Opar

opar na rtech, herpes labialis

      Vyskytuje se nejčastěji na okraji rtu jako svědící skvrnka, která se záhy mění v bolestivé puchýřky naplněné tekutinou. Puchýřky praskají a vzniká stroupek, který se po čase odhojí. Opar rtu (herpes labialis) zná téměř každý z vlastní nepříjemné zkušenosti. U mnoha jedinců vzniká opakovaně, zpravidla na stejném místě. Kromě rtu může být někdy postižen nos nebo oko, vzácně i jiná místa. Původcem je virus herpes simplex 1. Infekce se šíří slinami a přímým kontaktem. Úzce příbuzný virus herpes simplex 2 častěji vyvolává opary v oblasti pohlavních orgánů (herpes genitalis). Nákaza se přenáší pohlavním stykem a při porodu může být infikováno novorozeně.

Kapitoly

Původci onemocnění a přenos nákazy

      Opary jsou virová onemocnění, která jsou vyvolávána herpesviry. Za opary na rtech je zodpovědný především virus herpes simplex 1 (HSV 1), za opary pohlavních oblastí převážně virus herpes simplex 2 (HSV 2). Oba typy však mohou výjimečně napadnout  i jiná místa na těle. Většina lidí  se setká s infekcí již v dětství. První infekce proběhne někdy nepozorovaně, jindy ji provází zánět ústní sliznice s afty (gingivostomatitis aphtosa). Po prvotní nákaze virus přetrvává latentně v organismu po zbytek života, aniž způsobuje potíže. Při oslabení imunitní obrany se však infekce aktivuje a způsobuje opar.
      K infekci HSV 2 dochází zpravidla až v období sexuální aktivity. Asi 15 - 25% mladých lidí je nosičem viru herpes simplex 2. První infekce proběhne buď nepozorovaně, nebo velice bolestivě. Asi u poloviny infikovaných se onemocnění vyskytuje opakovaně znovu a znovu. Herpes genitalis (pohlavní opar) se přenáší pohlavním stykem. Původce choroby je i v bezpříznakovém období vylučován pohlavními sekrety a slinami nemocného. Postižení často vůbec nevědí o své infekci ani o nebezpečí nákazy. Mimo tělo herpesviry rychle odumírají. Proto je velmi malé nebezpečí, že se nakazíte např. v plaveckém bazénu, toaletními potřebami nebo ručníkem. K infekci dochází vždy pouze bezprostředním stykem s infikovanou tkání nakaženého člověka.

Průběh onemocnění

      Opar na rtu (herpes labialis) se  ohlašuje svěděním a napětím pokožky. Do několika hodin se na postiženém místě vyvinou bolestivé puchýřky. Ty později prasknou a vzniknou stroupky, které se časem odloučí. Zpravidla nezanechávají jizvy.V některých těžkých případech mohou opar provázet horečky, malátnost a záněty dásní a ústní sliznice.
      Pohlavní opar (herpes genitalis) je kožní onemocnění oblasti pohlavních orgánů, které se projevuje četnými drobnými puchýřky, zarudnutím a zduřením postižené pohlavní sliznice. Puchýřky se mohou vyskytovat ve skupinkách, spojovat se a vyvinout se v bolestivé vředy. Onemocnění je často doprovázeno otokem mízních uzlin, lehčími teplotami a problémy s močením.

Komplikace

      Přestože labiální i genitální herpes jsou velmi nepříjemná onemocnění, nejsou dospělým, jinak zdravým osobám nebezpečná. U ekzematiků, zejména u dětí, hrozí rozšíření infekce do ekzému. U pacientů s oslabeným imunitním systémem, např. u lidí s AIDS, u leukemiků, osob po transplantaci nebo u dětí po infekčních dětských chorobách, jako jsou spalničky, zarděnky nebo plané neštovice, se poškození kůže hojí velmi špatně. Oparová  infekce se může rozšířit na veliké plochy kůže a také na vnitřní orgány, jako např. na plíce a játra.
      Velice vážné důsledky má lokalizace oparu na oku. Po opakovaných výsevech, kdy se tvoří  vřed na rohovce, dochází k zajizvení, které  může snížit schopnost vidění. 
      Velice vzácně vyvolává virus herpes simplex zánět mozku (encefalitidu) dospělých. Není-li okamžitě léčena, je smrtelná nebo zanechává trvalé následky. Pohlavní opar může u mužů někdy způsobit problémy s vylučováním, zácpy a poruchy erekce. Vážné komplikace ovšem mohou nastat u těhotných žen. Virus způsobující genitální herpes může být při porodu přenesen na novorozence. Infekce může napadnout celé dětské tělo včetně mozku, a bývá smrtelná.

Stanovení diagnózy

      U prostého oparu na rtu nečiní diagnóza problém. U aftů nejasného původu a zejména u vážných stavů, jako je např. rohovkový vřed, podezření na perinatální nákazu novorozence, nebo na herpetickou encefalitidu se užívají laboratorní techniky umožňující přímý průkaz viru v buňkách postižené tkáně nebo v mozkomíšním moku, doplněné vyšetřením séra na specifické protilátky.

