Pásový opar

      Pásový opar - nazýván též herpes zoster nebo prostě zoster - je kožní onemocnění vyvolávané virem Varicella-zoster-virus (VZV). Během prvního kontaktu způsobí původce plané neštovice, při obnoveném styku stejný virus vyvolá pásový opar. Po první infekci totiž zůstává virus VZV v nervových buňkách vedle míchy - v tzv. míšních gangliích - leží tam němý, ale schopný života (latentní). Pásový opar zasahuje převážně starší lidi. Svůj název nemoc dostala kvůli svému páskovitému rozšíření. Pozor: Dospělí, kteří trpí na pásový opar, mohou nakazit děti. Ty potom mohou onemocnět planými neštovicemi. 

Kapitoly

Příčiny/rizikové faktory

      Příčinou  pásového oparu je zánět nervů vyvolaný virem VZV. Ten se může po prodělaných planých neštovicích usadit v míšních gangliích a až po několika letech nebo desetiletích se aktivovat a vyvolat pásový opar. Pásový opar vystoupí často zcela náhle, může se ale ohlašovat také oslabením obranného systému těla, např. u starších lidí nebo jako následek onemocnění. Často se pásový opar vyvíjí u pacientů, kteří mají rakovinu a kteří se podrobují ozařování nebo užívají léky, které brzdí růst buněk.

Průběh

      Pro pásový opar je typické,že se nejdříve projeví palčivými bolestmi v oblasti krku, ramen a trupu. O několik dní později se na polovině těla objeví puchýřky ve formě pásku, naplněné tekutinou. Napadená místa na pokožce zčervenají a nabobtnají a stanou se citlivými na dotek. Po jednom až dvou týdnech puchýřky pomalu splasknou a vytvoří se na nich strupy. Puchýřky by se neměly rozškrabávat, protože potom by po nich zůstaly jizvy. Bolesti většinou zmizí spolu s vyrážkou na pokožce nebo krátce poté. Ve výjimečných případech a především u starších lidí mohou ale bolesti trvat další měsíce a roky a mohou být velice trýznivé.

Následky

      U nemocných pásový opar probíhá zpravidla sice nepříjemně, ale neškodně. V několika málo případech se ale tvoří pásový opar na obličeji (mluví se také o tzv. „obličejové růži“) a  může vést k ochrnutí obličejových nervů. Pokud jsou postižené také oči, vzniká  riziko, že budou poškozeny spojivky a rohovky očí, a že dojde k úplnému oslepnutí.

Rozpoznání/vyšetření

      Lékař zpravidla stanoví diagnózu jen na základě příznaků choroby a podle charakteristické kožní vyrážky. Jen výjimečně je nutné provést vyšetření krve, aby se dokázaly specifické protilátky proti viru VZV.

Léčba

      Pásový opar na krku nebo na trupu normálně nevyžaduje žádné speciální ošetření. Při silných bolestech může být smysluplné užívání prostředků, které tlumí bolesti (např. paracetamol, acetylsalicylová kyselina). Vyhojení kožní vyrážky lze urychlit nanášením zinkové masti. V žádném případě by se puchýřky neměly rozškrabávat, protože by se přídatně do kůže mohla zanést infekce. Těžký pásový opar, který postihne oči, uši, mozek nebo velkou část těla, se ošetřuje prostředkem Aciclovir, který zadržuje viry. Tento prostředek se podává ve formě tablet nebo infuzí do žíly (v nemocnici).

Důležité upozornění

      Pásový opar je časté onemocnění u lidí v pokročilém věku (asi od 50 let) a u pacientů s oslabeným imunitním systémem. Nejnepříjemnější jsou bolesti, které mohou po nákaze oparem, a to i po vyhojení kožních projevů oparu, pacienta trýznit roky - říká se tomu postoparová neuralgie. Kvůli své obtížné léčitelnosti zůstává tento stav velkým problémem  neurologů.

Ochrana očkováním

      Již přes 20 let je k dispozici očkovací látka proti viru VZV,  která chrání před infekcí planými neštovicemi a pravděpodobně také před pozdějším vznikem pásového oparu. U dětí, které prodělaly plané neštovice, si imunitní systém vybuduje ochranu proti původci choroby. Tato ochrana po dlouhá léta zabraňuje nové infekci.

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.
1
TOPfschor@seznam.cz27. 10. 2018 10:37:20
Mel jsem pred ctyrmi roky pasovy opar ale po tomto case mam obrovske svedeni na tele v mistech oparu co delat

32
1babicka18. 7. 2012 13:09:15
Dobrý den.Je mi 7Olet a během 5let jsem měla 4krát pásový opar.Jednou antibiotika ajinak vitamíny.Je pro mě vhodné očkování? Děkuji.
38
2helena17. 12. 2012 11:06:58
Babicka naseho 13-ti tydenniho syna dnes dostala parovy opar. Syn je u ni kazdy den, vcera ho i krmila. Maly jeste neni ockovany proti nestovicim. Jestlize se nakazil - dostane plane nebo normalni nestovice? Dekuji!
80
3jarmila24. 7. 2013 12:35:19
chci se zeptat v pondělí se tátovi objevil pásoví opar a za týden má odlétat na dovolenou k moři odporučíte odlet nebo zrušení dovolené
37
4Slavomira adamkova16. 5. 2016 20:25:29
Mam pasovy opar co sa moze stat ak sa to nelieci?
15
5Wendy31. 1. 2017 18:01:23
Je mi 40 v minulosti jsem už pásový opar měla kolikrát se mi to může vrátit?
1
6fschor@seznam.cz27. 10. 2018 10:37:20
Mel jsem pred ctyrmi roky pasovy opar ale po tomto case mam obrovske svedeni na tele v mistech oparu co delat
4
7ok17. 5. 2019 13:02:07
odpovida tady vubec nekdo? same otazky a zadne odpovedi....
3
8Anamneza.cz28. 5. 2019 13:53:22
Dobrý den,

na dotazy jsme přestali pod nemocemi odpovídat. Z profesního hlediska nemůže a NESMÍ internetová diskuse či stručné odpovědi nahradit kontakt s lékařem. Proto se snažíme se poskytovat ucelené a bezchybné informace o lidském těle ne léčit po internetu.

Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události