Plané neštovice

Varicella

      Plané neštovice (varicella) jsou rozšířeny po celém světě a patří k nejčastějším virovým nákazám dětského věku. V dětství prodělá plané neštovice více než 90% populace. Jde o nepříjemné onemocnění, které však většinou proběhne bez komplikací. Nebezpečné může být  pro novorozence a pro lidi s oslabenou imunitou. Každý, kdo plané neštovice prodělal, může později v životě (nejčastěji jde o osoby starší 50 let) onemocnět pásovým oparem

Kapitoly

Přenos nákazy

      Původcem planých neštovic je virus varicella-zoster (VZV), který patří mezi oparové viry. Infekce se přenáší kapénkami vznikajícími při mluvení, kašli nebo kýchání, z nakaženého člověka na vnímavé jedince v okolí (údajně až na vzdálenost 10 metrů).

Průběh

      Onemocnění planými neštovicemi začíná v rozmezí 16- 21  dnů po styku s nákazou lehkým pocitem nevolnosti a horečkou. Základním příznakem choroby jsou silně svědící neštovice velikosti čočky. Rozvíjejí se postupně: Z  červené skvrnky vznikne během několika hodin pupínek a pak puchýřek s průzračným, později mléčně zkaleným obsahem (neštovice). Neštovice se nejdříve objevují ve vlasaté části  hlavy a postupně se šíří na trup a končetiny. Zasaženy bývají i sliznice (ústa, nos, genitálie). Po několika dnech puchýřky prasknou, vyschnou a konečně se vyléčí odloučením stroupků. Nezanechávají jizvy. Charakteristické je, že u nemocného dítěte nalézáme najednou desítky až stovky neštovic v různém stádiu vývoje (skvrnky, pupínky, puchýřky, strupy).

Komplikace

      K nákaze virem planých neštovic dochází nejčastěji mezi 4 a 8 lety věku. Onemocnění zpravidla odezní bez následků. U adolescentů a dospělých probíhají plané neštovice hůře a někdy s vážnými komplikacemi, jako je zápal plic, zánět středního ucha nebo zánět jater. Výjimečně  může dojít i k nebezpečnému zánětu mozku. Velmi ohroženi jsou lidé s oslabenou imunitou. Vedle nemocných s AIDS jsou to zejména jedinci léčení imunosupresivními léky, jako pacienti s leukémií nebo osoby po transplantaci.
      Onemocnění planými neštovicemi během prvních pěti měsíců těhotenství může vést k poškození plodu. Dojde-li k nákaze matky kolem termínu porodu, bývá plod infikován a pokud si matka ještě nevytvořila  protilátky, které by přešly na dítě, je novorozenec planými neštovicemi vážně ohrožen na životě. Po prvotní nákaze přetrvávají původci choroby v některých nervových buňkách v němé, latentní formě a infekce může být po letech či desetiletích znovu aktivována. To může u dospělých vyvolat nepříjemné onemocnění - pásový opar (herpes zoster).

Diagnóza

      Díky typickému vzhledu silně svědících neštovic, které se po těle vyskytují v různém stádiu rozvoje, je určení diagnózy většinou snadné. V případě pochybností potvrdí diagnózu laboratorní průkaz protivirových protilátek třídy IgM a IgG v krvi pacienta.

Léčba

      Léčení planých neštovic je u jinak zdravého dítěte zpravidla stejně bezproblémové jako onemocnění samotné. Většinou postačí několik dní na lůžku a trocha tekutého pudru, který zmírňuje svědění. Škrábáním může být do svědících puchýřků zanesena bakteriální infekce, která způsobí hnisání a vznik trvalých jizev. Proto se doporučuje dbát u nemocných dětí na časté mytí rukou a krátce ostříhané nehty. Nemocné děti jsou nakažlivé asi tři týdny a nemohou tedy navštěvovat školku ani školu. U těhotných a lidí s oslabenou imunitou, došlo-li u nich k vědomému kontaktu s nákazou, můžeme předejít rozvoji nemoci podáním lidského hyperimunního globulinu s vysokým obsahem protivirových  protilátek.

Očkování

      V USA a některých dalších zemích  se proti viru planých neštovic očkuje. Očkováním jsou tělu dodány oslabené viry varicella-zoster neschopné nákazy, které vyvolají tvorbu protilátek proti viru VZV. Očkovány mohou být zdravé děti od 12 měsíců. Lidé, pro které představuje infekce planých neštovic zvláštní zdravotní riziko, a kontaktní osoby, mohou být očkovány rovněž. Odborníci doporučují očkovat následující pacienty: děti s těžkým atopickým ekzémem, leukémií, zhoubnými  nádory nebo s oslabeným imunitním systémem, sourozence a rodiče těchto dětí, a také  ženy v těhotenství.

Časté dotazy

      Odkud pochází název plané neštovice?
      Název odlišuje onemocnění od „pravých“ nebo „černých“ neštovic (varioly) a zdůrazňuje jejich malou nebezpečnost.  

      Vyskytují se případy onemocnění planými neštovicemi navzdory očkování?
      U zdravých dětí do 13. let je ochrana očkováním před onemocněním planých neštovic téměř 100%. U dospělých činí jistota ochrany asi 90%. U rizikových osob s oslabeným imunitním systémem nebo u starších lidí se ochrana po očkování pohybuje okolo 80%. Kdyby však přece po očkování ve výjimečném případě došlo k onemocnění, bude jeho průběh  mírnější a dojde k výsevu menšího počtu puchýřků.

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.

0
1adriana5. 8. 2014 23:06:36
dobry vecer chtela sem se zeptat mam doma rok a pul stareho snyna dva dny mel silne horečky tetka se mu začaly delat puchyrky a ma to i v puse prvni sem myslela ze to je angyna tak sem sla u doktora a tam mu daly antibiotika,nevim co mam delat protože ja sem nestovice v detstvi neprodelala a mam doma jeste mesic a pul stareho chlapečka jake je riziko naky a jak by se to u nej lečilo dekuji za odpoved

Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události