Onemocnění prostaty

Mají-li muži ve stáří problémy s močením, je to často právě kvůli zvětšené prostatě (předstojné žláze). Nemoc se také označuje jako nezhoubná (benigní) hyperplázie prostaty (zkráceno BHP) nebo jako adenom (nezhoubný nádor) prostaty. Odhadem trpí nemocí BHP více než 10%  mužů starších 50 let, u dvou ze tří mužů starších 60 let se již plně projevují příznaky zvětšené prostaty.

Léčba se provádí jen v případě, že hyperplázie prostaty vede k potížím s močením. Benigní hyperplázie prostaty je nezhoubné nádorové onemocnění, a musí být striktně rozlišována od zhoubného nádoru (karcinomu) prostaty, který zpočátku vyvolává podobné příznaky. Také při zánětu prostaty může dojít k podobným projevům jako při BHP.

Zajímá Vás více? Pokračujte také na informačním webu mojeprostata.cz

Kapitoly

Příčiny/rizikové faktory

      K zvětšení prostaty dochází většinou z důvodu věkem podmíněného narušení hormonální rovnováhy. Pomalá přestavba prostaty počíná u většiny mužů již ve věku okolo 20 let, ovšem postupuje jen velice pomalu. Při zvětšování  prostaty dochází k zužování močové trubice a následné zábraně odtoku moči z močového měchýře. Rozhodující není samotná velikost žlázy, nýbrž daleko větší pnutí svalové a vazivové hmoty v prostatě.
      Část symptomů BHP má spojitost se zvětšením, část s pnutím tkáně prostaty. Tyto tkáňové změny a zvětšování vedou ve větší či menší míře k poruchám při močení (poruchy mikce). Kvalita života muže je poté kvůli četným nočním výletům na záchod nebo trvalému ukapávání moči podstatně zhoršena.

Průběh

 Hyperplázie prostaty se většinou projevuje následujícími příznaky:

  • poruchy při močení
  • tenčí, slabší proud moči
  • častější pocit plného močového měchýře, zvláště v noci
  • noční ukapávání moči
  • noční pomočování
  • poruchy potence
  • neúplné vyprazdňování močového měchýře

V důsledku BHP může dojít k infekcím  prostaty a močového měchýře, které se projevují vylučováním moči s krví za pálivé bolesti. Tyto potíže mají za následek poruchy spánku, vedou k omezení kvality pracovního života a téměř znemožňují uspořádat si volný čas. Delší cesty autem nebo jiným dopravním prostředkem bez možnosti WC musí být maximálně omezeny.

Pálení při močení a silný pocit nutnosti jít na záchod mohou být i důsledkem zánětu močovodu nebo močového měchýře (viz: zánět močových cest, zánět měchýře) způsobeného viry nebo bakteriemi nebo jsou výsledkem některé pohlavní choroby.  Spontánní únik moči (inkontinence) je často příznakem poruchy funkce svěrače močového měchýře.

Příznakem špatné funkce ledvin může být žízeň, ztráta váhy, zvracení, průjem nebo otupělost.

Zajímá Vás více? Pokračujte také na informačním webu mojeprostata.cz

Následky

      BHP se vyvíjí pomalu a nemusí se vyvinout plně. V každém stádiu nemoci může nastat období klidu. V žádném případě není nemocí nijak snížena délka života. Ovšem, když  nemoc postupuje, může dojít až k městnání  moči v ledvinách a k jejich trvalému poškození. Dalšími následky může být krvácení, kaménky, záněty močových cest spojené s třesavkou a pálením nebo bolestí při močení.

Rozpoznání/prohlídka

      Na základě odpovědí v dotazníku lékař stanoví typ, sílu a častost bolestí. Diagnóza následuje po rektálním vyšetření prostaty (přes  řitní otvor). Prsty nebo pomocí ultrazvukové sondy může lékař prohlédnout prostatu a určit její velikost a tvrdost. Vyšetření je bezbolestné. Další možností je vyšetření ultrazvukem provedené přes břišní stěnu, při kterém je vyšetřena nejen prostata, ale i ledviny a močový měchýř. Je také měřen tok moči. Při vyšetření moči je kromě jiného zjišťována i přítomnost PSA (pro prostatu specifického antigenu). Je-li jeho množství v moči podstatně zvýšeno, je třeba myslet na karcinom prostaty, který by musel být okamžitě léčen (ale PSA je zvýšen u 30-50% případů BHP, které žádnou souvislost s karcinome nemají). Jistou metodou, jak vyloučit nádor, je biopsie, to znamená odebrání tkáně z prostaty a její mikroskopické vyšetření.

Léčba

Pozorné vyčkávání Potíže BHP se často vyskytují  v podobě vln. Některé její příznaky se neprojevují s velkou prudkostí a  silou a neomezují nijak kvalitu života. V tomto případě můžete vyčkávat, zda dojde i bez léčby k zlepšení - samozřejmě vždy pod lékařským dohledem. Předem ovšem musí být vyloučen karcinom  prostaty. 

