Plíseň nehtů

      Plíseň nehtů patří k nejčastějším onemocněním nehtů. Vyskytuje se čtyřikrát častěji  na nehtech  nohou než na nehtech rukou. Původci nemoci číhají doslova všude, dokonce i doma mezi našimi čtyřmi zdmi. Mnoho lidí je postiženo plísní nehtů, ale nemoc je často dlouho nerozpoznána. Ani počet lidí s vážnou infekcí nehtů, kteří vyhledají lékařskou pomoc, není ani zdaleka stoprocentní. Přitom je plíseň nehtů více než pouhý kosmetický problém a nutně potřebuje dborné lékařské ošetření a léčbu.

Kapitoly

Příčiny/rizikové faktory

      Nebezpečí nákazy nehtů plísněmi je vysoké. Už i malé poškození nehtu nebo kůže kolem nehtu stačí k tomu, aby došlo k infekci. Plísně, obvykle skryté v šupinkách kůže, číhají skutečně téměř na každém kroku - především v teplém a zároveň vlhkém prostředí, jakými jsou např. bazény, rošty ve sprchách, sauny, zahrada,  kůže zvířat,  setkat se s nimi můžeme i doma. Často plísni nehtů předchází plísňové onemocnění kůže nohou.
      Vývoj plísně podporuje nošení gumových rukavic nebo neprodyšných bot, např. gumových holínek, lyžařských bot nebo jiné sportovní obuvi z  plastických materiálů, neboť houbám (většinou dermatofytům nebo kvasinkám) se obzvlášť dobře daří ve vlhkém a teplém prostředí. Také kousání nehtů a nedostatečná péče o nehty jsou častými příčinami.
      Riziková jsou některá povolání, např. malíři, lakýrníci nebo kadeřníci, kteří pracují s rozpouštědly  nebo jinými chemickými látkami, které poškozují kůži i nehty. Do skupiny silně ohrožených lidí patří  také lidé trpící cukrovkou, osoby s onemocněními kůže nebo s oslabenou imunitou. U pacientů s cukrovkou se může vyvinout rovněž necitlivost na chodidlech. V tomto případě se jedná o poškození nervů (polyneuropatie).

Průběh

      Na počátku nemoci je často rozeznatelná jen nepatrná mléčná až žlutě zbarvená skvrna na okraji nehtu, která se postupně rozšíří po celém nehtu a poškodí ho. Rovněž jiné zabarvení  nehtu, nehty bez lesku,  křehké a nepřirozeně silné nehty („nehty jako ze dřeva“) ukazují na plísňové onemocnění.

Následky

      Bohužel  i dnes mnoho lidí stále považuje plísňové onemocnění nehtů za čistě kosmetický problém. Jde ale o poměrně závažné infekční onemocnění, které poškozuje nehty a jejich ochrannou funkci a vede až k silným bolestem při chůzi nebo při běhu. Infekce se může šířit i na ostatní nehty a okolní kůži a napadat osoby, s nimiž jsou postižení v kontaktu. K místním příznakům nemoci se připojuje také psychická zátěž, protože postižení lidé se za své nevzhledné nehty stydí. V nejhorších případech dokonce nemohou nadále z hygienických důvodů  vykonávat svoje povolání.

Rozpoznání/vyšetření

      Lékař odebere skalpelem část povrchní vrstvy napadeného nehtu, kterou podrobí mikrobiologickému  vyšetření, při němž je na speciálních živných půdách zjištěn růst plísně. Podle intenzity a vlastností růstu je možné po čtyřech až pěti týdnech určit, o jakou plíseň se jedná, popřípadě stanovit, zda vůbec onemocnění zapříčinila plíseň či kvasinka. Na základě takto stanovené diagnózy se určí druh léčby.
      Vyšetření na přítomnost plísně je zcela nebolestivé, neboť napadená část tkáně nehtu je většinou už odumřelá.

Léčba

      Všeobecně platí, že čím dříve je plísňová infekce objevena, tím větší je šance na vyléčení v relativně krátkém čase.
      Základem léčby jsou antibiotika, vysoce účinná proti plísním (antimykotika),  např. itrakonazol nebo terbinafin. Jsou vyráběna v mastech a krémech, ale když je plísní  napadeno více než asi 30% plochy nehtu, není místní léčba obvykle dostatečně účinná a je třeba léky podávat ve formě tablet. Tento způsob léčby je velmi efektivní, protože účinné látky se dostanou k postiženému místu zevnitř a nemusí  pronikat přes tvrdý nehet.
      Léčba musí být prováděna nepřetržitě delší dobu, neboť i když už nejsou viditelné žádné příznaky nemoci, mohou stále ještě být v tkáni přítomné aktivní plísně. Terapie trvá několik týdnů až měsíců,  přičemž některé přípravky s dlouhodobým působením mohou být nasazeny jen občas (terapie v intervalech).
      Zcela nový zdravý nehet vyroste na prstech ruky zhruba za 6 měsíců, na nehtech nohy za 12 až 18 měsíců.

