Otrava rulíkem zlomocným

Jedná se o otravu rostlinou s názvem rulík zlomocný (latinským názvem atropa bella-donna). Rulík zlomocný je jedovatá vytrvalá bylina z čeledi lilkovitých. Ačkoliv může být vysoká i jenom pouhých 50 centimetrů, v některých případech dorůstá až do výšky 180 centimetrů. Rulík zlomocný je rostlina, která se přirozeně vyskytuje v Evropě a Severní Americe. Je považován za nejjedovatější středoevropskou rostlinu vůbec. Rulík zlomocný roste roztroušeně na pasekách a okrajích lesů.

Lodyha této rostliny je tlustá, přímá a větvená. Listy jsou střídavé, vejčité až elipsovité. Květy rulíku zlomocného mají hnědofialovou barvu a vyskytují se od května do července, občas až do srpna. Plodem je černá bobule kulovitého tvaru, která má 14 až 18 milimetrů v průměru a která vyrůstá ze hvězdicovitě rozloženého kalichu. Plody rulíku zlomocného po požití zprvu chutnají sladce, ale poté vzápětí změní svou chuť na velmi hořkou. Ze sušených listů a kořene této rostliny se získává důležitá léčivá sloučenina známá jako atropin, ze kterého se například vyrábějí atropinové kapky užívané v očním lékařství k rozkapávání očí za účelem usnadnění některých typů očních vyšetření (atropin rozšiřuje oční zorničky). Ze stejného důvodu si dívky ve starověku a středověku vtíraly šťávu z rulíku do očí, aby je měly krásně veliké. Odtud také pochází druhové jméno rostliny (bella donna = krásná paní). Bylo to účinné, ale také nebezpečné, protože šťáva z rulíku aplikovaná do očí dočasně zhoršuje kvalitu zraku, při dlouhodobém používání se zrak může zhoršit trvale, a navíc může dojít i ke vzniku nebezpečného zánětu oka nebo i k celkové otravě organizmu.

Výtažek z listů rulíku zlomocného se také využívá proti křečím hladkého svalstva zejména v oblasti průdušek, žaludku nebo trávicího ústrojí, obvykle však pouze ve směsích s analgetiky (tedy s léky, které tlumí bolesti). Kromě toho jsou uváděny i další příznivé účinky výtažků z rulíku zlomocného na lidské zdraví (údajně příznivě působí proti astmatu, prudké horečce, černému kašli, některým kožním chorobám a při léčení nervových onemocnění a snad pomáhá i pacientům s Parkinsonovou chorobou). Rostlina rulík zlomocný má celou řadu lidových názvů, jako jsou například beladona, blázníček, bláznivá třešeň, bláznivý lilek, šalamounek či oči krásné paní a mnohé další. Celá rostlina je prudce jedovatá vzhledem k vysokému obsahu jedovatých látek tzv. tropanových alkaloidů. Rulík zlomocný je velmi nebezpečná rostlina. V historii byly často používány preparáty z rulíku jako silný a obávaný jed.

Kapitoly

Příčiny / rizikové faktory

U člověka se vyskytne otrava rulíkem zlomocným zpravidla po přímé konzumaci jeho plodů. Také se ale může člověk rulíkem zlomocným otrávit i nepřímo, a sice po požití kozího mléka nebo kozího masa, a to kozy, která tuto rostlinu sežrala. Smrtelnou dávkou je pro malé dítě již zkonzumování 3 bobulí, pro dospělého jedince je smrtelné požití asi 10 bobulí rulíku zlomocného.

