Ploché nohy

      Podle údajů ortopédů trpí zhruba 80% obyvatelstva chybnou stavbou nohy, například sníženou klenbou, plochými nohami, podlomeným kotníkem nebo příčně plochou nohou. Při snížené klenbě nebo ploché noze je noha vybočená směrem dovnitř. Takzvaná podélná klenba - výrazný oblouk, který se táhne obvykle od nártu až k patě a který udržuje přirozené napětí nohy, je snížený nebo plochý. Problémem se stává změněná pružnost nohy, kdy zejména při běhu po tvrdém podkladě dopadá na nohu celá váha těla. Téměř všichni lidé se narodili bez stabilního postoje nohou, a ani u dospělých lidí není výskyt snížené klenby nebo plochých nohou ničím neobvyklým. Přetížení nebo přílišná námaha nohy může způsobit, že dojde ke změnám v pojivových tkáních. Přivést nohu zpátky do „formy“ mohou vhodné boty, speciální cvičení nohou nebo speciálně upravené vložky do bot.

Kapitoly

Příčiny/rizikové faktory

      Ve většině případů uvádí ortopédové za příčinu plochých nohou slabé pojivové tkáně na noze. Může to způsobit několik věcí, například proces stárnutí tkáně nebo dlouhotrvající špatné zatížení nohy. Přílišné nebo naopak příliš slabé zatížení nohy mohou pozvolna vést k přestavbě a chřadnutí 19 svalů a 107 vazů na noze. Statika nohy je pak narušena.
      Plochá noha nemusí být vždy nutně případ pro lékaře. Například některé děti přicházejí na svět se zdánlivě plochými nohami. Tuková vrstva totiž částečně vyplňuje klenbu nohy. V těchto případech však není žádná speciální péče potřebná. Ovšem i přesto by měl lékař důkladně nohu prohlédnout. Může jít i o dědičně podmíněné ploché nohy, které však nebývají ve většině případů nikterak znepokojivé. Dítě se sice narodí s chybným postojem nohou, ale tyto ploché nohy nezpůsobují bolesti a nemusí být nutně léčeny.

Obraz nemoci

      Snížením klenby je porušena statika nohy. Pata se vytáčí směrem dovnitř, zatímco nárt se vytáčí lehce směrem ven. Současně může dojít k tomu, že  se vnitřní kotník  podvrtne směrem dovnitř a vznikne pak takzvaná plochá noha v kombinaci s podvrtnutým kotníkem.
      Rozlišuje se mezi dvěma odlišnými formami - uvolněnou a fixovanou plochou nohou. Uvolněné ploché nohy se vyskytují pouze následkem zatížení, které vzniká při chybném našlapování. U fixované ploché nohy se jedná o jiný případ. Tyto rozdíly mají význam zejména pro volbu léčebného postupu.

Následky

      Chybný postoj se později projeví i na kolenních a kyčelních kloubech i na páteři. Celkový statický systém je narušen. Proto je například možné, že dojde k silnějšímu namáhání vnějšího menisku v koleni než je obvyklé. To pak má za následek bolesti, případně až poškození menisku. Obzvláště u starších lidí může následkem změněné statiky nohy dojít k vzniku křečových žil. Symptomy u jsou u každého pacienta individuální. Když přijde pacient s potížemi k lékaři, lékař nejprve zjistí, zda je postižena pohyblivost nohy, zda je chůze bolestivá a zda výskyt plochých nohou neovlivnil i jiné klouby.

Rozpoznání/vyšetření

      Nejdůležitější známkou ploché nohy je pokleslá podélná klenba nohy. Když se klenba při chůzi po špičkách po několika krocích znova zvedne, jedná se o takzvané uvolněné ploché nohy. Když se klenba nezdvihne, jedná se o fixované ploché nohy. Nejsou-li rozdíly zřetelné, užívá se k určení diagnózy ještě jedna alternativní metoda. Běží-li pacient po vnějších stranách chodidel a nohy se nevytáčejí vůbec nebo jen minimálně, jedná se o fixované ploché nohy.

Léčba

      V první řadě by měl pacient dbát na vhodnou obuv. Takové boty by měly  být pevné a nohu držet, ale současně by jí měly umožňovat dostatek pohybu. Bota v podstatě ulehčuje noze práci, ale  měla by ji i podpořit. Záleží na tom,zda se jedná o pokleslé nebo o ploché nohy, podle toho se pak stanoví příslušná opatření. Při takzvaných „získaných plochých nohách“ se léčba soustřeďuje  především na posílení svalstva a vazivového aparátu. Cílem je podélnou klenbu nohy napnout a znovu pozdvihnout. Obzvláště by se měly posílit svalové úpony.
      K cílenému tréninku svalů a vazů nohy se volí cvičení,  které vedou k takzvané pasivní mobilizaci ( jako například protahování přední části nohy směrem ven a protahování zadní části nohy směrem dovnitř), a aktivní posilující cvičení (například chození s napnutou podélnou klenbou). Jednoduchá rada - choďte naboso po pláži nebo po štěrku.

