Při krevní zkoušce se mimo jiné měří hladina cukru v krvi (cukrovka?) a hodnoty jaterních enzymů (alkoholismus?). Pomocí vyšetření moči lze prokázat přítomnost jedovatých látek v těle. Někdy je nutná nervová nebo svalová biopsie. Jednoduchými testy k včasnému rozpoznání poruch citlivosti jsou vibrační zkoušky prováděné za pomoci kalibrované ladičky a přezkoušení reflexů. U diabetiků by měl lékař provádět pravidelnou prohlídku nohou, a to kvůli případným zraněním nebo deformaci.

Léčba

      Prvním opatřením při léčbě polyneuropatie je léčba základního onemocnění. U diabetické polyneuropatie musejí být hodnoty cukru v krvi diabetika přesně vyrovnány pomocí léků. Nohy diabetiků navíc vyžadují speciálně uzpůsobenou obuv, která na nohu netlačí a neomezuje krevní oběh. U polyneuropatie podmíněné prostředím musí být přerušen kontakt s jedovatými látkami.

Léky proti nervovým poškozením:
      Užívá se kyselina thioktová (k dostání v lékárnách). Působí proti agresivním, nervy poškozujícím látkám, povzbuzuje nervový růst, chrání nervy. Dále je možno využít vysoce dávkované vitaminy, a to v podobě přípravků obsahujících vitamin B1, B6 a B12. Ty povzbuzují regeneraci nervů. Denně by však mělo být užito nanejvýš 100 mg jednotlivých vitamínů. Navíc bývají podávány přípravky proti bolestem (analgetika) - to podle typu a intenzity bolesti. Vedle toho mohou pomoci fyzioterapeutické metody, jako např. zdravotní gymnastika, které působí proti omezení pohyblivosti.

Prevence

      Alkohol pijte vždycky s mírou. Jste-li diabetiky, prohlížejte si často sami své nohy - zvlášť na místech tlaku - a noste ortopedickou obuv. Vyhýbejte se - jak je jen možné - látkám znečišťujícím životní prostředí. Kupříkladu při renovaci bytu lze použít barvy neobsahující rozpouštědla a jiné šetrné materiály.

Časté dotazy

      Jsem diabetik a trpím bolestivou polyneuropatií. Můj lékař mi předepsal antidepresivum. Proč jsem nedostal žádný pravý prostředek proti bolesti?
      Antidepresiva mají vedle svého antidepresivního účinku také účinek analgetický. Jsou tedy současně prostředkem proti bolesti, který dobře působí proti potížím s nervy. Pro snížení bolestí stačí obvykle nižší dávky než k léčbě deprese.
Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.
0
TOPMarie Leva27. 7. 2021 10:04:02
Mám polyneuropatii asi rok ale až teď 2 měsíce léčím zezacatku pálení brnění nohou teď po pregabalgin75 ráno a 150 večer úplně dobře.mela jsem operaci páteře před 27 lety a opět haluxu Před asi 30 lety teď až po 24 lety mi brnela noha a pálila a mám tedy polyneurop.Na ČT je vychýlení plotynek nyní nejslou však prasklé Proč až po těchto letech mě postihla polyneuropatie? Užívám i Vít.c,e,d,vápník d Vít D3 ,millgamma.mxslite.ze se.mi to může zlepšit? Lékař má dojem že nerv na páteři po oper plotynek je utlačován a proto mám polyneurop.Co se dá dělat když další dvě plotýnky nad opět.mistem ssou vychýlené ne jsou ale prasklé? Talíř mi Trakci jako rehabilitaci.a.cviceni.myslite že plotýnky zaskočí zpět? 27 let jsem měla klid.

