Vyskytuje se nejčastěji na okraji rtu jako svědící skvrnka, která se záhy mění v bolestivé puchýřky naplněné tekutinou. Puchýřky praskají a vzniká stroupek, který se po čase odhojí. Opar rtu (herpes labialis) zná téměř každý z vlastní nepříjemné zkušenosti. U mnoha jedinců vzniká opakovaně, zpravidla na stejném místě. Kromě rtu může být někdy postižen nos nebo oko, vzácně i jiná místa. Původcem je virus herpes simplex 1. Infekce se šíří slinami a přímým kontaktem. Úzce příbuzný virus herpes simplex 2 častěji vyvolává opary v oblasti pohlavních orgánů (herpes genitalis). Nákaza se přenáší pohlavním stykem a při porodu může být infikováno novorozeně.
Opary jsou virová onemocnění, která jsou vyvolávána herpesviry. Za opary na rtech je zodpovědný především virus herpes simplex 1 (HSV 1), za opary pohlavních oblastí převážně virus herpes simplex 2 (HSV 2). Oba typy však mohou výjimečně napadnout i jiná místa na těle. Většina lidí se setká s infekcí již v dětství. První infekce proběhne někdy nepozorovaně, jindy ji provází zánět ústní sliznice s afty (gingivostomatitis aphtosa). Po prvotní nákaze virus přetrvává latentně v organismu po zbytek života, aniž způsobuje potíže. Při oslabení imunitní obrany se však infekce aktivuje a způsobuje opar.
K infekci HSV 2 dochází zpravidla až v období sexuální aktivity. Asi 15 - 25% mladých lidí je nosičem viru herpes simplex 2. První infekce proběhne buď nepozorovaně, nebo velice bolestivě. Asi u poloviny infikovaných se onemocnění vyskytuje opakovaně znovu a znovu. Herpes genitalis (pohlavní opar) se přenáší pohlavním stykem. Původce choroby je i v bezpříznakovém období vylučován pohlavními sekrety a slinami nemocného. Postižení často vůbec nevědí o své infekci ani o nebezpečí nákazy. Mimo tělo herpesviry rychle odumírají. Proto je velmi malé nebezpečí, že se nakazíte např. v plaveckém bazénu, toaletními potřebami nebo ručníkem. K infekci dochází vždy pouze bezprostředním stykem s infikovanou tkání nakaženého člověka.
K léčbě herpetických infekcí dnes již existují účinné chemoterapeutické prostředky (virostatika). Patří k nim zejména acyklovir, který se u prostého oparu ve formě krému nanáší na postižené místo. Krém lze v lékárnách pod různými názvy zakoupit bez receptu.
U oparu rtu se též používá celá řada „domácích prostředků“: Ledové obklady nebo kostky ledu pomohou v boji proti svědění, bolesti a otoku. K vysušení puchýřků přispěje potírání alkoholem nebo zinkovou, event. i zubní pastou, a vazelína napomůže změkčení strupu. Léčení jiných, závažnějších projevů herpetických infekcí a jejich komplikací je náročné a vyžaduje odbornou lékařskou péči.
Prvotní infekci virem herpes simplex se člověk těžko vyhne. Může však omezit rizikové faktory, které vedou k opakované aktivaci latentní infekce a vzniku oparu. K tomu se doporučuje:
Nakazil mne někdo, když mám opar rtu poprvé?
Asi ne. Pravděpodobnější je, že jste v minulosti prodělala prvotní infekci virem herpes simplex 1, která proběhla - podobně jako u většiny lidí - bez příznaků. Od té doby jste nosičem viru a nyní došlo k aktivaci infekce a vzniku oparu.
Jak dochází k recidivitě?
Původce choroby zůstává ukryt v některých buňkách nervové tkáně. Tam může po léta přetrvávat, ale obranné mechanismy organismu ho udržují v neaktivní formě. Je-li imunitní systém oslaben, může dojít k aktivaci množení viru a vzniku oparu. K rizikovým faktorům patří např. přehnané slunění (herpes solaris), horečnaté infekce, stres, extrémní tělesná zátěž, úrazy, hormonální kolísání během menstruace (herpes menstrualis) nebo v době těhotenství.
Mohu oparem nakazit někoho ve svém okolí?
Pokud jde o dospělé, je to nepravděpodobné.Téměř všichni dospělí ve vašem okolí asi již mají protilátky a jsou před novou infekcí chráněni. Je však třeba izolovat se od novorozenců, kojenců a malých dětí, kteří se dosud s nákazou nesetkali.
Může se člověk oparem nakazit v bazénu?
Ne, toto nebezpečí neexistuje a stejně tak málo pravděpodobné je, že se nakazíte ručníkem, skleničkou nebo hrnkem. Viry herpes-simplex se přenášejí pouze bezprostředním kontaktem s kožní nebo slizniční lezí. Mimo tělo viry rychle hynou.
Mohu se před novou recidivou chránit dietou?
V zásadě nemá stravování s oparovou infekcí mnoho společného, ale vyváženou stravou, bohatou na vitamíny, posílíte svou obranyschopnost a snížíte tak pravděpodobnost recidivy oparů.
Jak mám zacházet s oparem na rtu?
Nejúčinnějším soudobým léčebným prostředkem je acyklovir v masti nebo tabletách (mast je volně prodejná, tablety jsou na předpis). Existují ovšem také některé „domácí prostředky“, které mohou ulehčit a zkrátit trvání oparu. Studené obklady potlačí svědění, bolest a zduření, potírání oparu alkoholem, zinkovou pastou nebo i zubní pastou pomůže puchýřky rychleji vysušit, vazelína změkčí strupy.