Rostlinné extrakty
Při lehkých potížích  mohou pomoci rostlinné extrakty - fytofarmaka (k dostání pouze v lékárně), které obsahují tak zvané fytosteroly (látky chemicky blízké pohlavním hormonům). Mohou zmírnit potíže spojené se zvětšením prostaty a jsou téměř bez vedlejších účinků. Často používány  bývají extrakty z kořenů kopřivy, semena dýně, žitný pyl nebo hlízy hypoxis rooperi. 

Další léky
Antagonisté alfa-1-receptorů, případně alfa-blokátory (pouze na předpis) jako alfuzosin nebo doxazosin,  uvolňují napětí buněk svalů v prostatě, v krčku močového měchýře a v močovodu. Sníží se tím tlak v prostatě a usnadní se močení. Hodí se zvláště pro pacienty, jejichž potíže jsou způsobeny přepětím svalů v předstojné žláze. Účinky alfa-blokátorů se projevují již po krátké době.

Inhibitory 5-alfa-reduktázy (pouze na předpis)
Lék finasterid ovlivňuje tvorbu pohlavního hormonu testosteronu, zmenšuje prostatu a zmírňuje projevy nemoci. Zvláště dobře se hodí pro léčbu veliké prostaty. Než dojde k prvním účinkům tohoto léku, může uplynout i šest měsíců. 

Operace
Operace je nutná v případě, že dochází dlouhodobě k vážným potížím a komplikacím souvisejícím se zvětšením prostaty. Tkáň prostaty je buď celá odstraněna  pomocí řezu v břišní stěně (radikální prostatektomie) nebo částečně, za pomoci elektrické smyčky přes močovou trubici (transuretrální resekce prostaty, TURP). Metoda TURP je dnes považována za nejvhodnější z chirurgických postupů a je také nejčastěji používána. 

Existuje mnoho nových metod léčby prostaty, které mají za cíl zmenšit prostatu bez použití operace, bohužel nejsou zatím natolik rozvinuty, aby se daly používat standardně.

Zajímá Vás více? Pokračujte také na informačním webu mojeprostata.cz

Prevence

      Zvětšování prostaty nemůže člověk zabránit. Ovšem pravidlenými kontrolami a prohlídkami a následnou léčbou můžeme předejít komplikacím jako je těžká porucha odtoku moči a poškození ledvin. Nejpozději od 55. roku života by měl každý muž pravidelně každý rok navštěvovat urologa.

Časté dotazy

      Jak mohu zabránit neustálému zvětšování prostaty?
      Proti zvětšování prostaty nemůžete bohužel dělat nic, protože je dané věkem a vyskytuje se u každého muže. Můžete ovšem přispět k tomu, aby bylo zvětšování prostaty včas rozpoznáno a  léčeno: nechoďte k lékaři až tehdy, když už máte problémy. Od 55 let choďte k urologovi na preventivní vyšetření prostaty pravidelně. Lékař při vyšetření prsty nebo ultrazvukovou sondou zjistí stav, velikost a tvrdost prostaty. Může tak být objevena i rakovina prostaty - v počátečním stádiu, kdy jsou ještě  vysoké šance na vyléčení.  

      Jak mohu sám přispět k svému dobrému pocitu?
      Potíže s močením jsou ještě více zesilovány dlouhým sezením, alkoholem, zácpou nebo chladem. Pomocí pohybu a tepla (například teplá koupel) si můžete velice ulehčit. Omezte pití alkoholu a kávy a dávejte pozor na trvalý a správný příjem vitamínů a balastních látek v potravě. Důležitá je také pravidelná stolice. Omezte dlouhé sezení.

      Je zvětšení prostaty nebezpečné?
      Při silném tlaku na močovou trubici může být znemožněno vyprazdňování močového měchýře a  může dojít k městnání  moči v ledvinách a jejich trvalému poškození.  

      Existuje spojitost mezi benigní hyperperplázií prostaty a rakovinou prostaty?
      Mezi rakovinou prostaty a hyperplázií  prostaty  žádný přímý vztah neexistuje. Stařecká zvětšená prostata nepřestavuje žádné riziko pro vznik nádoru. U prostaty rozlišujeme mezi vnitřními oblastmi žlázy a pro funkčnost důležitými vnějšími oblastmi. V případě benigní hyperplázie prostaty dochází k růstu vnitřních oblastí. Naopak při rakovinném bujení dochází k nekontrolovanému bujení buněk vnějších oblastí. Někteří  muži ovšem mohou trpět  oběma onemocněními současně.  

Zajímá Vás více? Pokračujte také na informačním webu mojeprostata.cz

      S jakými následky musím počítat po operaci prostaty?
      Po odstranění prostaty  (radikální prostatektomie) dochází v mnoha případech k poruchám erekce a přechodné inkontinenci moči. Vytětí části prostaty elektrickou smyčkou (TURP) přináší v tomto ohledu menší rizika. Často však po výkonu dochází k neplodnosti, protože pro poškození vnitřních uzavíracích svalů se semeno vyprazdňuje zpět do močového měchýře. Také je zvýšena náchylnost k infekci močových cest.

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.

1
1dasa.kratk@ seznam cz5. 6. 2013 9:29:04
Může onemocnění prostaty véct až úplnému nezájmu o sex?
1
2Petr15. 6. 2013 14:27:55
Jestli mohu poradit u chronického zánětu prostaty,tak výrazně pomáhá půlka acylpyrinu na večer denně.

Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události