Polycystická ovaria

Steinův-Leventhalův syndrom

Syndrom polycystických ovarií neboli syndrom mnohočetných cyst ve vaječnících je onemocnění, které nepostihuje jenom jeden orgán (tj. vaječníky), ale jeho projevy jsou patrné na různých místech v organizmu pacienta. Syndrom polycystických ovarií je jednou z nejčastějších hormonálních poruch žen v reprodukčním, zralém věku. V naší republice je výskyt tohoto syndromu kolem 5 procent všech žen. Syndrom polycystických ovarií je definován jako onemocnění s chronickou anovulací (tj. že dlouhodobě u ženy nedochází k ovulaci, tedy k uvolnění vyzrálého vajíčka z vaječníků) a nadbytečnou tvorbou mužských pohlavních hormonů (tzv. androgenů) v těle pacientky.

Kapitoly

Příčiny/rizikové faktory

Přesný důvod vzniku syndromu polycystických ovarií zatím není znám. Na jeho rozvoji se podílí souhra více faktorů. Především se jedná o přítomnost nadbytku mužských pohlavních hormonů v těle ženy. Dochází k tomu, že hypofýza (tj. podvěsek mozkový) je více stimulována a začne uvolňovat větší množství hormonu, který se jmenuje luteinizační. Luteinizační hormon je normálně přítomen v ženském organizmu, podílí se na správném průběhu pravidelného menstruačního cyklu. Působí na folikulární buňky a stimuluje je k tvorbě hormonů estrogenů a progesteronu. Nadměrné množství luteinizačního hormonu v organizmu způsobuje nadměrnou zátěž folikulárních buněk, které proto pak začnou produkovat mužské pohlavní hormony (tzv. androgeny).

Nadměrné množství androgenů způsobuje u ženy tvorbu nadměrného ochlupení na místech, která na ženském těle nejsou pro ochlupení běžná (například na obličeji). Současně se začne vylučovat méně hormonu, které působí na folikulární buňky (tzv. folikuly stimulující hormon). Ten za normálních okolností stimuluje folikul (což je obal vajíčka tvořený buňkami), díky kterému vajíčko dozrává a je připraveno k uvolnění (tedy k ovulaci). Ovulace začíná tím, že buňky folikulu po dostatečné stimulaci tímto hormonem prasknou, vajíčko se uvolní a je nasáto do vejcovodů, kde se v ideálním případě potkává se spermií. Jestliže je ovšem ale folikuly stimulujícího hormonu málo, folikul a s ním i vajíčko nedozrává, vajíčko se z folikulu neuvolní a nedojde k ovulaci., což je příčinou neplodnosti postižené ženy. Dalším možným mechanizmem vzniku syndromu polycystických ovarií je rezistence (tj. odolnost) organizmu vůči hormonu inzulínu (inzulín produkují buňky slinivky břišní, tento inzulín usnadňuje prostup molekuly glukózy - tj. cukru - do buněk). Rezistence znamená, že buňky na hormon inzulín nereagují a glukózu, která představuje jednu ze základních živin buněk, vůbec do nitra buňky nevpustí. Tato rezistence má souvislost se zablokováním vstupu folikuly stimulujícího hormonu do folikulárních buněk, a s tím souvisí ztráta ovulace. Rezistence vůči inzulínu je součástí tzv. metabolického syndromu (metabolický syndrom je kombinací obezity, vysokého obsahu tuků v krevní plazmě a vysokého krevního tlaku). Uvažuje se o tom, že polycystická ovaria a metabolický syndrom jsou onemocnění velmi těsně spojená, jestliže ne přímo totožná. V takovém případě lze za jednoznačný rizikový faktor považovat špatný životní styl (tj. kombinace špatné skladby potravy, minimálního tělesného pohybu a nadměrného příjmu potravy).

Chorobopis

Naprostá většina žen, které mají prokázaný syndrom polycystických vaječníků, má nepravidelný menstruační cyklus, menstruují jenom velmi málo nebo ztrácejí menstruaci úplně (tzv. amenorea). Protože je v těle snížené množství folikuly stimulujícího hormonu; folikuly a samozřejmě současně i vajíčko nejsou dostatečně stimulovány k dozrávání (vajíčko je uložené v obalu z buněk, celý tento útvar nazýváme folikul, folikul vajíčko chrání a díky této ochraně může vajíčko dozrát). V důsledku toho přestane postižená žena ovulovat (tj. nedochází k uvolnění vyzrálého vajíčka z vaječníku).