Léčba

      K léčbě herpetických infekcí dnes již existují účinné chemoterapeutické prostředky (virostatika). Patří k nim zejména acyklovir, který se u prostého oparu ve formě krému nanáší na postižené místo. Krém lze v lékárnách pod různými názvy zakoupit bez receptu.
      U oparu rtu se též používá celá řada „domácích prostředků“: Ledové obklady nebo kostky ledu pomohou v boji proti svědění, bolesti a otoku. K vysušení puchýřků přispěje potírání alkoholem nebo zinkovou, event. i zubní pastou, a vazelína napomůže změkčení strupu. Léčení jiných, závažnějších projevů herpetických infekcí a jejich komplikací  je náročné a vyžaduje odbornou lékařskou péči.

Prevence

      Prvotní infekci virem herpes simplex se člověk těžko vyhne. Může však omezit rizikové faktory, které vedou k opakované aktivaci latentní infekce a vzniku oparu. K tomu se doporučuje:

  1. Chránit se před intenzivním slunečním zářením a při opalování užívat krémy s ochranným faktorem vyšším než 10.
  2. Posilovat imunitní systém vyváženou stravou, bohatou na vitamíny.
  3. Vyhýbat se nadměrnému tělesnému a duševnímu zatížení.
  4. Při pocitu počínajícího oparu je dobře použít krém s acyklovirem co nejdříve (při prvním svědění). To může zmírnit průběh onemocnění.
  5. Pokud se rozvine opar a puchýřky silně svědí, neměly by se škrábat, aby nedošlo k sekundární infekci bakteriemi s povrchu kůže, která by prodloužila proces hojení.
  6. Těhotné ženy a novorozenci by se měli vyvarovat styku s osobami postiženými oparem.
  7. Používání kondomů  při pohlavním styku chrání  nejen před genitálním oparem, ale také před jinými pohlavními chorobami jako je např. AIDS, hepatitida B a hepatitida C.

Časté dotazy

      Nakazil mne někdo, když mám opar rtu poprvé?
      Asi ne. Pravděpodobnější je, že jste v minulosti prodělala prvotní infekci virem herpes simplex 1, která proběhla - podobně jako u většiny lidí - bez příznaků. Od té doby jste nosičem viru a nyní došlo k aktivaci infekce a vzniku oparu.  

      Jak dochází k recidivitě?
      Původce choroby zůstává ukryt v některých buňkách nervové tkáně. Tam může po léta přetrvávat, ale obranné mechanismy organismu  ho udržují v neaktivní formě. Je-li imunitní systém oslaben,  může dojít k aktivaci množení viru a vzniku oparu. K rizikovým  faktorům patří např. přehnané slunění (herpes solaris), horečnaté infekce, stres, extrémní tělesná zátěž, úrazy, hormonální kolísání během menstruace (herpes menstrualis) nebo v době těhotenství.

      Mohu oparem nakazit někoho ve svém okolí?
      Pokud jde o dospělé, je to nepravděpodobné.Téměř všichni dospělí ve vašem okolí  asi  již mají protilátky a jsou před novou infekcí chráněni. Je však třeba izolovat se od novorozenců, kojenců a malých dětí, kteří se dosud s nákazou nesetkali.

      Může se člověk oparem nakazit v bazénu?
      Ne, toto nebezpečí neexistuje a stejně tak málo pravděpodobné je, že se nakazíte ručníkem, skleničkou nebo hrnkem. Viry herpes-simplex se přenášejí pouze bezprostředním kontaktem s kožní nebo slizniční lezí. Mimo tělo viry rychle hynou.

      Mohu se před novou recidivou chránit dietou?
      V zásadě nemá stravování s oparovou infekcí mnoho společného, ale vyváženou stravou, bohatou na vitamíny, posílíte svou obranyschopnost a snížíte tak pravděpodobnost recidivy oparů.

      Jak mám zacházet s oparem na rtu?
      Nejúčinnějším soudobým léčebným prostředkem je acyklovir v masti nebo tabletách (mast je volně prodejná, tablety jsou na předpis). Existují ovšem také některé „domácí prostředky“, které mohou ulehčit a zkrátit trvání oparu. Studené obklady potlačí svědění, bolest a zduření, potírání oparu alkoholem, zinkovou pastou nebo i zubní pastou pomůže puchýřky rychleji vysušit, vazelína změkčí strupy.

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.

0
1Petra1. 4. 2012 8:46:26
Ja trpela na opary nekolik let. Jak jednou opar vyleze, tak pri snizene imunite zas vyleze. Vyskytoval se hlavne v nose a na rtu, uzivala jsem Herpesin, take naplasti, ale stale se mi vracel..nakonec jsme zacali cela rodina uzivat Hlivu ustricnou s rakytnikovym olejem, ktery zesiluje ucinek hlivy. Od te doby se mi neobjevil, je to take tim, ze hliva resi puvod vzniku herpesu. Da se koupit v lekarnach nebo pres net http://www.vegi.cz/cz/produkt/hliva_ustricna_s_rakytnikovym_olejem
Na tento komentář reaguje epek [4],
0
2josef26. 6. 2012 12:45:53
nemuze se mi po oparu zvetsit pusa jakoze : mam opar v koutku a natrhnese mi
Na tento komentář reaguje Petr [3],
Tento komentář reaguje na josef [2]
0
3Petr26. 6. 2012 13:05:40
Nesmysl, to nemuze...zase se to zahoji...
Tento komentář reaguje na Petra [1]
3
4epek26. 7. 2012 11:53:25
už asi měsíc užívám hlívu ústřičnou s rakytníkovým olejem (ne kvůli oparům) a hádejde ce se mi na rtu klube ...opar:o)

Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události