Otrava vraním okem

Jedná se o otravu rostlinou s názvem vraní oko čtyřlisté. Vraní oko čtyřlisté (latinsky Paris quadrifolia) je drobná rostlina, která roste spíše v lesích, protože nemá ráda přímé slunce.

Vraní oko čtyřlisté je vytrvalou bylinou s výškou 20 až 40 centimetrů, kvete každoročně od dubna do června, plod vyrůstá do začátku léta, v červenci a v srpnu ji už většinou nenajdeme. Prudce je jedovatá celá rostlina, nejvíce toxických látek saponinů se nachází v oddenku, v plodu a v semenech. Leskle černomodrá bobule velikosti malé třešně se vyvíjí na prodloužené stopce uprostřed čtveřice listů.

Kvete obvykle pouze jediným, většinou čtyřčetným květem. Květ vyrůstá na stopce dlouhé několik centimetrů, uprostřed přeslenu listů. Vnější okvětní lístky jsou zelené, vnitřní lístky květu jsou žlutozelené, mají čárkovitý tvar. Plodem vraního oka je kulatá bobule o velikosti asi 1 cm s mnoha semeny. Má tmavě modrou nebo černou barvu, bývá modře ojíněná. Bobuli podpírá několik listenů.

Hlavní jedovatou látkou, která je ve vraním oku přítomna, jsou tzv. saponiny, konkrétně paristyfnin a paridin (saponiny jsou druhotné produkty vzniklé z látkové přeměny přírodních látek). Jedná se o velmi prudké jedy, které se po požití této rostliny v lidském těle dále štěpí na paridol. Naštěstí jsou saponiny špatně vstřebatelné z trávicího ústrojí. Ani chuť bobulí ani zápach rostliny nejsou příliš příjemné.

Kapitoly

Příčiny / rizikové faktory

Drobné plody rostliny vraní oko čtyřlisté jsou velmi podobné jiným lesním plodům (a to zejména borůvkám) a navíc dozrávají přibližně ve stejném ročním období. K otravě dochází po požití rostliny, a především po požití jejích plodů. Je třeba říci, že otravy vraním okem čtyřlistým jsou pouze ojedinělé. Zvířata se této bylině vyhýbají úplně pro její nepříjemný zápach a chuť. Rostlina je u nás v přírodě naštěstí málo častá, a plod chutná tak nepříjemně, že je člověkem, který jej omylem vezme do úst, včas vyplivnut. Otravy vraním okem čtyřlistým ale byly zaznamenány u dětí a byly způsobeny záměnou bobulí za jedlé plody. Dospělý člověk rozdíl snadno pozná. Je ovšem třeba říci, že bylina vraní oko čtyřlisté v minulosti vždy patřila k tajemným rostlinám používaným v lidovém lékařství, ale byla také známá jako jed používaný k sebevraždám nebo traviči k trestným činům.

Chorobopis

Otrava po požití vraního oka čtyřlistého se projevuje žaludečními a střevními potížemi, zvracením, průjmem a bolestmi hlavy. Provází ji i celková slabost, poruchy vidění a zúžené zorničky. Jen výjimečně končí smrtí, protože se toxické látky vraního oka v lidském trávicím traktu jen obtížně vstřebávají. Ovšem na druhé straně k otravě dítěte stačí požití jenom několika málo bobulek vraního oka čtyřlistého.

Rozpoznání / vyšetření

Stanovit správnou diagnózu otravy vraním okem čtyřlistým můžeme pouze v tom případě, pokud víme, že dotyčný člověk spolkl plod vraního oka. Jinak je prakticky nemožné na tuto diagnózu pomýšlet. Po správném určení diagnózy, že se jedná skutečně o otravu vraním okem, je nutné vždy zjistit, kolik toho pacient požil a kolik času uběhlo od otravy. Bohužel v tomto případě nám žádné zobrazovací metody k upřesnění diagnózy nijak nepomohou. Musíme se spoléhat pouze na důkladný pohovor s postiženým, případně s přítomnými svědky. Protože se jedy požitého vraního oka vstřebávají poměrně pomalu, je možné vyčkat po stanovení otravy až do příjezdu záchranné služby.

Léčba

Léčení pacienta postiženého otravou vraním okem čtyřlistým je pouze symptomatická (tedy tlumení projevených klinických obtíží pacienta). Bohužel doposud není známa žádná protilátka. Velmi důležité je co nejrychlejší odstranění částí jedovaté rostliny ze zažívacího ústrojí pacienta, a to vyvoláním zvracení, výplachem žaludku, podáním projímadla. Běžně se pacientovi podává ústy absorpční živočišné uhlí.

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události