Prevence

      Dodržování hygieny a péče o nehty je alfou a omegou prevence proti plísňovým onemocněním. Zejména důležitá je péče o nehty. Je dobré je denně pořádně mýt a poté dobře osušit (především také kůži mezi prsty nohou a rukou: pozor ale na poškození vlhké kůže příliš silným třením ručníkem). Denně měnit ponožky, prát ručníky a koupelnové rohožky při 60° C.
      V každém případě byste měli ve veřejných zařízeních, jakými jsou bazény, sprchy a sauny ve sportovních centrech,  nosit koupací obuv. Čistěte si také pravidelně svou sadu pro manikúru a pedikúru a dezinfikujte svou obuv přípravky  proti kožním plísním.
      Zvláště diabetici, starší lidé, osoby, kterým se silně potí nohy  a silní kuřáci by měli své nohy a ruce nechávat pravidelně ošetřit a měli by podstupovat odbornou péči o nohy. Speciální tinktury a koupele, např. z horkého olivového oleje a citrónové šťávy, udržují nehty pružné a zdravé.

Časté dotazy

      Podle čeho poznám, že mám nehty napadené plísní?
      Infikovaný nehet se změní jak na povrchu, tak ve vnitřní struktuře. Nehet zesílí, stane se nepružným, porézním a křehkým, v pokročilém stadiu může dokonce dojít k tomu, že se nehet oddělí od lůžka. Dále je typická změna barvy nehtu: na počátku je nehet mléčně, později žlutě zakalený.  

      Jak se mohu chránit před plísní nehtů?
      Plísně mají rády vlhké a teplé prostředí - proto je důležité vždy se po koupeli dobře osušit, i místa mezi prsty u nohou a u rukou. Noste ve veřejných zařízeních, jakými jsou např. bazény a sauny, stále koupací střevíce. Mimo to je dobré co nejvíce omezit nošení neprodyšné sportovní obuvi nebo holínek.  

      Musí být postižené nehty strženy?
      Ne! Dříve panovalo mínění, že plíseň sídlí většinou pod nehtem a proto je lepší  nehet odstranit, aby se mohla postiženému místu poskytnout dostatečná ochrana. To bylo velmi bolestivé a navíc to vedlo k poruchám růstu nehtů. Proto se od této metody ustoupilo. Dnes jsou oblasti  postižené plísní nanejvýš obroušeny, aby  mohla být aplikována  cílená léčba  léky proti plísním. Zejména ale byly nově vyvinuty léky, které jsou proti plísním vysoce účinné a hubí je, a které je možné užívat místně i ve formě tablet. Chirurgické zákroky se proto staly zbytečnými.

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.
0
TOPklara15. 7. 2017 12:09:54
Ahoj Nadezdo,

pracovala jsem drive v kuchyni a rozhodne to neodpovida hygienickym predpisum. V kazdem pripade musi nosit rukavice!

K

25
1miluse.daniskova@centrum.cz27. 4. 2014 9:15:57
Dobry den,mam 5 let plisen nechtu na nohach.Nic nepomaha.Uzivam Canespor roztok a Triamcinolon Teva.Jiz skoro rok to uzivam na nechty a nic.Nechty nektere jsou tenke a jako vykousle,jine zase jako na nich nejake nalepeni,silne,proste jsem z toho spatna a stydim se za to.Musim nosit ven silonove ponozky do polobotek ci bavlnene do botasek,Muzete mi nejak pomoci?Dekuji M.D.
2
2Alena14. 7. 2016 22:45:41
Dobrý den chtěla jsem se zeptat udělal se mi velký bili flek pod nechtem u palce nohy Čemu mam věnovat pozornost Děkuji za odpověď
7
3Naděžda Mravcová12. 7. 2017 17:41:32
pracuji brigádně v kuchyni na táboře a kolegyně má plíseň na nehtech rukou jaká je možnost nákazy
0
4klara15. 7. 2017 12:09:54
Ahoj Nadezdo,

pracovala jsem drive v kuchyni a rozhodne to neodpovida hygienickym predpisum. V kazdem pripade musi nosit rukavice!

K
3
5Janča30. 9. 2019 21:58:40
Mně na plíseň nehtů na nohou pomohly homeopatika-Thuya occidentalis 9ch + Silicea 15 ch 2x denně 5 kuliček po dobu alespoň 6 týdnů a k tomu ještě Clotrimazol spray večer po koupeli nohou.
0
6Sabina Turczyn 2. 9. 2020 20:50:06
Dobry den, prosím o radu,, mám zelenou kuzi pod nechtem u nohy u malicku, zjistila jsem to ored 4 dny a teď mi zelená i nehet, Moc Vás všechny prosím o radu a pomoc. Jsem z toho hrozné nestastna.

Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události