Za jedovatost rulíku mohou silné rostlinné alkaloidy (jako alkaloidy se označují přírodní organické sloučeniny; jedná se o dusíkaté látky, což znamená, že vždy obsahují dusík, které se vytvářejí v malém množství při metabolismu aminokyselin), a to především alkaloid L- hyoscyamin. Alkaloidy obsažené v rostlině rulíku zlomocném po  zkonzumování a strávení v organizmu člověka působí na lidský nervový systém jako parasympatolytikum (parasympatolytika jsou látky, které antagonizují účinky podráždění parasympatiku; parasympatikus neboli nervy parasympatické patří mezi skupiny vegetativního tj. autonomního  nervstva, jehož funkce není řiditelná lidskou vůlí) tím, že tlumí všechny muskarinové účinky acetylcholinu (acetylcholin je neurotransmiter tj. neuropřenašeč, který přenáší nervové vzruchy v nervech na nervosvalové ploténce). Alkaloidy rulíku zlomocného jsou nebezpečné především tím, že utlumují srdeční činnost a způsobují zastavení dechu.

Chorobopis

Rostlinné alkaloidy (tedy přírodní jedovaté látky obsažené v rulíku zlomocném), jestliže dojde k požití a strávení rulíku, následně blokují účinek acetylcholinu (tj. látky, která přenáší nervové vzruchy v mozku a periferních nervech). Toto tzv. anticholinergní působení (tedy zablokování účinku zmíněného acetylcholinu) vyvolává komplexní a dramatické příznaky. U postižených se rozšíří oční zornice, objevuje se sucho v ústech, zčervenání v obličeji, zmatenost, bolesti hlavy, motání hlavy, dezorientace, závratě, objevují se zrakové, sluchové i čichové halucinace, spavost a mohou vzniknout dokonce i epileptické záchvaty. Jed má vliv i na močovou a trávicí soustavu, objevuje se zácpa a porucha odtoku moči. Smrt postiženého člověka je poté způsobena narušením dechového centra a zastavením srdeční funkce.

Rozpoznání / vyšetření

Stanovit správnou diagnózu otravy požitím rostliny rulíku zlomocného můžeme pouze v tom případě, jestliže je známo, že dotyčný člověk tuto rostlinu skutečně snědl. Pokud tuto informaci ovšem nemáme, pak je prakticky nemožné na takovou příčinu obtíží pacienta pomýšlet. Po správném určení diagnózy, že se jedná skutečně o otravu způsobenou požitím rulíku zlomocného, je nutné vždy přesně zjistit, kolik toho pacient skutečně snědl a kolik času uběhlo od otravy. Bohužel v tomto případě nám žádné zobrazovací metody ani laboratorní rozbory k upřesnění diagnózy nijak nepomohou. Musíme se spoléhat pouze na důkladný pohovor s postiženým, případně s přítomnými svědky události. Víme ovšem, že stopy požitých rostlinných alkaloidů v těle lze nicméně zjistit po úmrtí otráveného jedince při pitvě těla zemřelého, která se u nečekané nenásilné smrti z nejasné příčiny vždy provádí.

Léčba

Kromě zajištění základních životních funkcí lze u podezření na akutní otravu požitím rostliny rulíku zlomocného podávat látky, které mají opačný účinek na cholinergní systém než rulíkové alkaloidy. Naštěstí existují protilátky (tzv. antidotum), což jsou například fyzostigmin nebo pilokarpin. Velmi důležité je co nejrychlejší odstranění částí jedovaté rostliny ze zažívacího ústrojí pacienta, a to nejlépe okamžitým výplachem žaludku velkým množstvím vody s aktivním živočišným uhlím. Nebo je třeba alespoň ihned podat hodně slané vody pacientovi ústy k vyvolání zvracení. Dále je možné tlumit teploty těla studenými zábaly. Ke zklidnění pacienta, jestliže je to potřeba, je možné podat lék diazepam v dávce 5 miligramů nebo lék chlorpromazin.

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.

4
1Dagmar19. 6. 2018 19:51:04
Dobrý den chtěla bych se zeptat jestli se může člověk otrávit i pozřením semene této rostliny děkuji
0
2Zdeněk12. 12. 2023 14:45:23
Lze se otrávit i sušenými bobulemi rulíku? Neztrácejí sušením svou jedovatost?

Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události