36
1vavlovsky@seznam.cz6. 5. 2012 21:41:15
Je mi 78 let.Nekouřím a jsem 100 % abstinent. Stále ještě hraji rekreačně tenis. Cca před 5 lety začaly bolesti hlavy a následně postupné odumírání -na obou nohách. Po řadě vyšetření mi neurolog předepsal APO-GAB 300 mg (2-0-2). Přestože nejsem cukrovkář a nemám ani zvýšený cholesterol,odumírání pokračuje,s nadměrným pocením.A co horšího, asi před 3 roky se mi dělají AFTY , a to jen v ústní dutině.Nepomáhají žádné rady různých lékařů a stomatologů.Ani minerály nebo vitaminy(včetně B).U AFTů je to pravidelný proces . Začne ,asi 10 dní zraje,pak je zase týden až 10dní pokoj..a stále dokola. S pocením je to přímo tragické,Zavazuji si boty a hned ze mne leje.Příjdu z tepla do zimy nebo opačně a vždy mokrý nebo při jakékoliv tělesné námaze.Byl jsem i na vyšetření krve-na Hematologii- všechno v pořádku. Prosím proto o radu,jak alespoň částečně tyto zdr.problémy ulehčit.
Děkuji za zprávu Šindelovský Vavřinec
26
2jajinnka10. 2. 2013 16:43:46
dobry den strejda je nemocen odumiraji mu organy a ma v břiše vodu co se stim da dělat
22
3digitomk@seznam.cz23. 4. 2016 16:37:34
Dobry den.Jsem diabetik typu 2 .asi před 4lety mi řekli ,že mám diabet.neuropatii.Beru Liriku rano večer. Muj lekař v RK mi nikdy nevysvětlil tuto nemoc,nyní už mě dva roky brní celá panev,bolí mě nohy a hýždě,nemohu ležet,a sedět.Mám i problém s bederní páteři ,na MR mám vyhřezlé ploténky zužený mišní kanalek a utlak nervu .Nevim od čeho mám tak stršné bolesti.Bila jsem v Rehab.ustavu v Brandyse n. Orlicí.tam se mi to trochu zlepšilo ale léky na bolest jsem brala dále.Je to už dva roky ,nyní mam zažádáno znovu o lázně.Nyni užívam Doretu-650 na noc,ale vedne jen brufen,neujdu ani 200 m.Jsem z vesnice žiju dost zdravě piju bilinky ,ale nic nepomáha ,prosim poradte.
17
4zdeniska13. 9. 2016 11:22:06
mam polyneuropatii po chemoskach uz 4 roky...cvicim plavu .ale nohy stale boli.ID mam dvojku.ted mi otekla i ruka lymfa marodim uy 6 mesicu .Chodim stale na rehabilitace.nohy ruka.Mam narok na treti stupen ID ?dekuji Zdeniska
18
5Pavla26. 1. 2018 5:15:30
Kdo by měl zajem přijďte za náma na fcb . Skupinka se jmenuje Polyneuropatie.
5
6bozena casarova kozli okrHAVL BROD 26. 1. 2019 16:04:58
DJAK POKRACOAT JE MI 73 LET NAPISTE DOPIS DEKUJI
9
7Josef Pokorný2. 8. 2019 7:55:26
Mám po vyšetření na EMG nejdříve bolesti v nártech a kotnících bolesti trochu ustoupili, ale po třech měsících mne pobolívají celé nohy, znovu na EMG vyšetření, které mi tyto problémy vyvolalo se mi moc nechce, lze i jinak zjistit o jaký zdravotní problém může jít. Ještě musím napsat, že jsem přeci jen souhlasil s testem na tetánii která se potvrdila děkuji.
4
8lomogova jana10. 3. 2020 17:39:26
Nevim,jestly je pro me vhodna operace krec.zil,kdyz mam polyneuropatii,?
0
9Marie Leva27. 7. 2021 10:04:02
Mám polyneuropatii asi rok ale až teď 2 měsíce léčím zezacatku pálení brnění nohou teď po pregabalgin75 ráno a 150 večer úplně dobře.mela jsem operaci páteře před 27 lety a opět haluxu Před asi 30 lety teď až po 24 lety mi brnela noha a pálila a mám tedy polyneurop.Na ČT je vychýlení plotynek nyní nejslou však prasklé Proč až po těchto letech mě postihla polyneuropatie? Užívám i Vít.c,e,d,vápník d Vít D3 ,millgamma.mxslite.ze se.mi to může zlepšit? Lékař má dojem že nerv na páteři po oper plotynek je utlačován a proto mám polyneurop.Co se dá dělat když další dvě plotýnky nad opět.mistem ssou vychýlené ne jsou ale prasklé? Talíř mi Trakci jako rehabilitaci.a.cviceni.myslite že plotýnky zaskočí zpět? 27 let jsem měla klid.
2
10Marie Levá11. 9. 2021 13:12:11
Mám polyneuropatii asi rok Beru pregabalgin75 ráno a 150 večer .pomáhá mám však 3xpoer.haluxa L4L5 před 27 lety nyní bez probl.Ale nyní pod oper .L4L5 plotxnkami napraskle ale nejsou prasklý obal celyL2aL3 .myslíte že trakci a dalšími rehab.se plotýnky mohou vrátit do puv.polohy a zarůst obalem svalovým?při šetricim celo6iv režimu? Děkuji za odpověď
1
11Andrea Zálišová16. 9. 2021 8:04:49
Zkuste masážní metodu
Kolibovo balanční technika. Zabývá se rovnáním páteře po skolióze i pooperačních stavech.
7
12Marcela4. 10. 2021 10:21:15
Ahoj
Můžete mi prosím někdo říct jak se projevuje polyneuropatie ?
Jdu na EMG a mám docela strach ..
Pálí, brní, bolí chodidla ( nejdříve to začalo jedním chodidlem ) a teď se to rozjelo do obou nohou a po třech měsících napadlo doktora, mě poslat na EMG..a leze mi to do lýtek a nohou ..bolest břicha ..
Děkuji všem .. M.

Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události