Pacientky trpící syndromem polycystických ovarií mají vyšší riziko patologického průběhu těhotenství (objevují se u nich různé poruchy jako jsou preeklampsie, eklampsie nebo gestační cukrovka) a porodnických komplikací. U mírných forem tohoto syndromu nemusí mít postižené ženy žádné poruchy menstruace. Spontánní otěhotnění těchto žen se však zpravidla hned nedaří a jsou také více ohroženy rizikem potratů. U středně závažných forem jsou přítomny menstruační nepravidelnosti. Vyskytují se poruchy ovulace, takže otěhotnění těchto žen se může stát velmi problematickým. Nejtěžší formy syndromu polycystických ovarií jsou charakterizovány obezitou, nadměrným ochlupením (tzv. hirsutismem ), úplnou nepřítomností menstruace (tzv. amenoreou) a nejobávanější komplikací, kterou je neplodnost. Obezita je doprovodným jevem syndromu polycystických ovarií ve 20 až 80 procentech případů. Je to z důvodu toho, že obézní ženy mají velké množství hormonů estrogenů v souvislosti s přítomností velkého množství tukové tkáně. Z kožních projevů je častým jevem akné, které nemizí po skončení puberty okolo 20. roku života, ale setkáváme se s ním i ve 30 i 40 letech života žen.

Také se objevuje hirsutismus (tj. nadměrné ochlupení, hlavně na místech, kde je výskyt ochlupení typický pro muže, a to zejména na hrudníku, na obličeji – vousy – a podobně). Dále je v souvislosti s nadbytkem mužských hormonů přítomno u žen se syndromem polycystických ovarií vypadávání vlasů typické pro muže (tj. vysoké kouty, vypadávání vlasů na temeni hlavy). Určitou souvislost se syndromem polycystických ovarií má také i výskyt karcinomu (tedy rakoviny ) endometria dělohy (endometrium je vnitřní buněčná výstelka dělohy).

Rozpoznání/vyšetření

Stanovení správné diagnózy postižení pacienty syndromem polycystických ovarií je založeno na rozpoznání přítomnosti několika faktorů, které se vyskytují společně. Ultrazvukovým vyšetřením lze stanovit přítomnost cyst ve vaječnících (kritériem je nález osmi a více cyst, které jsou uloženy pod pouzdry vaječníků a jejichž průměr by měl být do 10 milimetrů). Ovšem nález přítomnosti samotných cyst není dostatečný pro stanovení diagnózy syndromu polycystických ovarií. Je třeba prokázat i přítomnost dalších přidružených patologických nálezů (jako jsou nadbytek mužských pohlavních hormonů provázených například hirsutismem, snížené množství folikuly stimulujícího hormonu provázené poruchami ovulace a poruchami menstruace, neplodností, poruchami v průběhu těhotenství, rezistence vůči inzulínu jako součást metabolického syndromu).

Léčba

V současné době neexistuje bohužel žádná kauzální terapie (tj. léčba, která by odstranila vyvolávající příčinu tohoto onemocnění). Léčení pacientek trpících syndromem polycystických ovarií je pouze symptomatická (tj. léčba odstraňující nebo jenom zmírňující obtíže pacientky). Lékem první volby používaným k takovému léčení je hormonální antikoncepce. Jestliže má pacientka jen menstruační cykly bez přítomnosti ovulace, podávají se v druhé části menstruačního cyklu hormony gestageny (gestageny jsou hormony na bázi progesteronu, který je v ženském organizmu přirozený, protože vzniká z buněk žlutého tělíska).

Důležitá jsou režimová opatření. Obezita způsobuje dosti závažný rozvrat organizmu a bylo prokázáno, že výraznější redukce váhy může řadu nepříznivých jevů odstranit. Konkrétně se po redukci váhy mohou obnovit cykly ovulace, čímž se odbourá neplodnost. Dále se zlepšuje metabolizmus tuků, snižuje se jejich množství v krvi, snižuje se rezistence orgánů na inzulín. Nejdůležitějším režimovým opatřením je zvýšení pohybové aktivity pacientky, protože ta má zdaleka největší vliv na navrácení normálních poměrů látkové výměny v lidském organizmu.

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.

1
1Iveta30. 5. 2022 19:14:31
Dobrý den, chtěla bych se zeptat slečny nebo paní jestli se podařilo otěhotnět s tou nemocí, děkuji za odpověď.

Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události