      Technické prostředky mohou být v některých případech nutné, ale ortopédové je nevidí příliš rádi, zejména u mladých pacientů, neboť upravená bota připravuje nohu o práci a chrání ji tam, kde noha ztratila své držení. Neaktivuje však vazy a svalstvo. V mnoha případech však stačí už vložky do bot. Pomocí vložek je možné působit proti sklonu paty vytáčet se směrem dovnitř a zároveň  proti sklonu špičky nohy vytáčet se lehce směrem ven. Nejdříve se pomocí tzv. podogramu udělá otisk chodidla. Z něho lze přesně vyčíst hlavní tlakové body, což zřetelně ukáže případné poklesnutí podélné klenby. Na míru vyrobená vložka do bot pak může podpořit nohu v místě, kde je slabá, zejména v oblasti střední části nohy.
      Postup při fixované ploché noze je jiný. Samotné speciální cvičení nohou v tomto případě nestačí, a ortopedické úpravy jsou nutné. Proto se na míru zhotovují  speciální vložky do bot, které se vkládají do normální vycházkové obuvi. Tyto ortopedické prostředky ulehčují od bolesti v místech, která jsou příliš bolestivá a na druhé straně vyklenují nohu v místě, kde by měla být napravena. Masážní vložka ulehčuje dodatečně promasírování nohou a zajišťuje posílení svalstva ve střední části nohy, které umožňuje jistotu postoje i při chůzi na podpadcích. Pokud tyto ortopedické úpravy běžných vycházkových bot nestačí, vyrobí se ortopedická obuv na míru. Ploché nohy, které se projeví  hned po narození, by měly být co nejdříve léčeny pomocí speciálních cvičení nohou.
      V závažných případech může být účinné i krátkodobé užití sádrových obvazů. Většinou se podaří odstranit špatný postoj nohy už po jednom roce, pokud se s terapií začne včas. Pouze ve výjimečných případech může dojít k tomu, že veškeré výše popsané léčebné postupy zůstanou bez úspěchu. Pak by se mohla stát operace přiměřenou formou léčby.

Časté dotazy

      Kdy bych měla jít s plochými nohami za lékařem?
      V zásadě byste měla lékaře požádat o radu. Ovšem v případě, že nemáte v nohou bolesti, byste se neměla hned uchylovat k technickým prostředkům (například nosit vložky do bot). Většinou stačí už jednoduchá preventivní opatření, jakými jsou speciální cvičení, která vám pomohou zbavit se chybného postavení nohy.  

      Moje dítě přišlo na svět už s plochými nohami. Co bych s tím měla dělat?
      Jako rada se nabízí, abyste si sjednala konzultaci s odborníkem na speciální cvičení, které by mělo zajistit, aby byly nohy vašeho dítěte opět správně pohyblivé, a také aby  posílily. Pouze v případě, že cvičení nepomůže, mohl by lékař doporučit léčbu, např. přiložení sádrového obvazu. Užívání vložek do bot, bez předepsání lékařem, se však v žádném případě nedoporučuje.  

      Je mi 42 let. Teprve nedávno mě jeden známý upozornil na to, že bych snad mohl mít ploché nohy. Doposud jsem nikdy neměl žádné potíže.
      Pravděpodobně máte dědičně podmíněnou formu chybné stavby nohou. Na tom však lékař může jen stěží něco změnit. Také byste s tím však neměl mít žádné problémy. Zkuste se podívat na nohy svým rodičům.

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.

2
1Andrea23. 5. 2015 12:34:57
Dobrý den.Mám ploché nohy a chtěla bych začít s cvičením.Ale kdykoliv začnu dostanu křeče do prstů nebo přímo v klenbě.Může to také souviset s "plochou nohou"?Existuje nějaké řešení?Předem děkuji za odpověď.(je mi 34let)
5
2Eva Vlasatá28. 5. 2015 9:50:54
Dobrý den, zažívám totéž a našla jsem návod v článku na netu hledamzdravi.cz/pece-o-nohy . Dělám už asi měsíc popsané cviky a nechci to zakřiknout, ale docela mi to pomáhá. Pravdou je, že ještě před spaním si vezmu magnezium a v botách nosím vložky, ale to jsem dělala už před tím. Za poslední měsíc je to vážně lepší. A cvičením nic nezkazíte:)
0
3Eva6. 3. 2017 19:20:44
Dobrý den. Je možné způsobit dítěti ploché nohy, předčasným odstavením od kočárku?
1
4Eva6. 3. 2017 21:20:14
Dobrý den. Jde u dítěte zpúsobyt ploché nohy předčasným odstavením od kočárku?
0
5stryjova.lydie@centrum.cz26. 8. 2018 5:33:31
Dobrý den,vnuk má od narození ploché nohy,jsou mu předepisovány specialní vložky,ale změna je minimální,je mu 7 let,prosím co s tím děkuji.

Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události